X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

G. Mosbacher: od 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:00
- Do końca 2019 roku uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego - stwierdziła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Według niej, od 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz.
Audio
  • Georgette Mosbacher: bez wiz do USA najpóźniej od 1 stycznia (relacja Wojciecha Cegielskiego/IAR)
Statua Wolności w Nowym Jorku
Statua Wolności w Nowym JorkuFoto: ŁUKASZ KORZENIOWSKI/EAST NEWS
  • Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz najpóźniej od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiada amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher
  • W piątek wieczorem prezydent Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego. Oznacza to, że Polska spełniła już wszystkie konieczne warunki i ruszyła procedura, która ma doprowadzić do zniesienia wiz
  • Będzie ją prowadzić Departament Bezpieczeństwa Krajowego i to on ostatecznie poinformuje amerykański Kongres, że wizy dla Polaków zostały zniesione
  • Ambasador Georgette Mosbacher poinformowała w Warszawie, że stanie się to najpóźniej do końca roku

Biały Dom ogłosił w miniony piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Jak wówczas podała ambasada USA w Polsce, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Według placówki, procedury te potrwają kilka miesięcy.


mosbacher 1200 pap.jpg
"Ważny krok do zniesienia wiz". Polska i USA podpisały porozumienie

"2020 to rok, w którym Polacy będą podróżować bez wiz"

Georgette Mosbacher powiedziała dziennikarzom, że jest przekonana, iż procedurę tę uda się przeprowadzić do końca roku. Według ambasador USA jest to ostateczna data. - 2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz - podkreśliła.

Wyjaśniła, że obecnie muszą zostać przeprowadzone jedynie procedury administracyjne. - Kiedy to zostanie zakończone, sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego - powiedziała ambasador USA.

Georgette Mosbacher zapewniła, że po zniesieniu obowiązku wizowego osoby, które będą chciały podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni będą musiały jedynie wypełnić wniosek on-line. Po zatwierdzenia wniosku będzie on ważny przez dwa lata. Po dwóch latach trzeba będzie ponownie złożyć wniosek. Ambasador zaznaczyła, że jeżeli ktoś będzie chciał wyjechać na dłużej do USA, na przykład na studia, będzie potrzebował wizy.

Georgette Mosbacher pytana co było najtrudniejsze w doprowadzeniu do nominowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, wskazała na obniżenie odsetka odmów do poziomu mniejszego niż 3 proc., czego wymaga amerykańskie prawo.

Wskazywała na uruchomioną przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce kampanię społeczną w tym zakresie. - Skontaktowaliśmy się firmami polskimi i amerykańskimi, uruchomiliśmy kampanię, prosiliśmy Polaków, by składali wnioski wizowe. Polacy bardzo dobrze współpracowali, było dużo skutecznych wniosków i udało nam się obniżyć ten odsetek poniżej 3 procent - mówiła.

Zaznaczyła, że gdy Polska zostanie objęta Programem Ruchu Bezwizowego, to właściwie nie ma możliwości, że zostanie z niego usunięta. Według niej musiałoby się zdarzyć coś naprawdę negatywnego w stosunkach polsko-amerykańskich, by tak się stało.

Visa Waiver Program, czyli 20 mln osób rocznie

Ambasada USA w Polsce przekazała w piątek, że dopełnione zostały warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) spadł do wymaganego poziomu. Placówka podała, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Ambasada poinformowała, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.


Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są państwa z naszego regionu, m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: Amerykanie robią wszystko, żeby zniesiono wizy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 11:07
- Dzisiaj Amerykanie robią wszystko, żeby wizy dla Polski zostały zniesione - powiedział w czwartek w TVP Info rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jak dodał, również ambasador USA Georgette Mosbacher wykonuje olbrzymią pracę, żeby doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georgette Mosbacher: zanim odejdę ze stanowiska, wizy będą zniesione

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 21:10
Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, zapowiedziała w TVN24, że zanim odejdzie ze stanowiska, obowiązek wizowy dla Polaków zostanie zniesiony. Jej kadencja upływa za dwa lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georgette Mosbacher o decyzji Donalda Trumpa ws. wiz do USA: to historyczny moment i wspólny sukces

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:50
- Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego - podała Ambasada USA w Polsce. Jak poinformowano, aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu, potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur ze strony rządu USA, co może potrwać kilka miesięcy.
rozwiń zwiń