X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zmiana dowództwa w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Szef MON: razem jesteśmy silniejsi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 13:30
Razem jesteśmy silniejsi - mówił w poniedziałek w Krakowie szef MON Mariusz Błaszczak podczas ceremonii przekazania dowództwa w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO. Do grona państw współtworzących Centrum dołączyły USA.
Uroczystość przekazania dowództwa w CEK
Uroczystość przekazania dowództwa w CEKFoto: Twitter/MON

Przez ostatnie trzy lata centrum dowodził Polak, płk Robert Bala. W poniedziałek obowiązki dyrektora CEK NATO przejął jego dotychczasowy zastępca Słowak, płk Martin Achimović. W uroczystości uczestniczyli szefowie MON Polski: Mariusz Błaszczak i Słowacji - Peter Gajdos oraz przedstawiciel USA Jude Sundenbrooch.

1200_Błaszczak_PAP.jpg
Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych

- To ważna data w historii naszej współpracy w ramach NATO. Przedsięwzięcie, które prowadziliśmy razem z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji, nabiera nowego wyrazu. Dołączają do nas przedstawiciele USA, a więc razem stanowimy wartość, jeżeli chodzi o Centrum Eksperckie dotyczące przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Błaszczak.

Podkreślił, że w CEK NATO będą powstawać strategie i będzie "okazja do wymiany doświadczeń między służbami państw NATO". - Te doświadczenia będą wpływały na doktrynę dotycząca kontrwywiadu państw Sojuszu – powiedział szef MON.

wojsko grupa wyszehradzka V4 1200.jpg
Grupa Bojowa Unii Europejskiej rozpoczyna dyżur. Uroczystość z szefem MON

Podziękował dotychczasowemu dowódcy płk. Bali za doprowadzenie do certyfikacji CEK NATO i za jego rozwój. Wyraził przekonanie, że nowy dowódca będzie świetnie kontynuował to dzieło.

Szef MON podziękował również wszystkim państwom sojuszniczym zaangażowanym w tworzenie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu. - Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił Błaszczak.

"Nadzwyczajne relacje i współpracy"

Minister obrony Słowacji Peter Gajdos mówił, że niektórzy mogą postrzegać CEK NATO jak wiele innych struktur Sojuszu. - Ale Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest ogromnym sukcesem obu państw ramowych (Polski i Słowacji), opiera się na nadzwyczajnych relacjach i współpracy, szczególnie w tak delikatnej dziedzinie, jak wywiad – zaznaczył Gajdos.

Przypomniał, że do tej pory w projekt ten zaangażowało się poza Polską i Słowacją dziewięciu innych partnerów z NATO. "To połączony wkład w zdolności kontrwywiadu sojuszników NATO, dla ich ochrony i ochrony całego sojuszu" – podkreślił szef słowackiego MON. Dodał, że rolą Centrum jest służenie specjalistyczną wiedzą w zakresie wywiadu w celu zwiększenia bezpieczeństwa, utrzymania zdolności do przewidywania potencjalnych zagrożeń i zapewnienia adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia.

>>>[CZYTAJ TEŻ] Polscy artyści wystąpili w bazie NATO na Łotwie. Koncert dla polskich żołnierzy

Przystąpienie USA do grona państw tworzących CEK NATO symbolizowało wstąpienie żołnierza z flagą tego kraju do szeregu, w którym stali żołnierze z flagami pozostałych krajów oraz odegranie amerykańskiego hymnu. Przedstawiciel USA Jude Sundenbrooch dziękował rządom Polski i Słowacji za stworzenie centrum i zapewnił, że USA będą współpracować, by "uczynić sojusz silniejszym".

Odchodzący dyrektor CEK NATO płk Robert Bala mówił, że obecnie centrum funkcjonuje w pełni - trwają projekty we wszystkich czterech głównych obszarach jego działalności, a grono tworzących je państw poszerzyło się właśnie o USA. "Nasza marka, budowana od podstaw w ciągu ostatnich trzech lat stała się rozpoznawalna w sektorze wywiadu i bezpieczeństwa NATO. Mogę więc powiedzieć, że moja misja jako dyrektora została wypełniona" – powiedział płk Bala. Wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował ją z "pasją i zaangażowaniem".

Kim jest nowy dyrektor CEK NATO?

Nowy dyrektor Centrum płk Martin Achimović urodził się w 1977 r. w Preszowie na Słowacji. Karierę w słowackiej armii zaczął w 1996 r. Od 2004 r. - w słowackim kontrwywiadzie, gdzie zajmował szereg stanowisk. Uczestniczył w misjach zagranicznych m.in. w Afganistanie, Kosowie i na Cyprze.

Płk Achimović zapewnił w poniedziałek, że zrobi co w jego mocy, aby zarządzać Centrum, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, by rozwijało się ono jak najlepiej. "Moją misją jako dyrektora jest nie tylko dowodzenie, ale służba, praca i pomoc, jeśli to konieczne. Moją misją jest być członkiem Centrum, zastępować moich kolegów w każdym czasie i w każdych warunkach. Będę przede wszystkim pracować a nie szefować ludziom wokół siebie" – zapewnił Achimović.

Mariusz Błaszczak 1200 PAP.jpg
Czechy: szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w Dniach NATO w Ostrawie

Dodał, że Centrum Eksperckie Kontrwywiadu to wciąż jeszcze "dziecko". Dziecko, które jak każde chce być: większe, silniejsze i bardziej znane - zaznaczył. Jak zauważył Achimović każde dziecko potrzebuje kochających rodziców, mocnej rodziny i dobrych przyjaciół, by móc rosnąć i stać się dojrzałym. Apelował do zebranych by byli właśnie takim wsparciem.

Inicjatywa Polski i Słowacji

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO zostało powołane we wrześniu 2015 r. z inicjatywy Polski i Słowacji, przy współudziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch. Francji i USA przyznano status obserwatorów. 22 lutego 2017 r. CEK NATO uzyskało akredytację Rady Północnoatlantyckiej. Jego działalność została oficjalnie zainaugurowana w październiku 2017 r.

Główna baza dydaktyczno-szkoleniowa oraz administracyjna CEK jest zlokalizowana w Krakowie, natomiast bazę treningową stanowi Ośrodek Szkolenia Poligonowego w miejscowości Lesti na Słowacji. CEK NATO w Krakowie jest jedynym centrum eksperckim w ramach NATO, które zajmuje się problematyką kontrwywiadowczą. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń z kontrwywiadu oraz udział w opracowywaniu i aktualizacji doktryn i koncepcji NATO w zakresie kontrwywiadu.

fc/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie staje się liczniejsze, ma nowoczesny sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:15
- Polska staje się ważnym państwem na mapie światowego bezpieczeństwa. Polska była przedmiotem, a staje się podmiotem, jeśli chodzi o kwestie obronności - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. 
rozwiń zwiń