Michał Woś: Polska pomaga kształcić elity Afryki. Jest specjalny program studiów

2019-10-02, 14:08

Michał Woś: Polska pomaga kształcić elity Afryki. Jest specjalny program studiów
Spotkanie dotyczyło projektu prowadzonego na UKSW dla studentów mniejszości religijnych i etnicznych, pochodzących z terenów objętych dyskryminacją oraz przemocą. Foto: PAP/Andrzej Lange

Od 2017 r. UKSW realizuje projekt organizacji studiów anglojęzycznych dla studentów mniejszości religijnych, którzy pochodzą z terenów objętych dyskryminacją oraz przemocą. To wyraz praktycznego działania Polski – ocenił minister do spraw humanitarnych Michał Woś.

- Projekt UKSW jest wyrazem praktycznego działania – powiedział Woś podczas konferencji na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odnosząc się do ustanowienia z inicjatywy Polski Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie.

- Wsparcie mniejszości religijnych na świecie, tych, którzy są prześladowani, jest dla polskiej administracji, polskiego rządu bardzo ważnym tematem – podkreślił minister.

Kolejna edycja projektu

Powiązany Artykuł

pap_migranci_1200.jpg
Watykan wobec problemu uchodźców i migrantów

Od 2017 roku UKSW zajmuje się organizacją studiów anglojęzycznych dla studentów mniejszości religijnych i etnicznych, pochodzących z terenów objętych dyskryminacją oraz przemocą, a w szczególności z Afryki. W roku 2019 odbywa się trzecia edycja projektu, w której weźmie udział 30 studentów m.in. z Ugandy, Kamerunu, Etiopii i Nigerii. W 2017 i 2018 roku studia rozpoczęło 30 studentów z różnych krajów Afryki.

Program obejmuje studia anglojęzyczne w obszarze teologii, filozofii oraz poznawania kultury Polski. Projekt jest finansowany z rezerwy ogólnej budżetu państwa w ramach umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Zakwaterowanie i pobyt księży w Polsce to natomiast stypendia finansowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie – oświadczył dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Waldemar Cisło.

"Lokalna elita"

Michał Woś mówił, że przez wykształcenie lokalnych elit wspomagamy kościoły lokalne, które są prześladowane. - Przecież ci studenci na UKSW nie zostaną w Polsce, wrócą do siebie, do Afryki, do tych kilkunastu krajów, gdzie żyją w swoich wspólnotach, w swoich kościołach i gdzie będą stanowili lokalną elitę – zaznaczył minister.

>>> Michał Woś: wyznawanie własnej religii jest fundamentalnym prawem człowieka

Zdaniem Wosia to bardzo ważne, że Polska pomaga, realizuje filozofię pomocy na miejscu, gdzie ludzie nie mają dachu nad głową, żywności, jedzenia - tam, gdzie są potrzebne środki medyczne czy bieżąca opieka medyczna.

Prorektor UKSW prof. Anna Fidelus zauważyła, że projekt realizowany przez UKSW jest "bardzo ważny dla osób z Afryki, pochodzących z terenów zagrożonych marginalizacją, ale także dla społeczności akademickiej, dla studentów, naszych wykładowców". - Dzięki tej integracji, działaniom polegającym na wsparciu mniejszości etnicznych możemy sami uczyć się bardzo wiele i w praktyce wprowadzać założenia inkluzji społecznej – dodała Fidelus.

Powiązany Artykuł

krzyz-swiatlo-meczennstwo-chrzescijanstwo-jennifer1051-Pixabay-1200.jpg
Ks. Waldemar Cisło: wpisujemy się w nieustanną prośbę prześladowanych mniejszości, by być ich głosem

Nie tylko Afryka

Ks. Cisło zapowiedział, że od 2019 roku w wykładach w języku angielskim będą brali udział także studenci z Chin. - Jeszcze nie znamy dokładnej ich liczby – dodał.

Na koniec minister złożył podziękowania rektorowi UKSW ks. Stanisławowi Dziekońskiemu na ręce prof. Anny Fidelus za "zaangażowanie Uniwersytetu" oraz ks. Waldemarowi Cisło za "mocne zaangażowanie, za współpracę, działanie ramię w ramię z polskim rządem we wspólnie wyznaczonych priorytetach, jednocześnie robiąc dużo dobrego w Polsce i na świecie". Ks. Cisło złożył także kondolencje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w związku ze śmiercią jego ojca, marszałka seniora, Kornela Morawieckiego. Zapewnił również o modlitwie w jego intencji.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej