X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister energii: decyzje o budowie elektrowni węglowych podejmowała PO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:28
- Decyzje o budowie nowych elektrowni węglowych w Jaworznu, czy Opolu, podejmowano 6-8 lat temu, za rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział w sobotę w Katowicach wiceminister energii Adam Gawęda. - Obecne deklaracje tej partii dotyczące polityki energetycznej są z nimi niespójne – ocenił.
Elektrownia Opole
Elektrownia OpoleFoto: Jaroslaw Witkowski/ Shutterstock

- Przypomnę, to były decyzje Platformy, to są nowe elektrownie, których okres gwarancyjnej pracy jest szacowany na ok. 30-40 lat. A więc, jeżeli dziś Platforma mówi, że do 10 lat chce zlikwidować górnictwo, to pozostaje to w poważnej sprzeczności z decyzjami, które podejmowała jeszcze parę lat wcześniej, 6-8 lat temu - mówił dziennikarzom w kuluarach sobotniej konwencji PiS wiceminister energii.

Adam Gawęda 1200.JPG
Adam Gawęda: zapowiedź PO o likwidacji kopalń jest nieodpowiedzialna

- Te zapowiedzi są niespójne i fałszują rzeczywistość. W naszym przekonaniu wolumen produkowanego węgla powinien być tak dopasowany i tak dostosowany, aby odpowiadał potrzebom energetyki zawodowej, zmieniającego się sektora ciepłowniczego, komunalnego i przemysłu, który potrzebuje tego surowca do swego rozwoju - zaznaczył Gawęda.

Szef PO zarzuca rządzącym niewiarygodność

Także w sobotę, na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Sosnowcu, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zarzucił rządzącym niewiarygodność m.in. w polityce prowadzonej wobec górnictwa i klimatu, a także w sferze walki ze smogiem.

- Jak mogą być wiarygodni ci, którzy przez ostatnie lata sprowadzają węgiel z Rosji - to jest ponad 20 mln ton za ponad 7 mld zł. Gdzie jest ich wiarygodność, gdzie są te obietnice, w których mówią, że będą walczyć o polskie kopalnie i polski węgiel? Oni są po prostu niewiarygodni i dzisiaj to wyraźnie mówimy – powiedział Schetyna, zarzucając też rządzącym zmarnotrawienie ok. 30 mld zł unijnych środków na walkę ze smogiem.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Walka ze smogiem: Sejm uchwalił kolejne ustawy eliminujące tzw. kopciuchy

- To nie jest wiarygodność, to jest ich polityka - polityka, która polega na tym, że jedno to składane obietnice, a drugie – brak ich realizacji. Niewiarygodna ekipa z frazesami, pustymi frazesami i pustymi obietnicami. I mam nadzieję - jestem przekonany - że 13 października wszyscy to z bliska zobaczą - szczególnie tu, w Zagłębiu i na Śląsku – mówił przewodniczący Platformy.

henryk kowalczyk 1200.jpg
Henryk Kowalczyk: w tym roku spodziewamy się wymienić ok. 80 tys. "kopciuchów"

Poseł PiS: wprowadzamy innowacyjne metody w górnictwie

Poseł PiS Grzegorz Matusiak, pytany po sobotniej po konwencji PiS o pomysły tej partii na górnictwo przypomniał m.in., że w środę w Jastrzębiu-Zdroju zaplanowana jest uroczystość oficjalnego otwarcia i prezentacja kopalni "Bzie-Dębina w budowie". - To bardzo znaczący sukces - ocenił.

- Jeżeli chodzi o innowacje, wprowadzamy nowe możliwości wydobywania węgla, poprzez nowe zestawy kombajnowe, które mają być zainstalowane w naszych kopalniach. Poza tym są środki na inwestycje i mamy gdzie fedrować, np. kopalnia Zofiówka ma szanse na wydobywanie węgla kamiennego jeszcze przez 70 lat - zaznaczył Matusiak, występujący na konwencji PiS w mundurze górniczym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Waldemar Andzel: branża górnicza nadal będzie miała przyszłość

- Warto inwestować w górnictwo, bo górnictwo przynosi z pewnością naszej gospodarce duże korzyści - dodał poseł.

Podwyżka pensji w PGG - zależy od zarządu

Pytany o presję płacową w Polskiej Grupie Górniczej Matusiak ocenił, że w okresie wyborczym "każdy chce wywalczyć sobie jak najwięcej, poprzez zadeklarowanie w stosunku do górników z PGG wyższych zarobków". Zaznaczył jednak, że wyższe zarobki muszą wiązać się z możliwościami finansowymi danej spółki. - Dziś ta spółka przynosi korzyści, ale nie wiem czy na tyle, aby można było dźwigać pensje. Trzeba zostawić to zarządowi i stronie społecznej - uznał.

Wcześniej, podczas debaty w ramach katowickiej konwencji PiS, była premier, europosłanka PiS Beata Szydło akcentowała, że górnictwo jest ważnym elementem polskiej gospodarki. - Oczywiście ono się musi zmieniać, ono musi być dofinansowane, ono musi być nowoczesne; nowoczesne technologie węglowe. Ono musi trwać. Dzisiaj, po tych czterech latach naszych rządów można powiedzieć, że i tego słowa dotrzymaliśmy, górnictwo polskie jest bezpieczne i się rozwija - mówiła Szydło.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy wiceminister energii o priorytetach dla górnictwa: unowocześnienie i poprawa efektywności

Postulaty Koalicji Obywatelskiej dotyczące walki z zanieczyszczeniem powietrza przypomniała zapowiadając w piątek sobotnią konwencję w Sosnowcu kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. To m.in. likwidacja tzw. kopciuchów i dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne, inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę oraz rezygnacja do 2030 r. z wykorzystania węgla do ogrzewania domów, do 2035 roku - do ogrzewania systemowego, a do 2040 roku - w całym sektorze energetycznym.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miliardy na programy obniżające emisję CO2, walkę ze smogiem oraz rozwój czystej energii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:30
Ministrowie środowiska oraz energii poinformowali  o dostępnych programach wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w Polsce i rozwoju odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antywęglowe protesty. Wiceminister energii: to fałszowanie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:56
Postrzeganie węgla jedynie jako źródła zanieczyszczeń i przekonywanie o możliwości bardzo szybkiego odejścia od tego surowca w energetyce to fałszowanie rzeczywistości - ocenił wiceminister energii Adam Gawęda, odnosząc się do protestów ekologów przeciwko stosowaniu węgla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska stawia na odnawialne źródła energii: są kolejne ułatwienia dla prosumentów - mniejszy VAT, podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 18:44
W Polsce rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych - codziennie przybywa 200 nowych. Ich użytkowników zachęcają kolejne ułatwienia wprowadzane przez rząd.
rozwiń zwiń