X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik MEN: rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 15:24
"Nauczyciele nie chcą strajkować - cieszy nas to nastawienie, bo jest ono z korzyścią dla uczniów i rodziców" - napisała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. Odniosła się w ten sposób do decyzji ZNP dot. akcji protestacyjnej, wynikającej z ankiety wśród nauczycieli.
Od lewej: rzecznik MEN Anna Ostrowska, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, podsekretarz stanu MEN Maciej Kopeć
Od lewej: rzecznik MEN Anna Ostrowska, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, podsekretarz stanu MEN Maciej KopećFoto: PAP/Marcin Obara

Slawomir-Broniarz-pap-1200.jpg
ZNP zacznie nowy protest. W szkołach nie będzie zajęć dodatkowych ani wycieczek

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że ZNP zaczyna od 15 października bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Jak wyjaśnił nie będą realizowane m.in. wycieczki szkolne, zajęcia organizowane w dniu wolnym od pracy, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły - zadania, które nie były do tej pory wynagradzane nauczycielom. Podał, że decyzja ta to wynik sondażu, który ZNP przeprowadził we wrześniu wśród swoich członków.

- Pytaliśmy nauczycieli o to, jaki jest ich poziom akceptacji dla ewentualnych akcji protestacyjnych. Połowa nauczycieli wyraźnie powiedziała, że weźmie udział w akcji protestacyjnej w formie tzw. strajku włoskiego - powiedział Broniarz. Z ankiety wynika, że za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce opowiedziało się 55,3 proc. biorących udział w sondażu ZNP, za udziałem w manifestacjach - 22 proc., za wznowieniem strajku ogólnopolskiego - 18 proc., za inną formą protestu - 3,8 proc.

"Nauczyciele nie chcą strajkować"

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej komentując to napisała: "Nauczyciele nie chcą strajkować – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZNP. Cieszy nas to nastawienie, bo jest ono z korzyścią dla uczniów i rodziców". Według niej: "rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór, zwłaszcza taki, który miałby przybrać formę strajku". "Zachęcamy władze ZNP do włączenia się w rozmowy, które proponuje minister edukacji, czy to w formule Rady Dialogu Społecznego, czy Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Wszystkim nam powinno zależeć na poprawie atmosfery zaufania w środowisku oświatowym. Ostatni strajk pokazał, że nie ma społecznej akceptacji dla tak radykalnych kroków" - zaznaczyła Ostrowska.

pap_proksa-1200.jpg
"Rząd realizuje nasze postulaty". Strajk nauczycieli bez "Solidarności"

"Przypominamy, że spełniliśmy zdecydowaną większość postulatów związków zawodowych dotyczących poziomu wynagrodzeń, systemu awansu zawodowego i oceny ich pracy. Nauczyciele otrzymali już dodatkowe podwyżki, a w przyszłym roku planujemy wdrożyć kolejną. Rozmawiamy również ze związkami zawodowym na temat zmniejszenia uciążliwości pracy związanej z nadmiarem dokumentacji szkolnej" - wskazała w komunikacie.

Obowiązki nauczyciela

"Szanujemy rolę związków zawodowych w obronie praw pracowniczych, ale również przypominamy o ich obowiązkach w tej kwestii" - napisała Ostrowska. Przypomniała, że nauczycieli, tak jak inne grupy zawodowe obowiązuje 40-godziny czas pracy. W jego ramach nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, a także zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. "Część obowiązków, które nauczyciele wykonują, nie jest wprost zapisana w przepisach prawa" - zauważyła.

8 kwietnia rozpoczął się strajk w oświacie, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Trwał do 27 kwietnia, kiedy został zawieszony do września.

pb

Czytaj także

T. Wargocka: S. Broniarz zaszkodził etosowi zawodu nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 18:34
- Wybór prezesa ZNP należy do nauczycieli, członków związku. Wydaje mi się jednak, że powinna nastąpić głęboka refleksja. Sławomir Broniarz zaszkodził etosowi zawodu nauczyciela - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka PiS Teresa Wargocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy pomysł Związku Nauczycielstwa Polskiego na zarobki nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:30
ZNP chce powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce lub z wysokością płacy minimalnej. Po wyborach parlamentarnych chce zarejestrować komitet inicjatywy obywatelskiej i zacząć zbierać podpisy pod projektem ustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń