X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Radny PiS Filip Frąckowiak: prezydent Trzaskowski nie ma sposobu na zarządzanie kryzysowe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 12:08
- Musi być komórka nadzorująca prezydenta Warszawy w sytuacji, gdy ten ukrywa poważny problem. (…) Przez pierwsze cztery dni, od chwili, gdy ujawniono awarię oczyszczalni "Czajka", Rafał Trzaskowski był odwrócony plecami do wyciągniętej dłoni rządu premiera Morawieckiego - powiedział Filip Frąckowiak, radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 27.09.19 Filip Frąckowiak: zarządzanie kryzysowe w Warszawie jest niewłaściwe.
Filip Frąckowiak
Filip FrąckowiakFoto: PR24/AK

Awarie kolektorów oraz spalarni osadów w warszawskiej oczyszczalni "Czajka" to jedne z najgłośniejszych tematów w przestrzeni publicznej od końca sierpnia. W stołecznym samorządzie kwestia oczyszczalni była przedmiotem dyskusji i sporów od 2008 roku, gdy były podejmowane decyzje dotyczące tego, w jaki sposób ma być skonstruowana.

Zmiana pierwotnego planu budowy oczyszczalni

Andrzej Czerwiński 1200.JPG
Awaria "Czajki". Andrzej Czerwiński z PO: jeżeli ktoś zrobił jakąś fuszerkę, trzeba to sprawdzić

Ostatecznie "Czajkę" otworzono w 2013 roku. Od tego momentu zanotowano trzy awarie spalarni osadów ściekowych. Nie został również rozwiązany problem kolektorów przebiegających pod dnem Wisły. To jedna z najdroższych tego typu inwestycji na świecie.

– W pierwotnym projekcie oczyszczalni, jeszcze za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego, kolektory miały być ulokowane na Moście Północnym, ale jego budowa była opóźniana przez ekologów. W związku z tym trzeba było znaleźć inne rozwiązanie, bo mieliśmy narzucony przez Unię Europejską termin wybudowania oczyszczalni – przypomniał Filip Frąckowiak.

Wadliwe rury kolektorów

Radny PiS, w odniesieniu do wciąż nierozwiązanej awarii kolektorów ”Czajki”, przyznał, że dowiedział się od inżynierów pracujących przy konstrukcji oczyszczalni, iż rury kolektorów od początku były wadliwe, kruszyły się i łuszczyły na łączeniach. Dlatego zalano je później cementem.

muller piotr 1200.jpg
Piotr Müller: Rafał Trzaskowski nie poradził sobie ws. "Czajki"

– Już wcześniej można było przewidzieć, że rury kolektorów mają problemy z wytrzymałością. Brakuje im też odpowiedniej przepustowości, by zbierać nieczystości z lewobrzeżnej części miasta. Na etapie projektowania i przewidywania wymogów rozwojowych stolicy, oczyszczalni nie przygotowano do realizowania tych potrzeb – wskazał.

Brak pomysłu na zarządzanie kryzysowe

"Prezydent Trzaskowski nie ma sposobu na zarządzanie kryzysowe w mieście. Było to widać przy awarii oczyszczalni »Czajka«" – ocenił Filip Frąckowiak. – Jedynym rozwiązaniem było otworzenie ujścia ścieków bezpośrednio do Wisły. W przypadku spalarni, pomimo upływu kolejnych miesięcy, pan Trzaskowski nie wie jak przyznać się do awarii. Zarządzanie kryzysowe w stolicy nie działa właściwie. Musi być komórka nadzorująca prezydenta w sytuacji, gdy ten ukrywa poważny problem. – dodał radny.

krajewski1200.jpg
Jarosław Krajewski o awarii "Czajki": jeden z największych skandali rządów PO

Filip Frąckowiak przypomniał również, że prezydent Trzaskowski niezbyt chętnie przyjmował pomoc, którą w kwestii rozwiązania problemu awarii w oczyszczalni "Czajka" zaoferował rząd.

– Przez pierwsze cztery dni pan Trzaskowski był odwrócony plecami do wyciągniętej dłoni rządu premiera Morawieckiego – zauważył.  

Z Filipem Frąckowiakiem rozmawiał Michał Rachoń

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 9:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Warzocha o awarii "Czajki": katastrofa wykracza poza Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 16:55
- Są problemy natury technicznej, z którymi sobie można poradzić, ale jeżeli trwa to ileś tygodni, miesięcy, a za moment będzie bodaj rok, to znaczy, że nie informuje się w sposób rzetelny. A do tego też są zobowiązane władze samorządowe - mówił w PR24 Artur Warzocha, senator PiS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że od grudnia nie działa spalarnia osadów oczyszczalni "Czajka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak w "Studiu prasowym": wypadałoby żeby prezydenci Warszawy traktowali ją z szacunkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 13:01
– Należy zadać pytanie o to, kto wyznacza poszczególne osoby do nadzorowania konkretnych fragmentów struktury miejskiej. Jeżeli warszawskie władze nie potrafią prowadzić oczyszczalni ścieków, to niech ją zamkną – powiedział Jan Pietrzak, satyryk i publicysta. W audycji "Studio prasowe" dyskusja dotycząca sposobu zarządzania stolicą Polski w kontekście awarii oczyszczalni "Czajka".
rozwiń zwiń