X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przekop Mierzei Wiślanej. Projekt PiS o kolosalnym znaczeniu dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 15:30
Przekop Mierzei Wiślanej to jeden ze sztandarowych pomysłów PiS o strategicznym znaczeniu. Budowa kanału ma kolosalne znaczenie dla większej suwerenności Polski. Pozwoli m.in. na swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, co dziś skutecznie utrudnia Rosja. Eksperci wskazują też na gospodarcze korzyści. Projekt krytykuje opozycja.
Miejsce planowanego przekopu po wycince drzew, widok z drona
Miejsce planowanego przekopu po wycince drzew, widok z dronaFoto: Grzegorz Danielewicz/REPORTER
  • W piątek, 04.10.2019 podpisano umowę z generalnym wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej
  • Zdaniem rządu i ekspertów inwestycja zwiększa suwerenność Polski
  • Pozwoli na dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej
  • Przekop pozytywnie wpłynie na rozwój regionu i turystyki
  • Powstanie ok. 3 tys. nowych miejsc pracy w pobliskich portach i marinach
  • Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku

W Elblągu została dziś podpisana umowa z generalnym wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej. Przypomnijmy. Przetarg wygrało polsko-belgijskie konsorcjum Besix oraz NDI. Wykona ono pierwszy etap prac czyli budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego, stanowiska oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztuczną wyspę.

mierzeja1200.jpg
Ekspert: przekop Mierzei Wiślanej krytykują ci, którzy nie rozumieją interesu państwa

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szacuje, że całość kosztować będzie około 2 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa.

Koniec z zależnością od Rosji

Idea przekopu Mierzei Wiślanej nie jest nowa. Budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski pisał o niej już w 1945 roku. Realnych kształtów zaczęła nabierać w 2007 roku, gdy ówczesny rząd Jarosława Kaczyńskiego podjął uchwałę o przystąpieniu do prac i ustanowił program, zakładający finansowanie tej inwestycji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kulisy spraw. Po co Polsce przekop przez Mierzeję Wiślaną?

- Decyzja o budowie, która zapadła za czasów naszego poprzedniego rządu była decyzją, która odnosiła się nie tylko do gospodarki, odnosiła się także do suwerenności - przypominał Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Elblągu, 4 września. Prezes PiS mówił także o krytyce, z jaką rząd spotyka się za przekop. Podkreślił, że traktowanie tego tematu jako "straszliwego zniszczenia", budzi wątpliwości i skłania do zastanowienia nad tym, czym krytycy się kierują.

Obecnie jedyną drogą z Bałtyku do Elbląga i mniejszych polskich portów nad Zalewem Wiślanym jest Cieśnina Piławska, która znajduje się w całości po stronie Rosji. Ta zaś regularnie uprzykrza życie polskim armatorom i wprowadza blokady. Politycy PiS, uzasadniając inwestycję, wielokrotnie podkreślali, że żegluga na Zalewie Wiślanym nie może być uzależniona od obcego państwa.

Podobne argumenty podnoszą też eksperci. - To strategiczna sprawa dla Polski - mówił Paweł Brzezicki z Polskiej Żeglugi Morskiej podczas Konwentu Morskiego w Elblągu, 21 września.

Bałtyk 1200.jpg
Na przekopie Mierzei Wiślanej zyska region i będą nowe miejsca pracy

- Przekop Mierzei Wiślanej to kluczowa inwestycja, która uniezależnia nas od Rosji. Myślę, że są to rzeczy bezdyskusyjne i jeśli temu przeciwstawia się kwestie jakiegoś gatunku ptaków, czy wycinki drzew, to oznacza, że albo ktoś nie rozumie interesu państwa, albo jest "pożytecznym idiotą" - tłumaczył jakiś czas temu w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Grzegorz Chocian, ekspert ds. ekologii i środowiska.

Jego zdaniem, na inwestycję należy patrzeć w szerszym kontekście. - Pozwala planować pewne etapy inwestycyjne, a także ruch żeglugowy, zarówno wewnętrzny, jak i wyjścia z kolejnego portu na morze, bez pytania kogokolwiek o zdanie. Myślę, że to jest istotne dla suwerennego państwa - powiedział ekspert ds. ekologii i środowiska.

Rozwój regionu i turystyki

Jak podkreślał, konkurencji między portami w Gdańsku i Gdyni a Elblągiem nie będzie. - Z pewnością rozwinie się turystyka, atrakcją będzie sam kanał, ale swobodnie będą wpływać jachty, także z zagranicy - tłumaczył Grzegorz Chocian.

Dzięki tej inwestycji ma także powstać około 3 tysięcy nowych miejsc pracy w portach i marinach w Elblągu, Suchaczu, Tolkmicku, Fromborku, Stegnie, Sztutowie i Krynicy Morskiej - wskazywał ekspert.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kulisy spraw. Po co Polsce przekop przez Mierzeję Wiślaną?

Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, dobrze byłoby otworzyć się na morze, żeby korzystała z tego polska gospodarka. - W naturalny sposób transport morski jest tańszy. Oczywiście Elbląg nie będzie konkurował z Gdańskiem czy innymi portami. Natomiast droga morska jest tanim środkiem przenoszenia towarów i osób - tłumaczył w Polskim Radiu 24.

Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt o kolosalnym znaczeniu.

  • Ma w dużym stopniu poprawić dostęp do portu morskiego w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.
  • Elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie.
  • Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.
  • W oparciu o swobodny dostęp do Elbląga jako portu morskiego będzie można zbudować ciąg komunikacyjny, który stanie się jednym z elementów Via Carpatii.

OBEJRZYJ

Przekop Mierzei Wiślanej krytykuje opozycja oraz część ekologów. - Budowa budzi wątpliwości z punktu widzenia ekonomicznego, jak i z punktu widzenia przyrody oraz przyszłych konsekwencji zarówno dla przyrody, jak i dla turystów - uważają działacze Koalicji Obywatelskiej, którzy mówili o tym podczas lipcowej konferencji. - Zagrożona jest turystyka, zagrożona jest przyroda, zagrożony jest rozwój ekonomiczny tej części kraju z prawdopodobnie niewielkimi zyskami dla Elbląga - wskazywała Barbara Nowacka.

Środowisko nie ucierpi

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa podkreślała niedawno, że przedsięwzięcie "przebiega zgodnie z wymogami ochrony środowiska".

- Mamy decyzję środowiskową z rygorem natychmiastowej wykonalności. Oczywiście wpłynęły odwołania, które są przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska rozpatrywane. Natomiast od strony formalnej, środowiskowej, od strony wszelkich rekompensat, zabezpieczeń, z naszej strony wszystko jest wykonane. Rygor natychmiastowej wykonalności działa i ta decyzja jest prawomocna i możemy prowadzić wszelkie prace - wskazała wiceminister.

Jak dodała, decyzja środowiskowa dla inwestycji jest "decyzją restrykcyjną". - Tam działa dużo elementów na rzecz środowiska, więc też czujemy się nie tylko formalnie bezpiecznie ale też czujemy, że jest to inwestycja przeprowadzane bardzo bezpiecznie dla środowiska - oceniła.

Wyjaśniła, że w sprawie przekopu "na chwilę obecną nie ma żadnych komunikatów ze strony Unii Europejskiej".

- Jak wiemy w pewnym momencie było postępowanie dotyczące wycinki drzew (etap prac przygotowawczych na Mierzei - red.). Ono zostało zakończone pozytywnie na naszą korzyść. Decyzja jest jak najbardziej rozstrzygająca, że mogliśmy tę wycinkę przeprowadzić - wtedy i w taki sposób, w jaki ona została przeprowadzona. Aktualnie nie jesteśmy w żadnej procedurze formalnej z Komisją Europejską, w żadnej procedurze naruszeniowej, w żadnym postępowaniu - wyjaśniła.

IAR, PAP, Polskie Radio 24, paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Poseł PiS: to kluczowa inwestycja

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 12:40
- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to szansa na rozwój Elbląga i gmin położonych nad Zalewem Wiślanym - przekonywał poseł PiS Jerzy Wilk. Dodał, że dzięki inwestycji możliwa będzie także swobodna żegluga po Zalewie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: zakończył się 1. etap prac przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:35
- Wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej powinien zostać wyłoniony w ciągu czterech do sześciu miesięcy od otwarcia ofert, które zaplanowano na 15 kwietnia tego roku - poinformował w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Chruszcz: przekop Mierzei Wiślanej jest dla Polski bardzo potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 18:32
- Przez Cieśninę Pilawską mogą przepływać tylko statki polskie i rosyjskie. My tymczasem chcemy handlować z innymi, rozwijać region i nie mieć nad sobą żadnego szantażu geopolitycznego. Nam się należy wolny port - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekopie Mierzei Wiślanej Sylwester Chruszcz, poseł koła Wolni i Solidarni.
rozwiń zwiń