X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Platforma i Przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:39
Anna Nehrebecka, Anna Cieślak, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Janusz Gajos - te nazwiska to czołówka polskiego aktorstwa. Dzisiaj są na ustach wszystkich nie za sprawą wielkich kreacji filmowych czy teatralnych, tylko ze względu na swój udział w kontrowersyjnych wideoklipach z serii #NieŚwirujIdźNaWybory.
Wojciech Pszoniak - kadr z filmu Nie świruj, idź na wybory Pszoniak
Wojciech Pszoniak - kadr z filmu "Nie świruj, idź na wybory Pszoniak"Foto: YouTube/Cloud Strife

Przekaz tej akcji jest dość prosty: pod rządami PiS zwolennicy opozycji pogrążają się w szaleństwie. W pierwszych sekundach filmów widzimy właśnie obraz poważnych zaburzeń psychicznych. Szczególnie przekonujący jest atak choroby w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka. Po prezentacji wymagających leczenia objawów, każdy film kończy się wezwaniem wygłoszonym przez aktora: "Nie świruj, idź na wybory".

shutterstock_niepelnosprawni-1200.jpg
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne sprzeciwia się stygmatyzacji chorych

Nie od dziś obawiamy się o stan umysłu niektórych fanatycznych zwolenników opozycji, powtarzających z uporem o zagrożeniu demokracji. Czy publiczne stwierdzenie Krystyny Jandy, że "czuje się jakby ktoś na nią srał cały czas" to jeszcze metafora czy już omamy? Przykładów można by znaleźć więcej, co rodzi podejrzenia, że filmy z serii #NieŚwirujIdźNaWybory ilustrują stan zdrowia niektórych przeciwników rządu, którzy całkowicie utracili kontakt z rzeczywistością.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] PFRON: parodiowanie osób z niepełnosprawnościami stygmatyzuje i poniża

Grzegorz Schetyna nazwał akcję "profrekwencyjną" i chyba tylko on jeszcze wierzy w jej skuteczność. Trudno bowiem wpaść na dziwniejszy pomysł zachęty do udziału w wyborach. Jeśli do czegoś namawiają nas osoby pozbawione kontroli nad swoim ciałem i umysłem, to w naturalnym odruchu na pewno odrzucimy ich propozycję. Ktoś powie, że treść jest mniej istotna, że najważniejsze jest zaangażowanie znanych i cenionych aktorów. To nic, że robią oni z siebie "wariatów", liczy się sam fakt, że Janda, Nehrebecka czy Cieślak w ten sposób mobilizują do głosowania i wspierają opozycję. 

Kłopot jednak w tym, że artystom w Polsce nikt nie chce już wierzyć. Artyści wydają się ciągle tego nie zauważać, ale Polacy z dużym dystansem traktują ich poczynania i deklaracje. Przekonał się o tym niedawno Patryk Vega, który sądził, że swoim nowym filmem może obalić rząd. Już tylko ostatni naiwni nie wiedzą, że prócz arogancji, cynizm i koniunkturalizm jest w branży artystycznej dość powszechny. Brać kiedy dają i krzyczeć kiedy za to płacą, to dewiza, którą posługuje się wielu.

Janusz Gajos screen 1200.jpg
Publicysta: spoty akcji "Nie świruj..." obraźliwe dla wszystkich wyborców

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Adam Borowski: akcja "Nie świruj, idź na wybory" wzbudza oburzenie

Przykłady? Walczący z Dobrą Zmianą Wojciech Pszoniak przyjął w 2007 r. Złoty Medal "Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury ówczesnego rządu PiS - Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Anna Nehrebecka w 2007 r. została odznaczona przez samego ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Kaczyński dostrzegł również rozpoczynającą dopiero karierę aktorską Annę Cieślak, która już w 2006 r. otrzymała od niego list gratulacyjny.

W poprzednich wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska została odsunięta od władzy między innymi za sprawą nagrań kelnerów z restauracji "Sowa i Przyjaciele". Dzisiaj, choć kelnerzy z "Sowy" już nie nagrywają, PO może nadal liczyć na Przyjaciół, którzy produkują wciąż nowe nagrania. Nawet lepsze, bo z obrazem. I te stare, i te nowe, będą miały podobny skutek - głosów PO na pewno nie przysporzą.

Miłosz Manasterski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Norbert Maliszewski: PiS kilka kroków przed opozycją, "jedynki" przemyślane

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 14:37
- Premier Mateusz Morawiecki startuje w głównym okręgu "bitewnym", a wynik szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego będzie miał charakter prestiżowy - stwierdził prof. Norbert Maliszewski. Zdaniem politologa, PiS o kilka kroków wyprzedza opozycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: Platforma dla rządzenia może poświęcić wszystkie wartości

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 12:01
- Grzegorz Schetyna jest człowiekiem kompletnie bezideowym. Z konserwatyzmu PO nic nie pozostało, ta partia dla odzyskania władzy jest gotowa poświęcić wszystkie idee i wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" . Gościem audycji był także dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń