X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON podpisał umowę na kolejne dostawy broni. "Polska musi być bezpieczna"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:24
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w fabryce broni "Łucznik" w Radomiu dokumenty dotyczące kolejnych dostaw broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. - Żeby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być liczniejsze. Ta broń trafi w głównej mierze do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale nie tylko - podkreślił szef MON.
Audio
  • M. Błaszczak: do 2020 r. co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji (IAR)
  • Dowódca WOT: to niezwykle ważne, by żołnierze mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt (IAR)
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Foto: PAP/Piotr Polak

EN_01381533_0023 Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
Wiceszef MON: w Radomiu podpiszemy ważny dla armii kontrakt
  • Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystym podpisaniu dokumentów dotyczących dostaw nowej broni strzeleckiej dla wojska
  • Szef MON zaznaczył, że "Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt"
  • - W tym roku ministerstwo zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o rekordowej wartości 6 miliardów 851 milionów złotych - mówił szef resortu

- Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu. W tym roku ich wartość osiągnie ponad 6,8 mld zł - mówił w Fabryce Broni "Łucznik szef MON Mariusz Błaszczak.

W Radomiu zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS 100.

Dobra broń polskiej produkcji

Szef MON podkreślił, że zarówno karabinki MSBS Grot, jak i pistolety VIS 100, to bardzo dobra broń polskiej konstrukcji, wytwarzana przez polski przemysł zbrojeniowy w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podpisane aneksy zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę broń. Jak mówił, dodatkowo w Fabryce Broni w Radomiu, WP zamówiło 18 tys. karabinków MSBS GROT i 2 tys. pistoletów VIS 100.

Ambitny cel 

- To oznacza, że do 2022 roku co trzeci polski żołnierz będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji. To oznacza, że jeszcze w tym roku zwiększone zostaną dostawy dlatego, że aneks właśnie tak stanowi. Jeszcze 4 tys. egzemplarzy karabinków w tym roku zostanie wyprodukowanych i dostarczonych do WP i 2 tys. pistoletów - powiedział szef MON.

Minister obrony podkreślił, że zamówienia kierowane przez MON do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu. - Z reguły przez ostatnie lata zamawiano w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 3,5 mld zł, 3,7 mld zł. W 2018 roku były to 3,961 mld zł, w tym roku - możemy już mówić o tych zamówieniach, bo mamy już koniec września - WP, MON zamówi w polskim przemyśle zbrojeniowym kontrakty o wartości 6,851 mld zł - powiedział Błaszczak.

1200_Błaszczak_PAP.jpg
Wojska Obrony Terytorialnej z nową bronią. Szef MON podpisze dokumenty

"Portfel zamówień - okazały"

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że resort obrony narodowej lokuje zamówienia dla polskiej armii w rodzinnym przemyśle zbrojeniowych. - Ten portfel zamówień już dziś jest okazały, bo to nie tylko MSBS 5,56, to nie tylko VIS, ale za chwilę pewnie karabin wyborowy, a przed nami także negocjacje, które będą toczyły się w przyszłym roku odnośnie umowy wieloletniej, tak aby ten łańcuch dostaw dla polskiej armii był ciągły i abyśmy odchodzili od sprzętu postsowieckiego - powiedział Skurkiewicz.

Zdaniem wiceszefa MON karabin MSBS 5,56, ze względu na nowoczesną konstrukcję, ma szanse wejść także na wyposażenie sojuszniczych armii. - Tak żebyśmy mogli powiedzieć, że nie tylko przezbrajamy polskie wojsko, ale również przezbrajamy armie naszych sojuszników, szczególnie na wschodniej flance NATO – stwierdził wiceszef MON.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że wyposażenie polskiej armii staje się coraz nowocześniejsze. - Prawie 11 tysięcy nowych polskich żołnierzy swoje nawyki w zakresie szkolenia ogniowego nie zbudowało już na rodzinie karabinków radzieckich AK-47, ale właśnie na konstrukcji zaprojektowanej i wyprodukowanej w Polsce (karabinek Grot 5,56) - powiedział gen. dyw. Kukuła.

1200_Błaszczak_PAP.jpg
Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych

Przewaga taktyczna

Dodał, że obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące zakupu kolejnego produktu radomskiej fabryki - karabinka wyborowego 7,62. - To jest karabinek, który w dużej mierze zapewni nam przewagę taktyczną. Dzięki swojej celności, parametrom, również dzięki temu, że nasycimy nim go oddziały wojsk lądowych i WOT - stwierdził gen. dyw. Kukuła.

Pierwszy z podpisanych w poniedziałek aneksów dotyczy umowy z września 2017 r. na dostawę karabinków MSBS Grot dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dostawy 18 tys. sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

Drugi aneks wiąże się z umową z grudnia 2018 r. na produkcję pistoletów samopowtarzalnych Vis 100. Zgodnie z nowymi uzgodnieniami, do końca 2019 r. "Łucznik" zwiększy liczbę wyprodukowanych pistoletów Vis 100 z ok. 1,3 tys. do ponad 3 tys. Łącznie do 2022 r. fabryka dostarczy Siłom Zbrojnym RP prawie 20 tys. pistoletów Vis 100.

pb

Czytaj także

Szef MON: dążenie do wolnej Polski stanowi fundament naszej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:25
- Powstańcy Warszawscy dążyli do tego, żeby Warszawa i Polska były wolne - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to przekonanie stanowi fundament naszej tożsamości narodowej i fundament moralny dla żołnierzy Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 19:00
- Obecność wojska to impuls dla rozwoju gospodarczego i korzyść dla lokalnej społeczności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, ogłaszając w Serocku decyzję o przeniesieniu Dowództwa WOT do pobliskiego Zegrza.
rozwiń zwiń