X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: cywilizowane demokracje inwestują miliardy dolarów w promocję swojego kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:48
- Tezy w publikacjach o działalności Polskiej Fundacji Narodowej są czysto propagandowe. Wszyscy inwestują nie miliony, a miliardy dolarów w promocję swojego kraju - powiedział w radiowej Trójce minister kultury Piotr Gliński, komentując doniesienia portalu Onet o działalności PFN.
Audio
  • Piotr Gliński: inwestycje w promocję swojego kraju przekładają się na sukcesy gospodarcze (Trójka)
  • Piotr Gliński: wszystkie poważne kraje na świecie walczą o swój wizerunek (Trójka)
Balony Polskiej Fundacji Narodowej
Balony Polskiej Fundacji NarodowejFoto: Facebook/ Polska Fundacja Narodowa

Onet napisał we wtorek, że "Polska Fundacja Narodowa zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. — czyli ponad 20 mln zł — amerykańskiej firmie PR-owskiej za wypromowanie naszego kraju w USA. Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób".

Zarzecki1200.jpg
Prezes PFN: powinniśmy prowadzić edukację historyczną poza granicami naszego kraju

"Doniesienia Onetu to propaganda"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany o te publikacje, ocenił, że tezy stawiane przez Onet są czysto propagandowe. - Jeżeli medium ma interes w tym, by podważać sensowność działań państwa polskiego (prowadzonych) w jego interesie, to trudno to komentować. Wszystkie poważne kraje na świecie, walczą o swój wizerunek, pozycję - powiedział minister.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni i zakończył Rejs Niepodległości

- Wszystkie poważne kraje na świecie walczą o swoją pozycję, bo rywalizacja jest bardzo ostra - podkreślił. Piotr Gliński ocenił, że ta walka odbywa się "także metodami wynajmowania firm PR-owskich i lobbystycznych".

"Wszyscy inwestują miliardy, nie miliony"

Wicepremier stwierdził, że wiele krajów używa do tego m.in. wynajętych firm PR-owskich. - Wszyscy inwestują nie miliony, a miliardy dolarów w promocję swojego kraju, bo to się później przekłada na sukcesy gospodarcze, polityczne, na wyższy poziom życia, dobrobyt w tych krajach. To jest normalna działalność - powiedział Piotr Gliński.

- Dziennikarze opierają się głównie na dostępnych ogólnie raportach, bo przecież działalność takich firm jest transparentna. Natomiast te dane tak naprawdę nic nie mówią, bo często ta działalność jest nieopisywalna, nieuchwytna. Jeżeli się buduje pewną atmosferę wsparcia dla działań, to trudno ją opisać w sensie formalnym - dodał minister.

piotr gliński trójka 1200.jpg
P. Gliński o publikacji "GW": wszyscy w Polsce wiedzą, kto rozpoczął przemysł nienawiści

PFN: innym językiem mówi Polska, innym reszta świata

Do doniesień Onetu odniosła się też fundacja. W opublikowanym we wtorek komunikacie podała: "PFN została założona właśnie w celu tworzenia, pielęgnacji i obrony wizerunku naszego kraju – wzmocnienia marki narodowej. Instynktownie wiadomo, że kraj postrzegany pozytywnie jest bardziej bezpieczny, jego sojusze pewniejsze. Wszyscy więc wiemy czego chcemy, do jakiego rezultatu dążymy budując nasz narodowy »kapitał wizerunkowy«, ale mniej jasny jest sam proces, a więc zgoda co do tego jak ten rezultat osiągnąć".

Jak informuje fundacja - promując Polskę, polską kulturę, tradycję, historię i polską rację stanu poza granicami kraju codziennie uczymy się co jest bardziej a co mniej skuteczne i co sprawia, że nasz przekaz i nasza narracja są poza krajem słyszane. "Innym językiem mówi Polska, a innym reszta świata. Nie oznacza to jednak, że wystarczy polski przekaz przetłumaczyć na język obcy. Prowadząc od ponad roku projekt wizerunkowy w USA w partnerstwie z firmą White House Writers Group, obserwujemy, że tłumaczenia wymagają nie tylko słowa, ale również cała nasza kultura, historia, nasze symbole i punkty odniesienia" - napisała fundacja w oświadczeniu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] USA: zaprezentowano film "Poland: The Royal Tour". Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

"Oczywiście wszystkie aspekty projektu amerykańskiego, przede wszystkim jego skuteczność i finanse, podlegają kontroli i ewaluacji, podobnie jak cała działalność Fundacji. Zgodnie z procedurami i standardem działań realizowanych przez Fundację, dokonujemy bieżącej ewaluacji ex ante, on-going, ex post prac WHWG i w zależności od rezultatów podejmujemy decyzje o kontynuacji w kolejnych interwałach. Praca, rozliczenia i finanse projektu są regularnie oceniane i nadzorowane przez Biuro Finansów i Administracji Polskiej Fundacji Narodowej, Biuro Audytu i Kontroli Polskiej Fundacji Narodowej zarówno z Warszawy jak i na miejscu, w biurze White House Writers Group w Waszyngtonie, gdzie przeprowadzane są regularne kontrole. Wszystkie rozliczenia związane z projektem są częścią oceny formalnej i merytorycznej" - dodała PFN.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak