X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dezinformacja w sieci. NASK: potrzebne mechanizmy reagowania na to zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:47
Dezinformacja stała się problemem na tyle poważnym, że może wpływać na funkcjonowanie państw i rządów oraz destabilizować sytuację polityczną – wynika z raportu NASK. - Trzeba wypracować systemowe mechanizmy reagowania na to zjawisko – podkreśla wicedyrektor NASK Krzysztof Silicki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shift Drive

W raporcie "Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej" cytowanym przez newseria.pl eksperci NASK wyjaśniają, że "dezinformacja ma miejsce wtedy, kiedy rozpowszechniane informacje dotyczą kwestii ważnych z punktu widzenia interesu publicznego, mają wywołać niepewność lub wrogość, doprowadzić do zakłócenia procesów demokratycznych i są rozpowszechniane za pomocą zautomatyzowanych i agresywnych technik, takich jak boty, sztuczna inteligencja, mikrotargeting czy trollowanie".

Nieprawdziwa narracja

shutterstock_425016769 mikrofon cenzura 1200.jpg
Marek Miśko: mediami społecznościowymi można wygrywać wybory

Komisja Europejska oceniła, że kampanie dezinformacyjne rzutowały na wybory i referenda wewnątrz UE. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zwracano uwagę na możliwą dezinformację ze strony Federacji Rosyjskiej. 

W Polsce problemem dezinformacji zajmowało się m.in. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, podczas prac nad rekomendacjami do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. "Jak wynika z nowego raport NASK, problemem w dalszym ciągu pozostaje brak sprawnego systemu komunikacji i koordynacji działań w zakresie zwalczania dezinformacji na szczeblu krajowym" - informuje newseria.pl

- Stwierdzamy próby wpływania na świadomość społeczeństwa poprzez tworzenie nieprawdziwych narracji i próby ich uwiarygodnienia poprzez udostępnianie w mediach. To jest problem, który staramy się zneutralizować – przyznał Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Dodał, że do tej pory nie było zagrożeń mogących wpłynąć na proces wyborczy.

Filtrowanie treści


czabanski pozew pap 1200.jpg
"Zahamować cenzurę". K. Czabański o blokowaniu postów na Facebooku

- Problemem jest gigantyczna liczba informacji we współczesnym systemie komunikacyjnym. Coraz większe znaczenie ma nie tylko to, kto te informacje wytwarza, lecz także kto je filtruje, czyli kto z tej gigantycznej przestrzeni wybiera dla nas to, co my powinniśmy przeczytać i usłyszeć – ocenił dr hab. Mirosław Filiciak, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie SWPS.

Jego zdaniem "problem" pojawia się, kiedy tę rolę odgrywają komercyjni pośrednicy w internecie, który na tle innych mediów jest przestrzenią bardzo słabo regulowaną. 

Weryfikacja wiadomości

Badania przeprowadzone w tym roku przez Pracownię Badań Społecznych NASK pokazały, że z manipulacją lub dezinformacją zetknęła się w ostatnich miesiącach blisko połowa Polaków. Co trzeci (35 proc.) trafia w sieci na sfałszowane informacje przynajmniej raz w tygodniu lub częściej.

Mimo to co piąty internauta (19 proc.) nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji ani ich źródeł. 

newseria/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański pozywa Facebooka. "Działa jak seryjny zabójca wolnego słowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:39
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział na konferencji prasowej, że złożył pozew przeciwko Facebookowi. Jak podkreślił, podstawą pozwu jest możliwość łamania konstytucji przez portal. - Facebook pełni rolę głównego cenzora. Nikt się pod takimi decyzjami nie podpisuje - mówił Krzysztof Czabański. 
rozwiń zwiń