X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Plaga pożarów w polskich lasach. Jest dużo gorzej niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 11:56
Już ponad 9 tysięcy pożarów powstało w lasach w tym roku, z czego 8,3 tys. - od kwietnia do sierpnia. Pod tym względem sytuacja w lasach jest zdecydowanie gorsza niż w 2018 roku - wtedy przez cały rok doszło do 8,8 tys. pożarów - poinformował rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Titof33

Statystyka uwzględni zarówno lasy państwowe, jak i prywatne i komunalne. Jak podkreślają służby, w 9 na 10 przypadków winny pożaru w lesie jest człowiek, jednak duży wpływ ma także pogoda - wysoka temperatura, brak opadów deszczu, susza.

Najwięcej pożarów na Mazowszu

Andrzej Duda sprzątamy PAP-1200.jpg
Prezydent zachęca do sprzątania lasów. Akcja #sprzątaMY pod patronatem pary prezydenckiej

Sytuacja w polskich lasach w zestawieniu z rokiem ubiegłym jest zdecydowanie gorsza. Jak przekazał Frątczak, w ciągu całego 2018 roku lasy płonęły 8 801 razy. Zdecydowanie najczęściej dochodziło do tego na Mazowszu, gdzie wybuchło 2 149 pożarów, podczas gdy na drugim pod tym względem Dolnym Śląsku było ich 714, a w trzeciej Wielkopolsce - 659.

W tym roku natomiast - jak poinformował rzecznik KG PSP, uwzględniwszy aktualne dane, łącznie z wrześniowymi - w lasach powstało już niemal 9,3 tys. pożarów. Sytuacja nadal najgorsza jest na Mazowszu, gdzie było ok. 2,7 tys. pożarów. Z kolei do ponad 830 pożarów doszło w Łódzkiem, co w ocenie strażaków może być zaskakujące z uwagi na niski stopień zalesienia. Do pożarów lasów nadal często dochodzi w Wielkopolsce - dotąd było ich blisko 720.

Co więcej, w tym roku w najbardziej palnym sezonie od kwietnia do sierpnia doszło do 8 308 pożarów lasów, czyli prawie tyle co w całym roku ubiegłym. Na Mazowszu tych pożarów było więcej niż w całym 2018 roku - 2 485. Najtrudniejszym pod tym względem miesiącem był kwiecień, kiedy powstało 3 739 pożarów. W maju pożarów w lasach było 646, w czerwcu - 1 624, w lipcu - 1 456, a w sierpniu - 843.

Lasy monitorowane


shutterstock brazylia amazonia pożar 1200.jpg
Amazonia wciąż płonie. Jak wpłynie to na nas?

Pożary oprócz tego, że stanowią ogromne niebezpieczeństwo, szybko się rozprzestrzeniają, niszczą ekosystem, to także angażują bardzo duże zasoby ratownicze. Tylko w tym roku w akcjach strażackich wykorzystywano ponad 30 tys. samochodów pożarniczych. Pożary te gasiło 133,4 tys. strażaków. Ich prace wspierały ponadto inne służby, m.in. leśnicy.

Strażacy zwracają uwagę, że lasy polskie są jednymi z najlepiej monitorowanych w Europie. To kwestia tzw. dostrzegalni, dzięki którym dyżurny może informować o pojawiającym się nad lasem dymie, a także obserwacji nadleśnictwa i patrolach Lasów Państwowych.

Według strażaków właściwie jest też prowadzona gospodarka leśna. Las jest podzielony na sektory, a drogi dostosowane są do poruszania się po nich wozów strażackich. Dodatkowo powstają sztuczne zbiorniki, a te naturalne - przystosowane są do poboru wody przez strażaków.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płoną lasy na poligonie w Drawsku Pomorskim. 30 zastępów straży pożarnej w akcji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:31
Około 30 zastępów straży pożarnej gasi pożar w lasach na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie). Z informacji straży pożarnej wynika, że nie ma osób poszkodowanych.
rozwiń zwiń