X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory parlamentarne 2019. Najważniejsze informacje dotyczące głosowania

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 15:17
13 października odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy w nich wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
  • W wyborach parlamentarnych wybieramy 460 posłów i 100 senatorów
  • Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych, senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych
  • Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ma ukończone 30 lat
  • Wielkość i kształt kart do głosowania jest zależna od wielkości okręgu
  • Cisza wyborcza obowiązuje od północy z piątku na sobotę do końca głosowania
  • Za jej złamanie grozi nawet 5000 zł kary

Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ma ukończone 21 lat i posiada pełnię praw wyborczych.

Lokale wyborcze są przez lata w tych samych miejscach. Jeśli pojawią się wątpliwości, warto szukać informacji na słupie ogłoszeniowym w okolicy lub na stronie PKW - można tam znaleźć odpowiedni lokal wyborczy ze wszystkimi danymi. 

Podstawowe informacje

Osoba, która znajdzie się już w odpowiednim lokalu wyborczym, musi posiadać dokument ze zdjęciem (dowód osobisty lub prawo jazdy). Następnie, po wypełnieniu wszelkich formalności, należy zaznaczyć znakiem X kratkę przy odpowiednim kandydacie. Uwaga! Jeśli znak zostanie postawiony kilka razy lub przy kilku kandydatach - będzie to głos nieważny.

Okręgi wyborcze

Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych. Kandydatów na posłów mają prawo zgłaszać zarówno partie polityczne, jak i wyborcy. Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Najmniejszym okręgiem, w którym wybierzemy 7 posłów jest Częstochowa, największym zaś Warszawa - gdzie do zdobycia jest 20 mandatów. 

Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów ma ukończone 30 lat oraz posiada pełnię praw wyborczych. Podobnie jak w wyborach do Sejmu, kandydatów do Senatu mogą zgłaszać partie polityczne oraz sami wyborcy.

Karta czy broszura?

W małych okręgach, w których wybieranych jest od 7 do 12 posłów (takich okręgów jest 32), karta w wyborach parlamentarnych 2019 będzie miała jedną stronę, jeśli zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie 10 list kandydatów. Jeśli w małym okręgu zarejestrowane będzie więcej niż 10 list kandydatów, wtedy karta wyborcza będzie miała formę broszury.

Z kolei w okręgach dużych - w których wybieranych jest od 13 do 20 posłów (takich okręgów jest 9), karta będzie miała jedną stronę, jeśli zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie 6 list kandydatów. Jeśli w dużym okręgu zarejestrowanych będzie więcej niż 6 list kandydatów, wtedy karta wyborcza będzie miała formę broszury.

Wsparcie dla niewidomych

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że Państwowej Komisji Wyborczej zależało, by karty wyborcze miały formę jednej kartki. Nie we wszystkich okręgach będzie to możliwe. - Widzimy, że jednostronicowa karta wyborcza jest najlepsza zarówno dla wyborców z uwagi na małą liczbę głosów nieważnych, jak i dla komisji wyborczych, które liczą głosy - podkreśliła. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

Państwowa Komisja Wyborcza zaprezentowała również spot "Jak zgłaszać nieprawidłowości?".


Cisza wyborcza

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno organizować wystąpień, agitować, rozklejać plakatów, nadawać audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów ani publikować sondaży, a tym bardziej tzw. orientacyjnych wyników.

Cisza dotyczy też internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy. Nie wolno też wykazywać aktywności w prowadzeniu kampanii na własnej stronie i w grupach, a także udostępniać sugerujących zdjęć.

Za złamanie ciszy grozi nawet 5.000 zł kary. Grzywna za opublikowanie sondażu: od 500.000 do miliona złotych. Cisza potrwa do końca głosowania.

Komitety wyborcze

W sumie Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych: 1 koalicyjny, 30 partyjnych i 57 komitetów wyborców. Poniżej prezentujemy komitety, które zarejestrowały swe listy we wszystkich okręgach w Polsce:

Lista nr 1: Polskie Stronnictwo Ludowe (lider Władysław Kosiniak-Kamysz, hasło: Łączymy Polaków);
Lista nr 2: Prawo i Sprawiedliwość (lider Jarosław Kaczyński, hasło: Dobry czas dla Polski);
Lista nr 3: Sojusz Lewicy Demokratycznej (lider Włodzimierz Czarzasty, hasło: Łączy nas przyszłość);
Lista nr 4: Konfederacja Wolność i Niepodległość (lider Janusz Korwin-Mikke);
Lista nr 5: Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni (lider Grzegorz Schetyna, hasło: Jutro może być lepsze).

Mąż zaufania

Kandydat na męża zaufania musi być pełnoletni. Ważne jest, by taka osoba nie była pozbawiona praw publicznych orzeczeniem sądu lub praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu czy ubezwłasnowolniona przez sąd. Warto pamiętać, że pełnienie funkcji męża zaufania jest całkowicie nieodpłatne.

Najważniejszym zadaniem takiej osoby jest patrzenie na ręce członkom komisji przed otwarciem lokali wyborczych, a także czuwanie nad przebiegiem głosowania oraz liczeniem głosów i sporządzaniem protokołów.

Pod tym linkiem znajduje się specjalny poradnik edukacyjny nt. wyborów do Sejmu i Senatu, przygotowany przez PKW.

wybory.gov.pl/tvn24.pl.pl/rmf24.pl/gk24.pl/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. PKW rozlosowała numery list komitetów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:30
1 dla PSL, 2 dla PiS, 3 dla SLD, 4 dla Konfederacji i 5 dla KO - to numery list wyborczych wylosowane w piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
rozwiń zwiń