X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prokurator chce 8 lat więzienia dla byłego szefa Art-B. Chodzi o piramidę finansową

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:40
Kary ośmiu lat więzienia zażądał prokurator dla Bogusława B. skazanego wcześniej w aferze Art-B, a obecnie oskarżonego o wyłudzenia za pomocą tzw. piramidy finansowej. Obrona B. chce jego uniewinnienia.
Bogusław B. w 2015 roku
Bogusław B. w 2015 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak mówił prokurator Mariusz Wajda w mowie końcowej, z ustaleń w sprawie wynika, iż B. nie zamierzał realizować celów inwestycyjnych, zaś głównym celem całego przedsięwzięcia było "perfidne" pozbawienie inwestorów środków, które oni wpłacali. Dodał, że materiał dowodowy potwierdza, iż B. był w całym procederze osobą de facto decydującą.

europejski trybunal w strasburgu 663.JPG
Były szef Art-B skarży się w Strasburgu

Obrona B. wniosła o uniewinnienie swego klienta. - B. uważa, że jego pozycja w tym przedsięwzięciu została sztucznie uwidoczniona przez to, iż był powiązany negatywnie z tzw. aferą Art-B - mówił obrońca. Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić 4 października.

Sprawa wróciła z sądu apelacyjnego

Proces ten rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Warszawie ponad dwa lata temu - na początku września 2017 r. Sąd Okręgowy po raz drugi zajmuje się sprawą. W styczniu 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił poprzedni wyrok sądu I instancji, który zapadł w listopadzie 2015 r.

Wówczas skazano B. oraz drugiego z oskarżonych Macieja G. W pierwszym procesie SO wymierzył B. karę pięciu lat więzienia, a Maciejowi G. - roku więzienia w zawieszeniu. Sąd apelacyjny uchylając tamten wyrok uznał, że sąd okręgowy źle wówczas ocenił szkodę osób pokrzywdzonych.

>>> [ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Pieniądz nie śpi": czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić?

Prócz więzienia - grzywny

W piątek prokurator zawnioskował także o 150 tys. zł grzywny wobec B. Z kolei wobec G. wniósł o dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Zgodnie z wnioskiem prokuratury, obaj oskarżeni mieliby też zostać zobowiązani do naprawienia szkody.

Według prokuratury oskarżeni w latach 2005-2007 oszukali około 170 osób, które zainwestowały łącznie ponad 33,5 mln zł.

Śledztwo trwa od 2007 roku

Dochodzenie w sprawie wszczęto w 2007 r., po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego. W śledztwie ustalono, że Bogusław B. działał w imieniu spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Prezesem innej ze spółek był Maciej G.

Oskarżono ich o to, że wprowadzali inwestorów w błąd zawierając z nimi poprzez siatkę pośredników umowy. Ich przedmiotem było zarządzanie wpłacanym przez klientów kapitałem. W zamian mieli otrzymywać odsetki.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kulisy Spraw: afera Art-B

W rzeczywistości tworzyli oni pozory profesjonalnej działalności inwestycyjnej. Zamiast gwarantowanego inwestorom jednoprocentowego zysku tygodniowo, czyli 52 proc. rocznie oraz gwarancji zwrotu kapitału, stworzyli system służący jedynie do wyłudzania środków na zasadzie tzw. piramidy finansowej - informowała prokuratura.

Sprawa Art-B, w której wcześniej skazany został Bogusław B., była najgłośniejszą aferą początków III RP. B. ze wspólnikiem Andrzejem Gąsiorowskim mieli, omijając prawo za pomocą tzw. oscylatora, zarobić 4,2 bln ówczesnych zł.

W 1991 r. wspólnicy uciekli z Polski i osiedli w Izraelu. Bogusław B. został w 1994 r. zatrzymany w Szwajcarii, wydany Polsce i skazany w 2000 r. na 9 lat więzienia. W poczet kary zaliczono mu czas przebywania w areszcie. W połowie 2004 r. wyszedł na wolność.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prokurator chce ośmiu lat więzienia dla "dilera gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:19
- Zakończył się proces Cezarego P. zwanego "dilerem gwiazd" oraz osób, które miały mu pomagać w handlu kokainą. W czwartek prokurator i obrońcy oskarżonych przedstawiali swoje wnioski w kwestii kary. Oskarżyciel chce dla P. 8 lat pozbawienia wolności i wysokiej grzywny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy datę wyroku ws. Amber Gold. Obrońca Katarzyny P. wniosła o uniewinnienie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 13:20
W mowie końcowej wygłoszonej w poniedziałek w procesie Amber Gold przed Sądem Okręgowym w Gdańsku obrońca współoskarżonej Katarzyny P. wniosła o jej uniewinnienie. Wyrok będzie ogłoszony 20 maja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces Amber Gold. Odczytanie wyroków przeniesione na inny termin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:40
Gdański sąd miał zakończyć dziś ogłaszanie wyroku w procesie Amber Gold i przedstawić wymiar kary dla twórców firmy - Katarzyny i Marcina P. W pierwszej części wyroku - ogłoszonej w maju - sąd uznał, że oskarżeni są winni głównego zarzutu, czyli oszustwa. Wyrok w procesie Amber Gold zostanie jednak odczytany 16 września.
rozwiń zwiń