X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda: sądy będą kierowały się wytycznymi, które TSUE dał ws. frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:27
Prezydent Andrzej Duda ocenił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. frankowiczów wpłynie na sytuację kredytobiorców. - Klienci będą mogli domagać się tego, aby zostały dokonane w umowach kredytowych odpowiednie zmiany - podkreślił.
Audio
  • Andrzej Duda: teraz sądy w podobnych sprawach będą kierowały się wytycznymi, które dał Trybunał (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Sędziowie, którzy dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul w umowach konsumenckich, uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze i powinny przeważyć. Jednak to polskie sądy będą podejmowały decyzje o tym, co dalej.

tsue 1200 free.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

"To orzeczenie wpływa na sytuację kredytobiorców"

Andrzej Duda powiedział, że choć orzeczenie Trybunału to odpowiedź na pytanie prejudycjalne polskiego sądu, to tylko teoretycznie odnosi się do jednostkowej sprawy.

- Teraz w podobnych sprawach sądy będą kierowały się tymi wytycznymi, które de facto dał Trybunał - zauważył prezydent.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Dodał, że "w oczywisty sposób to orzeczenie wpływa na sytuację kredytobiorców, którzy mają kredyty przeliczane na franki szwajcarskie". - Klienci będą mogli się domagać tego, aby zostały dokonane w umowach kredytowych odpowiednie zmiany - powiedział Andrzej Duda. Zastrzegł jednocześnie, że tego typu sprawy mają charakter indywidualny.

Decyzja TSUE ws. frankowiczów

sejm frankowicze.jpg
Sejm uchwalił prezydencką ustawę frankową

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Rozpatrywał on sprawę państwa Dziubaków, którzy w 2008 r. zaciągnęli kredyt w złotych, ale przeliczany na franki szwajcarskie. Domagali się unieważnienia umowy bo uznali, że nieuczciwe są postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania.

W czwartek Trybunał stanął po ich stronie dając zielone światło dla eliminacji mechanizmu frankowego z umowy. To oznacza, że kredyty frankowe muszą być przewalutowane na złote po niskim kursie początkowym, oprocentowanie będzie na poziomie kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Mucha: kierujemy wsparcie nie tylko do frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 11:55
- Prezydent wnosi inicjatywę po to, żeby wspomóc kredytobiorców, i to jest cel tej ustawy, a z drugiej strony jest oczywisty kontekst stabilności polskiego systemu bankowego – mówił w Polskim Radiu 24 minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:18
- Mamy już postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki dochodzą w Polsce roszczeń na podstawie nakazu zapłaty, który jest sprzeczny z dyrektywą unijną. Mimo to, banki nadal je wydają, a część sędziów je akceptuje. W tym tygodniu złożymy skargi na tych sędziów - powiedział w radiowej "Jedynce" prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń