X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prokuratura: publikacja Onetu o Arkadiuszu Krasce zawiera manipulacje

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:08
Nieprawdziwe informacje i manipulacje zawiera opublikowany w niedzielę na Onecie artykuł pt. "Kolejny przełom ws. Arkadiusza Kraski. Świadek incognito: kłamałem w śledztwie i na procesie" - podaje Prokuratura Regionalna w Lublinie. I zapowiada skierowanie do redakcji portalu żądanie sprostowania tekstu.
Arkadiusz Kraska
Arkadiusz KraskaFoto: PAP/Marcin Obara
  • Portal Onet opublikował artykuł, w którym twierdzi, że anonimowy świadek, który swoimi zeznaniami pogrążył Arkadiusza Kraskę, kłamał, a do fałszywych zeznań mieli go nakłonić policjanci
  • Na publikację zareagowała Prokuratura Regionalna w Lublinie, która zdementowała doniesienia Onetu i oświadczyła, że zawierają nieprawdę
  • Arkadiusz Kraska został skazany w 2001 r. na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo we wrześniu 1999 r.
  • We wtorek o przyszłości mężczyzny zadecyduje Sąd Najwyższy

Według Onetu anonimowy świadek, który swoimi zeznaniami w 2001 r. pogrążył Arkadiusza Kraskę i posłał go do więzienia z dożywotnim wyrokiem, "przyznał właśnie, że kłamał". Jak twierdzą na podstawie ustaleń dziennikarze portalu, "do fałszywych zeznań mieli go nakłonić policjanci".

kraska-pap-1200.jpg
Prokuratura wycofuje wniosek ws. Arkadiusza Kraski. "Jestem niewinny"

"W procesie Arkadiusza Kraski o podwójne zabójstwo, zakończonego w 2001 r. prawomocnym wyrokiem, obciążające go zeznania złożyło dwóch świadków incognito. W aktach widnieją oni jako T-01/99 i T-02/99" - czytamy w artykule.

Prokuratura dementuje

Następnego dnia po publikacji doniesienia Onetu zdementowała Prokuratura Regionalna w Lublinie. Oświadczyła, że "opublikowany wczoraj (6.10.2019 r. godz. 22.44) na portalu internetowym ONET.PL artykuł pt. "Kolejny przełom ws. Arkadiusza Kraski. Świadek incognito: kłamałem w śledztwie i na procesie" zawiera nieprawdziwe informacje i manipulacje".

"W aktach postępowania Prokuratury Regionalnej w Lublinie brak jest jakichkolwiek materiałów dotyczących wykonywania czynności procesowych ze świadkiem incognito, który jak twierdzi w publikacji Onet, miałby zmienić swoje zeznanie" - czytamy w oświadczeniu.

"Tak jednoznaczna interpretacja jest nieuprawniona"

Jak podaje w publikacji Onet, istnieje nagranie z monitoringu ze stacji benzynowej, gdzie doszło do zbrodni. "Po dwudziestu latach wydobyła ją z magazynu dowodów rzeczowych Sądu okręgowego w Szczecinie tamtejsza Prokuratura regionalna, która walczyła o uniewinnienie Arkadiusza Kraski" - pisze portal. Jak dodaje, "na taśmie widać jak na dłoni, że zbrodnia rozegrała się nie tam, gdzie wskazywali świadkowie. Widoczne są również sylwetki mężczyzn zamieszanych w zbrodnię oraz samochody, którymi się poruszali".

Do tego fragmentu odniosła się Prokuratura Regionalna w Lublinie. "Ponadto nieprawdą jest stwierdzenie, iż zabezpieczonego nagrania wideo »widać jak na dłoni«, że zbrodnia zabójstwa została popełniona na terenie stacji benzynowej. Tak kategoryczna i jednoznaczna interpretacja jest nieuprawniona. Przeprowadzone inne dowody w toku postępowania nie podważają wersji zdarzenia ustalonej przez Sąd Okręgowy w Szczecinie" - czytamy.

pap arkadiusz kraska 1200.jpg
Kulisy spraw. Uniewinnienie Arkadiusza Kraski

Prokuratura Regionalna w Lublinie zapowiedziała, że "skieruje do redakcji portalu Onet żądanie sprostowania przedmiotowego tekstu".

Podwójne zabójstwo

O przyszłości Arkadiusza Kraski we wtorek zadecyduje Sąd Najwyższy. Może nakazać mu powrót do więzienia, uniewinnić go lub przekazać jego sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sprawa Arkadiusza Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu. 

Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

bb/Onet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Kraska na wolności. Został zwolniony z więzienia po 19 latach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 15:24
Arkadiusz Kraska opuścił areszt śledczy w Szczecinie. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary wobec mężczyzny skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie. Po wyjściu Kraska powiedział dziennikarzom, że nie zasłużył na to, co go spotkało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskane życie Arkadiusza Kraski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:00
Arkadiusz Kraska został oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Usłyszał wyrok skazujący i przesiedział w zakładzie karnym prawie 20 lat.
rozwiń zwiń