X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hipotermia w karetce uratuje noworodki z niedotlenieniem mózgu. Pierwszy taki projekt w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 11:18
Do trzech ambulansów z Poznania, Zielonej Góry i Bydgoszczy trafił specjalistyczny sprzęt do ratowania życia i zdrowia noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym. To pierwsze karetki w Polsce wyposażone w sprzęt do hipotermii noworodków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Dzięki projektowi wykorzystania hipotermii leczniczej już w trakcie transportu karetką neonatologiczną noworodki szybciej otrzymają niezbędną pomoc i leczenie, zmniejszając ryzyko zaburzeń rozwoju.

Pierwszy w kraju projekt zastosowania hipotermii leczniczej w transporcie neonatologicznym ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków niedotlenienia okołoporodowego oraz encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej. Dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była jedynie podczas hospitalizacji w wybranych ośrodkach.

Inicjatorzy projektu poinformowali w komunikacie prasowym, że dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, fundacji The Human Safety Net oraz Generali Polska, noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym będą mogły zostać poddane leczeniu już w czasie transportu karetką do wybranego ośrodka medycznego.

Innowacyjne urządzenie

Karetki zostały wyposażone w innowacyjne urządzenie dostosowane do prowadzenia hipotermii w trakcie transportu, które prowadzi bieżący monitoring temperatury noworodka w odstępach co 2 sekundy, dzięki czemu precyzyjnie utrzymuje temperaturę ciała noworodka na stabilnym poziomie. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 300 tys. zł.

Jak podkreślono, hipotermia terapeutyczna, polegająca na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka, jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia dzieci dotkniętych niedotlenieniem okołoporodowym tj. asfiksją.

Liczy się szybkość leczenia

Kluczowym dla powodzenia tej terapii jest szybkie rozpoczęcie leczenia, gdyż po przekroczeniu granicy sześciu godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a w najgorszym wypadku również do śmierci.

- Im szybciej zapewnimy dziecku leczenie, tym mniejsze będzie ryzyko skutków niedotlenienia, takich jak mózgowe porażenie dziecięce. Tymczasem w Polsce mamy 28 ośrodków wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Jestem przekonany, że wdrożenie pierwszej systemowej hipotermii leczniczej w transporcie oznacza prawdziwy przełom w neonatologii w Polsce. Potwierdzają to badania kliniczne z innych krajów stosujących tę metodę - powiedział koordynator projektu prof. Jan Mazela, kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka UM w Poznaniu.

Urządzenia trafiły do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie przewiduje również przeprowadzenie warsztatów i szkolenia dla lekarzy oraz pielęgniarek.

mr

Czytaj także

Wymiana ambulansów. Stacje pogotowia ratunkowego wzbogacą się o 200 nowoczesnych karetek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 14:01
Dwieście nowoczesnych karetek trafi do stacji pogotowia ratunkowego w całej Polsce w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. W Pruszkowie minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał umowę na dofinansowanie zakupu karetki i przekazał symboliczny czek na kwotę 400 tys. zł Karolowi Bielskiemu, dyrektorowi wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans.
rozwiń zwiń