X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 21:14
Reżyser i scenarzysta teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera "mistrzowską inicjacją". 
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski: w "Weselu" zobaczyłem horror (IAR)
  • Przemysław Babiarz o Wawrzyńcu Kostrzewskim: polska scena zyskała wytrawnego szermierza (IAR)
Wawarzyniec Kostrzewski
Wawarzyniec KostrzewskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Kto podejmuje się jego inscenizacji staje w szranki z historią, z największymi i jeśli wyjdzie z tej próby zwycięsko staje się jednym z nich.(...) Dejmek, Grotowski, Wajda, Grzegorzewski, Hanuszkiewicz, Zamkow. To już budzi lęk wysokości - mówił Babiarz.

ptaszyn pap 1200.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych za Muzykę

"Wesele" w stulecie odzyskania niepodległości

- Ale dodajmy jeszcze kontekst czasu. Inscenizacja "Wesela" w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wymaga od reżysera połączenia pewnej brawury i pokory jednocześnie, umiejętności zobaczenia swojego teatru ogromnym i on zobaczył ten teatr ogromnym, wielkością widowni Teatru Telewizji. Jednocześnie zobaczył przestrzeń swojej inscenizacji, przestrzeń rozciągającą się między stołem biesiadnym a składnicą narodowych artefaktów - zauważył Babiarz.

Podkreślił, że laureat nagrody "co najistotniejsze - odnalazł specyficzny język teatralny, klarowny i adekwatny, którym przemówił do widowni".

- Tam spotykają się postaci mistrza Wyspiańskiego kreowane przez trzy pokolenia wspaniałych polskich aktorów, z którymi Kostrzewski znalazł wspólny język, których namówił i zainspirował do wejścia w labirynt znaczeń, skojarzeń i interpretacji – zauważył.

rymkiewicz syn nagroda mediow 1200.jpg
Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kat. Słowo

Kameralna "Walizka"

Zaznaczył, że widownia telewizyjna poznała Kostrzewskiego wcześniej, oglądając "kameralne, ale poruszające widowisko »Walizka«". - "Wesele" potwierdziło te wszystkie nadzieje: polska scena teatralna zyskała wytrawnego szermierza, wojownika biegłego i nieustraszonego, artystę in statu nascendi, z którym można się spierać, ale którego nie sposób nie podziwiać – podkreślił Babiarz.

Wyróżnienia są w tym roku wręczane po 11 latach przerwy. Zwycięzcy otrzymują statuetkę oraz nagrodę w wysokości 100 tyś. zł.

Rozmiar filmu:

Wawrzyniec Kostrzewski urodził się w 1977 r. w Poznaniu. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, trzy lata poświęcił też na studia filozoficzne. Za namową inscenizatora Macieja Prusa postanowił zdawać na reżyserię do warszawskiej Akademii Teatralnej. Jako dyplom wraz Weroniką Szczawińską i Adamem Wojtyszką przygotował spektakl "Wyzwolenie - próby" wystawiony w warszawskim Teatrze Polskim.

krzysztof czabański gala 1200 pap.jpg
K. Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to wzajemny interes świata kultury i mediów

Kilka artystycznych pól

Później dał się poznać na kilku artystycznych polach. Swoje miejsce odnalazł przede wszystkim w Teatrze Dramatycznym, realizując tam dramat Briana Friela "Cudotwórca" (2013), "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht (2014), "Wszyscy moi synowie" Arthura Millera (2014) oraz "Wizyta starszej pani" Friedricha Duerenmatta (2016). Mającą premierę w styczniu br. jego inscenizację "Wesela" krytycy - niemal zgodnie, niezależnie od światopoglądu - uznali za jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko telewizyjnego, ale i teatralnego sezonu. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Polskich Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:30
Kapituły wyłonione przez trzy instytucje: Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Polską Agencję Prasową ogłaszają zwycięzców Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Nazwiska nagrodzonych twórców poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbywa się dziś w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KAPITUŁA - Nagrody Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:00
Nagrody Mediów Publicznych 2019 zostaną rozdane 16 września, w czasie uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Tego dnia poznamy laureatów w trzech kategoriach: Muzyka, Obraz i Słowo. Kto wchodzi w skład kapituły Nagrody Mediów Publicznych 2019?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Sylwetki nominowanych osób

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:14
Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa przyznają we wrześniu Nagrody Mediów Publicznych 2019 r. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach: muzyce, słowie i obrazie.
rozwiń zwiń