X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Prof. A. Nalaskowski: czeka nas dyskusja o wolności słowa na uniwersytetach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:23
- Ja nie mogłem się cofnąć, a do niego (rektora UMK - red.) też na pewno docierało wiele opinii z różnych stron. Wiem, jak trudna była dla niego dzisiejsza decyzja - powiedział prof. Aleksander Nalaskowski po uchyleniu przez rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna zawieszenia pedagoga. 
prof. Aleksander Nalaskowski
prof. Aleksander NalaskowskiFoto: Baranski/REPORTER/EastNews
  • Prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony za felieton w tygodniku "Sieci", krytyczny wobec środowisk LGBT
  • Decyzja rektora wywołała liczne kontrowersje dot. m.in. wolności wypowiedzi
  • W obronę prof. Nalaskowskiego zaangażowali się m.in. radni PiS, biskup Wiesław Mering, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz grono naukowców
  • W środę rektor UMK uwzględnił odwołanie prof. Nalskowskiego ws. decyzji o jego zawieszeniu i przywrócił go w obowiązkach akademickich
  • Prof. Nalaskowski podziękował wszystkim za wsparcie. Podkreślił, że teraz nas czeka dyskusja o wolności słowa na uniwersytetach

Prof. Nalaskowski został zawieszony 11 września przez rektora UMK w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące po wszczęciu przez rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich postępowania wyjaśniającego dotyczącego "sformułowań użytych w artykule prasowym poświęconym osobom o odmiennej orientacji seksualnej".

mering 1200 pap.jpg
"Szaleństwo ideologii LGBT". Bp W. Mering broni prof. Nalaskowskiego

W środę doszło do spotkania rektora uczelni z prof. Nalaskowskim, po którym UMK wydało komunikat o odwołaniu wcześniejszej decyzji rektora o zawieszeniu pedagoga.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] List otwarty Żarynów w obronie prof. Nalaskowskiego. "To szokująca represja"

"Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące. Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych" - poinformował uniwersytet na swojej stronie internetowej.

"Ja nie mogłem się cofnąć"

- Dziękuję wszystkim, którzy wsparli mnie w tej niełatwej sytuacji. Jestem im naprawdę wdzięczny, bo proszę mi uwierzyć, że sporo mnie to kosztowało - powiedział, komentując tę decyzję, prof. Nalaskowski.

czabański krzysztof-4 1200x660.jpg
K. Czabański o sprawie prof. A. Nalaskowskiego: uniwersytety stały się narzędziem cenzury

Podkreślił, że ma świadomość, w jak trudnej sytuacji znalazł się rektor UMK. - Ja nie mogłem się cofnąć, a do niego też na pewno docierało wiele opinii z różnych stron. Wiem, jak trudna była dla niego dzisiejsza decyzja. Nie będę jej komentował. Ona sama się komentuje. Wydaje mi się, że teraz nas wszystkich czeka dyskusja o wolności słowa na uniwersytetach, o tym, czy profesorowie mogą powiedzieć tyle samo, co zwykli przechodnie - zaznaczył prof. Nalaskowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Aleksander Nalaskowski: zgwałcono moje prawa do przyzwoitości

Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK powiedziała, że postępowanie wyjaśniające nadal będzie prowadzone, ale rektor, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i po przeprowadzeniu rozmowy z zawieszonym profesorem, podjął decyzję o zmianie swojego wcześniejszego stanowiska.

Felieton zatytułowany "Wędrowni gwałciciele", po którym wobec prof. Nalaskowskiego uczelnia wszczęła postępowanie wyjaśniające, ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze "Sieci". Kilka dni temu toruńscy radni PiS zaapelowali do rektora UMK o zmianę decyzji ws. zawieszenia prof. Nalaskowskiego, argumentując, że jego tekst, chociaż ostry, mieści się w granicach wolności wypowiedzi.

W obronie profesora

O interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego ws. zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego zwrócił się szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS Krzysztof Czabański. Według niego, zawieszenie profesora to przejaw represji wobec osób sprzeciwiających się działalności środowiska LGBT.

Przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich poinformowali w poniedziałek, że wysłali do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina list ws. prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jak podali, list powstał m.in. "w związku z licznymi przejawami naruszeń wolności nauki". Wystosowali również list z wyrazami poparcia do prof. Nalaskowskiego.

Natomiast doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz powiedział we wtorek, że zawieszenie prof. Nalaskowskiego w obowiązkach nauczyciela akademickiego nie zostało poprzedzone analizą jego felietonu. Dodał, że uczelnie powinny być miejscem spokojnej debaty.

We wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że sprawa prof. Nalaskowskiego "dobiega finału". Zaznaczył, że spodziewa się, iż "będzie to finał pomyślny".

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. A. Nalaskowski wraca na uczelnię. Zmiana decyzji ws. zawieszenia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:25
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn uwzględnił odwołanie prof. Aleksandra Nalaskowskiego od wcześniejszej decyzji ws. jego zawieszenia. Oznacza to, że wykładowca może wrócić do swoich uczelnianych zajęć.
rozwiń zwiń