X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cios w mafię lekową. Przestępcy wywieźli medykamenty warte 15 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:47
Prokuratura Regionalna w Gdańsku, miejscowa policja i funkcjonariusze ABW zatrzymali 16 osób, które należały do dwóch grup przestępczych zajmujących się wyprowadzaniem z Polski leków i sprzedażą ich - po dużo wyższych cenach - za granicą.
Funkcjonariusze ABW
Funkcjonariusze ABWFoto: abw.gov.pl
  • Minister sprawiedliwości poinformował, że zatrzymano w sumie 16 osób, którym postawiono zarzut "kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udziału w niej oraz nielegalnym obrotem lekami"
  • Gdański sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech osób
  • Sześciu podejrzanych przyznało się do udziału w przestępstwie. Wobec tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju oraz dozorów policji

O sukcesie związanym z działaniem organów ścigania wobec "mafii lekowej" poinformowali na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Teresa Rutkowska-Szmydyńska. Z. Ziobro poinformował, że zatrzymano w sumie 16 osób, w tym "osoby, które odgrywały kierowniczą rolę w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się dystrybucją leków w sposób przystępny poprzez stwarzanie realnego niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia polskich pacjentów".

1-cba-1200-free.jpg
Korupcja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zatrzymania CBA

Areszt dla podejrzanych

Gdański sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech osób podejrzanych o wyprowadzanie z Polski leków i sprzedaż ich – po dużo wyższych cenach, za granicą. W piątek sąd rozważy siedem kolejnych wniosków aresztowych.

Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej poinformował, że zakończono stawianie zatrzymanym zarzutów. Były one związane z "kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą lub udziałem w niej, nielegalnym obrotem lekami, praniem pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu, stwarzaniem zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób a także posługiwaniem się podrobionymi lub poświadczającymi nieprawdą dokumentami".

Zakaz opuszczania kraju

Signerski poinformował, że sześciu podejrzanych przyznało się do udziału w przestępstwie i opisało, jak wyglądał proceder stosowany przez grupy. Wobec tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju oraz dozorów policji.

Dodał, że 10 kolejnych osób nie przyznało się do popełnienia przestępstw. Część z nich odmówiła złożenia wyjaśnień, a ci, którzy to zrobili, zaprzeczali udziałowi w bezprawnym procederze. Signerski wyjaśnił, że w przypadku tych osób prokuratura postanowiła o skierowaniu do sądu wniosków o ich tymczasowe aresztowanie.

cba-1200.jpg
Fikcyjne recepty, lekarstwa dla zmarłych. CBA zatrzymało lekarza

Teresa Rutkowska-Szmydyńska wyjaśniła, że zatrzymania miały miejsce w środę w kilku regionach Polski. Dodała, że wśród zatrzymanych są lekarz, farmaceuci i adwokaci. Wyjaśniła, że osoby te należały do dwóch grup przestępczych. Jedna z nich zakładała fikcyjne niepubliczne ośrodki zdrowia, które faktycznie nie prowadziły działalności, zamawiały jednak - rzekomo na własne potrzeby - leki.

Kooperacja dwóch grup przestępczych

Medykamenty były następnie przekazywane drugiej grupie, która trudniła się ich sprzedażą za granicami Polski. T. Rutkowska-Szmydyńska poinformowała, że leki były wywożone m.in. do Holandii oraz Wielkiej Brytanii i sprzedawane tam po cenach wielokrotnie wyższych niż te obowiązujące w Polsce.

Dodała, że z dotychczasowych ustaleń organów ścigania wynika, iż w czasie półtora roku działalności grupa wyprowadziła za granicę leki warte w sumie co najmniej 15 mln zł. Wyjaśniła, że były to leki stosowane m.in. w terapii onkologicznej, leczeniu kardiologicznym lub poprzeszczepowym.

shutterstock_leki-1200.jpg
Piotr Radziszewski: musimy mieć zapewnione bezpieczeństwo farmakologiczne kraju

Zatrzymanym grozi kara 20 lat więzienia

Teresa Szmydyńska poinformowała, że w prokuraturze rozpoczęły się przesłuchania i stawianie zarzutów zatrzymanym osobom, a działania te są kontynuowane. Dodała, że w przypadku części podejrzanych prokuratura skierowała (lub skieruje) do sądu wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. Wyjaśniła, że osobom, które kierowały grupami może grozić nawet 20 lat więzienia - takie łączne kary przewiduje kodeks karny za popełnienie zarzuconych im przestępstw.

Śledztwo w tej sprawie miało swój początek w lipcu ubiegłego roku, kiedy to przeszukano kilkadziesiąt nieruchomości w Trójmieście i okolicy oraz w Toruniu. W efekcie tych działań zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, sprzęt elektroniczny oraz dużą ilość leków.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śledztwo ws. fałszywych faktur. CBA zatrzymało byłego wiceszefa ABW

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 07:10
Były wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Zdzisław S. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik CBA Temistokles Brodowski, zatrzymano również pięć innych osób. Chodzi o wystawianie fikcyjnych faktur na kwotę około 300 tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowa grupa przestępcza miała wyłudzić 18 milinów złotych z VAT. ABW zatrzymała 4 osoby

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:46
Funkcjonariusze ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Jak podkreślił w rozmowie z IAR rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn - zatrzymani to przedstawiciele spółek z Polski, Rosji i Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie urzędniczki Urzędu Skarbowego w rękach ABW. Miały przekroczyć uprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 10:11
Dwie kolejne urzędniczki I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu zostały zatrzymane przez ABW - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Tę sprawę wyłączono z postępowania dotyczącego b. naczelnika tego urzędu, Marcina K.
rozwiń zwiń