Premier w Gnieźnie: budujemy na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości

2019-09-28, 20:06

Premier w Gnieźnie: budujemy na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości
Premier Mateusz Morawiecki w Gnieźnie. Foto: PAP/Paweł Jaskółka

- Budowa na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości jest najlepszą mieszkanką, najlepszą receptą na zdrowy wzrost gospodarczy dla Polski i Polaków - powiedział w sobotę w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

  • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Gniezna.
  • Budujemy na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości. To najlepsza recepta na zdrowy wzrost gospodarczy - powiedział premier.
  • Premier mówił także o budżecie, który jest "dobrze skrojony, z »wielkopolską« dbałością i gospodarnością".
  • Mateusz Morawiecki zachęcił do powrotu Polaków zza granicy i podkreślił, że "polityka PiS jest proprzedsiębiorcza".

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Gniezna mówił, że w ciągu ostatnich 30 lat można wyróżnić trzy fazy z punktu widzenia gospodarczego. Jak wskazał, najpierw, na początku lat 90., po zmianie ustrojowej była "wolna amerykanka" i mieliśmy do czynienia z "takim darwinistycznym modelem kapitalizmu". Mówił, że autorem tej "terapii szokowej" był Leszek Balcerowicz.

Powiązany Artykuł

mateusz_morawiecki_shutter1200.jpg
Premier: stoimy u progu wielkiej szansy budowy państwa dobrobytu

Drugą fazę transformacji, trwającą po 1998/1999 roku, Morawiecki określił jako "brukselską". - Wtedy już szliśmy w kierunku UE i odbieraliśmy stamtąd dyrektywy. Państwo wtedy miało stać się takim nocnym stróżem przysypiającym. Zwłaszcza po 2008 r. rozpoczęło się wielkie rozszczelnienie systemu finansowego, budżetowego i podatkowego (...) mafie VAT-owskie hulały sobie tutaj jak wiatr po dzikich polach - powiedział premier.

Premier: budujemy na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości

Mateusz Morawiecki stwierdził, że trzecia faza transformacji zaczęła się w 2015 r. od objęcia rządów przez PiS i "jest unikalnym połączeniem dwóch wspaniałych cech polskich: solidarności i przedsiębiorczości". I zakłada m.in. zdolność do dzielenia się owocami wzrostu z najbardziej potrzebującymi.

- Budowa na fundamencie solidarności i przedsiębiorczości jest najlepszą mieszanką, najlepszą receptą na zdrowy wzrost gospodarczy dla Polski i Polaków - powiedział premier.

- Chcielibyśmy ten nasz model gospodarczo-społeczny rozwijać i kontynuować, dalej usprawniać służbę zdrowia, polską oświatę, dalej inwestować w drogi gminne, powiatowe - dodał.

Dobrze skrojony budżet

Mateusz Morawiecki przekonywał, że PiS pokazał, czym jest wizja państwa wraz ze zdolnością do realizacji tej wizji w trudnych warunkach i okolicznościach.

Powiązany Artykuł

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Prezes PiS: nasza polityka społeczna wyciągnęła ludzi z wykluczenia

Dodał, że rząd przedstawiając budżet na 2020 r. pokazał czym jest "wielkopolska dbałość o budżet, wielkopolska gospodarność, skrzętność, dbałość o każdą złotóweczkę oglądaną z każdej strony". - Właśnie ten budżet na przyszły rok, który zaproponowaliśmy, jest takim dobrze skrojonym wielkopolskim budżetem dla całej Polski - podkreślił premier.

Zaznaczył, że zależy mu, by do Gniezna przyjeżdżali kolejni przedsiębiorcy i inwestorzy, i tu tworzyli nowe miejsca pracy.

Mateusz Morawiecki: proprzedsiębiorcza polityka PiS

- Nasza polityka jest bardzo proprzedsiębiorczą polityką - zapewnił szef rządu. Wskazywał na rozwiązania zaprezentowane ostatnio przez PiS, które mają służyć m.in. małym i średnim przedsiębiorcom. Dodał, że rządy PiS sprawiły, że wielkie, międzynarodowe korporacje zaczęły płacić podatki w Polsce i m.in. te środki można było przeznaczyć na politykę rodzinną i rozwojową.

Premier wskazując na bardzo dobrą sytuację gospodarczą w Polsce i zachęcał do powrotu Polaków, którzy wyjechali za granicę.

Podkreślał, że w Gnieźnie zaczęła się historia Polski. - Tutaj Polska wkroczyła na arenę dziejów - Polska, która pokazała Europie i światu jak walczyć o najświętsze wartości, o nasze wspaniałe ideały - zaznaczył.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej