Nowa uchwała da firmom więcej szans na pomoc publiczną. Promowana innowacyjność

2019-10-01, 15:52

Nowa uchwała da firmom więcej szans na pomoc publiczną. Promowana innowacyjność
Dla większości pracowników pandemia nie zwiększyła możliwości wykonywania pracy zdalnej. . Foto: shutterstock

Większa liczba polskich firm będzie mogła korzystać z pomocy publicznej w ramach programu, który będzie obowiązywać do 2030 r. Rząd przyjął w tej sprawie odpowiednią uchwałę.

W ramach zmian obniżono m.in. warunki wstępne dla inwestycji, co pozwoli ubiegać się o środki także małym firmom. Chodzi o uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju pod nazwą "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023", przedłożoną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Program będzie teraz obowiązywać do 2030 r., z możliwością przyznawania wsparcia do 2025 r.

Powiązany Artykuł

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Od dziś niższa stawka PIT. Kto i jak z niej skorzysta?

Według komunikatu CIR, dotychczas z pomocy publicznej w ramach programu korzystały głównie duże, zagraniczne przedsiębiorstwa, podczas gdy polskie firmy w większości nie osiągały progów inwestycyjnych, mieszczących się zazwyczaj poza zasięgiem małych i średnich przedsiębiorstw. Jak oceniono, polskie projekty inwestycji, również innowacyjnych, były odrzucane głównie ze względu na niespełnianie kryterium zatrudnienia.

Promocja innowacyjności

Dlatego w ramach zmian obniżono warunki wstępne dla inwestycji, co pozwoli ubiegać się o środki także innowacyjnym polskim MŚP. Zmieniono także kryteria oceny inwestycji. Obok kryteriów ilościowych wprowadzono szerszy zakres kryteriów jakościowych, związanych z oceną zgodności projektu inwestycyjnego ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kryteria te będą także związane z lokalizacją inwestycji w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz powiatach z wysoką stopą bezrobocia. Działania te pozwolą na wyrównywanie międzyregionalnej luki rozwojowej.

Ponadto zwiększono wsparcie dla innowacji przez wprowadzenie wymogu współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego. Usprawniono także proces przyznawania wsparcia. Całość analiz przeprowadzanych w procesie przyznawania środków będzie koordynowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA. Usprawniono proces kontroli inwestycji, którym przyznano środki – podstawową formą kontroli będzie kontrola zdalna.

Jak podaje CIR, w programie na nowo określono także typy wspieranych inwestycji. Zostały one podzielone na strategiczne, innowacyjne, Centra Zaawansowanych Usług Biznesowych, Centra Doskonałości Procesów Biznesowych oraz Centra Wysokozaawansowanych Usług. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, 1 października.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej