X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

280 mln zł na zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:05
Dopłaty do zakupu wózków elektrycznych czy mikrobusów, wsparcie zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a także pomoc poszkodowanym w wyniku żywiołu - to niektóre zadania realizowane w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON. Na ten cel w 2019 r. przeznaczono 280 milionów złotych.
Audio
  • Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że wsparcie zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest szczególnie istotne dla godnego, niezależnego życia osób niepełnosprawnych (IAR)
Briefing prasowy pt. Podsumowanie działań Rady Nadzorczej PFRON w Warszawie
Briefing prasowy pt. "Podsumowanie działań Rady Nadzorczej PFRON" w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zostały podsumowane działania Rady Nadzorczej, której prezesem jest pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

- W tym roku budżet PFRON wyniósł niemal 5,5 mld zł. Staramy się realizować szereg programów, które są związane z potrzebami środowisk osób niepełnosprawnych. W tym roku na te programy wydamy 280 mln zł 270 tys. zł. Są to ogromne środki finansowe - poinformował Michałkiewicz.

shutterstock_niepełnosprawni1200.jpg
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2369366,Spore-zainteresowanie-nowym-swiadczeniem-dla-niepelnosprawnych-Juz-ponad-70-tys-wnioskow

Zaznaczył, że działania funduszu koncentrują się m.in. na likwidacji barier dla osób z niepełnosprawnościami. Wskazał, że jednym z ważniejszych programów realizowanych przez Fundusz jest program "Aktywny samorząd", na który w 2019 r. przeznaczono 172 mln zł. W ramach tego programu m.in. po pięciu latach przywrócone zostało dofinansowanie do wózków o napędzie elektrycznym.

Michałkiewicz wymienił także program "Aktywni plus", którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne i długotrwałe bezrobocie.

W pakiet programów prozatrudnieniowych wchodzą:

  • "Praca-Integracja" (z budżetem 5,11 mln zł), program mający zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych w spółkach skarbu państwa
  • "Stabilne zatrudnienie" (z budżetem 6,8 mln zł) - program, który ma zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych
  • "Absolwent" (7,4 mln zł), program wspierający zatrudnienie osób niepełnosprawnych mających wyższe wykształcenie

Wiceszef MRPiPS zaznaczył, że te programy są dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, jak i dla tych, które mają już doświadczenie. - Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne, które są z dala od rynku pracy, miały szanse na aktywne i niezależne życie - tłumaczył.

Wiceminister zwrócił także uwagę na program pomocy osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu. Podkreślił, że wśród szerokiej grupy osób poszkodowanych w wyniku działania żywiołu są osoby niepełnosprawne.

- Ten program rozszerzyliśmy jako program stały tak, by wspierać osoby niepełnosprawne w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń losowych - stwierdził.

Dodał, że pomoc finansowa przewidziana w programie stanowi uzupełnienie pomocy wypłacanej przez organy administracji rządowej i samorządowej.

Wspólne działania

- Wiele naszych programów realizujemy poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową. Tylko działając wspólnie, te środki mogą być dobrze wykorzystane i służyć osobom niepełnosprawnym - wskazała z kolei prezes PFRON Marlena Maląg.

Poinformowała, że w tym roku samorządy otrzymały ponad miliard złotych na zadania wspierające osoby niepełnosprawne. - Z budżetu PFRON, który wynosi 5,5 mld zł, np. na dofinansowanie do wynagrodzeń trafia ok 3 mld zł. Środki te są przede wszystkim przekazywane do pracodawców - dodała.

Funduszu korzystają również uczestnicy zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowej oraz podopieczni ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PFRON: parodiowanie osób z niepełnosprawnościami stygmatyzuje i poniża

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 16:50
"Parodiowanie osób z niepełnosprawnościami stygmatyzuje tę grupę społeczną. Do osób niepełnosprawnych powinniśmy odnosić się z należnym im szacunkiem i otaczać adekwatną do potrzeb opieką" - czytamy w komunikacie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń