X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Piątka PiS" na pierwsze 100 dni. Wiemy, jakie są priorytety rządu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:07
- W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji.
Audio
  • Jarosław Kaczyński zapowiedział działania na 100 dni rządu, jeśli PiS wygra wybory (IAR)
  • Mateusz Morawiecki o programach dla mikro i małych firm (IAR)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej Foto: PAP/Paweł Supernak

"Piątka PiS" na 100 dni rządów:

  • mały ZUS dla przedsiębiorców,
  • 13. i 14. emerytura na stałe,
  • pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób po czterdziestce,
  • plan budowy 100 obwodnic,
  • plan dojścia do równych dopłat dla rolników.

Jarosław Kaczyński zapowiedział ustawy i programy, które zostaną uchwalone lub przyjęte w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu, jeśli PiS wygra wybory.

- Chcieliśmy zapowiedzieć coś, co odnosi się do tej wartości, którą wnieśliśmy do polskiego życia publicznego i którą chcemy podtrzymywać. Tą wartością jest wiarygodność. Zapowiedzieliśmy przed poprzednimi wyborami, że zrealizujemy pewien program i ten program został zrealizowany. I wtedy też mówiliśmy o tym, co zrobimy w ciągu pierwszych 100 dni - podkreślił.

kaczynski 1200.jpg
Jarosław Kaczyński o najbliższych wyborach: ich stawką jest wielka perspektywa rozwoju Polski

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: proponujemy normalność, a nie obyczajowe rewolucje

Wskazał, że dotyczy to tzw. małego ZUS-u, zagwarantowania 13. i 14. emerytury (13. emerytura będzie podtrzymana w 2020 r., a w 2021 będzie także 14. emerytura), pakietu kontrolnego badań dla osób po 40. roku życia, programu budowy 100 obwodnic wokół średnich i mniejszych miast oraz planu doprowadzenia do równych dopłat dla polskich rolników.

"Konkretne działania składają się na konkretne państwo"

- Konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo; państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach - w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach - chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów - powiedział szef rządu. 

Jak podkreślił, "te 5 punktów to nasze zobowiązanie". - Chcemy zawrzeć pakt z obywatelami - stwierdził Mateusz Morawiecki.

13. i 14. emerytury na stałe

Premier mówiąc o emerytach podkreślił, że rząd w tym roku dokonał "potrójnego impulsu finansowego". - Najpierw w marcu waloryzacja kwotowa, która wynosiła co najmniej 70 zł. To też pomnóżmy razy 12, czyli co najmniej 840 złotych podwyżki dla emerytów, którzy mieli najniższe emerytury, aż do poziomu powyżej 2 tysięcy złotych - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

morawiecki konwencja 1200 pap.jpg
Gospodarcze podsumowanie kongresu w Katowicach. PiS stawia na rozwój

Dodał, że w maju została wprowadzona 13. emerytura. - Czyli taki wyraźny zastrzyk finansowy, a teraz od 1 października, od kilku dni jest już obniżka podatku PIT z 18 na 17 procent. O jeden punkt procentowy, a więc około 6 procent, które też da 20, 30, 40 złotych, a czasami dla tych, którzy mają wyższe emerytury - 3 czy 3,5 tysięcy złotych - jeszcze więcej pozostawi miesięcznie w portfelu - mówił premier.

- I tutaj gwarantujemy poprzez ustawę, ta ustawa będzie w pierwszych dniach - jeżeli wyborcy nam zaufają w niedzielę podczas wyborów - obowiązywania nowego rządu, nowego Sejmu uchwalona i do tego się zobowiązujemy - oświadczył Morawiecki. - 13 emerytura w przyszłym roku, 13 i 14 emerytura w kolejnym 2021 roku. To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem - dodał.

Konkretny plan co najmniej stu obwodnic 

Premier na konferencji w Warszawie wskazał, że w przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości, czy PiS rzeczywiście zaproponuje 100 obwodnic. - Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: jeżeli wyborcy nas wybiorą, to będzie plan bardzo konkretny co najmniej stu obwodnic zaproponowany wraz z programem finansowania - zadeklarował.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prawybory w Wieruszowie. Duże zwycięstwo PiS, pięć ugrupowań nad progiem

Szef rządu wyjaśnił, że będzie to program wielomiliardowy. - Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, program na około 20 mld złotych - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica - dodał.

Według Mateusza Morawieckiego program ten jest bardzo ważny zarówno dla miast małej i średniej wielkości, jak i dla większych miast. Wskazał przy tym, że w programie znajdą się obwodnice m.in. dla Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy.

- Obwodnica wbrew pozorom jest tym elementem infrastruktury, który przyciąga. Przyciąga turystów, inwestorów, łatwiej jest dojechać do miasta, łatwiej jest wyprowadzić ruch ciężarówkę poza miasto - powiedział premier.

Jak zaznaczył, zrealizowanie takiego projektu oznacza m.in. czystsze powietrze, zdrowsi ludzie i lepsze warunki dla przedsiębiorców. - Wszystko to, co oznacza rozwój miast - dodał.

Średnio 500 zł korzyści dla małych przedsiębiorców

Jednym z punktów "Piątki PiS" ma być tzw. mały ZUS; średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł - powiedział premier.

- Pierwszy obszar dotyczy działalności mikro i małych firm - zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tys. zł - tłumaczył szef rządu.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Kaczyński w Krośnie: zniszczenie chrześcijaństwa to zniszczenie wolności

Przyznał, że dla większej firmy nie jest to kwota znacząca, ale - jak zaznaczył - dla małej, bardzo znacząca. - Średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł. Średnio, czyli uwzględniając przedsiębiorstwa, które mają 5,5 tys. dochodu miesięcznie i te, które mają 2 tys., 2,5 czy 3 tys. zł - wskazał.

- Załóżmy, że ktoś ma 2,5 czy 3 tys. zł, wtedy ta ulga będzie wyższa niż 500 zł miesięcznie, wyniesie ok. 700 zł miesięcznie. Po pomnożeniu tego razy 12 to będzie 8,4 tys. zł rocznie. A więc znacząca ulga dla tych przedsiębiorców, którzy rozwijają skrzydła albo z różnych racji nie osiągają dochodów wyższych niż 3, 4 czy 5 tys. aż do 6 tys. zł - wyjaśnił.

Podał, że dla ok. 300 tys. firm będzie to bardzo znacząca ulga. - Nasze zobowiązanie jest takie, że ustawa w tym zakresie wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2020 r. - zapewnił.

triumf_prezesa1200.jpg
PiS z samodzielną większością. Ogromna przewaga nad PO-KO w sondażach

Równe standardy dla polskiej wsi

Szef polskiego rządu tłumaczył, że Europa wysokich standardów, to Europa, która traktuje polskich rolników, polskie rolnictwo, wieś, małe miejscowości - na równych zasadach. - Takich, jak miejscowości we Francji czy Niemczech. To jest nasze poważne zobowiązanie. Zobowiązanie, które przedstawimy w formie programu działań - zapowiedział premier. Jak mówił, program ten będzie związany z negocjacjami dotyczącymi budżetu UE na kolejną perspektywę.

- I tutaj poprzez zbudowanie grupy przyjaciół spójności, poprzez Deklarację Warszawską, poprzez naszą skuteczność negocjacyjną, którą pokazaliśmy w procesie wynegocjowania jednej z najważniejszych tek w UE - teki komisarza zajmującego się rolnictwem - pokazaliśmy naszą skuteczność. I pokażemy naszą skuteczność również w kolejnych miesiącach, kwartałach, latach, jeżeli wyborcy nam zaufają, w tym jakże ważnym obszarze wyrównywania standardów - powiedział Mateusz Morawiecki.

I jak dodał, "Europa wysokich standardów i równych dla Polski, Polaków, dla polskiej wsi, miast i miasteczek - to jest nasze zobowiązanie na pierwsze 100 dni po wyborach".

Przegląd stanu zdrowia po 40-tym roku życia

Premier podkreślił, że każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do przeglądu technicznego. - O ile ważniejsze jest nasze zdrowie, o ile ważniejsze zdrowie obywateli, o które, jak wiadomo, z biegiem lat trzeba dbać coraz bardziej - wskazał szef rządu.

- I dlatego wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40. rok życia, zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętów, który zakupiliśmy - to są tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Niech te pięć punktów będzie takim bardzo mocnym zobowiązaniem, a jednocześnie obietnicą działań na kolejne miesiące, na kolejne kwartały - zapowiedział premier.

- Chcemy podkreślić, jak ważnym elementem jest wiarygodność. To, co obiecaliśmy, wykonaliśmy. To, do czego się zobowiązaliśmy - wykonaliśmy. I teraz również chcemy zawrzeć taki pakt z obywatelami, w końcu wybory w demokracji są takim odnowieniem umowy społecznej, odnowieniem kontraktu społecznego - zauważył Mateusz Morawiecki.

- Co cztery lata wraz ze społeczeństwem chcemy ten kontrakt odnawiać, chcemy pokazywać, co już zrobiliśmy, ale jakie są też plany, jaka jest wizja rozwoju Polski na kolejne 4, 8, 12 lat - po to, żeby Polska była państwem dobrobytu, żeby ten polski model państwa dobrobytu służył wszystkim obywatelom - powiedział premier.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: wierzę, że za dekadę lub dwie przeskoczymy poziom życia Europy Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 14:45
- Chcemy zaangażować się w kolejnych latach w to, co jest dla Polski najważniejsze - budowanie poziomu życia jeszcze lepszego, jaki jest w państwach Europy Zachodniej. Wierzę, że za dekadę lub dwie w stosunku do niektórych państw przeskoczymy tamten poziom życia - powiedział Mateusz Morawiecki podczas pikniku rodzinnego w Stalowej Woli (woj. podkarpackie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń