X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bp Wiesław Mering dla Polskiego Radia: "Polska pod Krzyżem" dostarcza ładunku nadziei

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 20:26
- Wiele znaków przemawia za tym, że Polska symbolicznie zgromadziła się pod Krzyżem Jezusa Chrystusa - mówił Polskiemu Radiu bp Wiesław Mering. Zakończyło się spotkanie modlitewne "Polska pod Krzyżem". We wspólnej modlitwie na lotnisku w Kruszynie we Włocławku uczestniczyło ponad 60 tysięcy osób z całej Polski.
Audio
  • Archiwalne słowa Jana Pawła II wypowiedziane we Włocławku w czasie pielgrzymki w 1991 roku (IAR)
  • Poruszająca Droga Krzyżowa w czasie "Polski pod Krzyżem" - IAR
Wierni w czasie Drogi Krzyżowej
Wierni w czasie Drogi KrzyżowejFoto: PAP/Tytus Żmijewski

- Nasze problemy, nasze niepokoje, z którymi przychodzimy pod Krzyż, zostają prawdziwie przemienione właśnie przez uświadomienie sobie, że Krzyż to nie jest ostatni element w życiu i działalności Chrystusa, że człowiek musi przejść przez Krzyż po to, żeby zmartwychwstać, ale, że w noszeniu swojego krzyża nigdy nie jest sam - podkreślił bp Mering.

bp Wiesław Mering w rozmowie z Przemysławem Goławskim

Hierarcha mówił, że "dzięki wierze, człowiek sobie zdaje sprawę, że Chrystus jest - dyskretnie, niedostrzegalnie w sensie zmysłowym, ale On jest po to, by wziąć człowieka w swoje ręce".

Polska pod krzyżem facebook-1200.jpg
Polska pod Krzyżem - serwis specjalny Polskiego Radia

"Polska pod Krzyżem" daje nadzieję

Zaznaczył, że wydarzenie takie, jak "Polska pod Krzyżem", dostarcza dużo nadziei. - Jeżeli tracimy nadzieję, stajemy się cyniczni, albo tracimy chęć do życia. Ja jestem głęboko przekonany, że Pan Bóg, który przez różne cudowne znaki doprowadził do tego, że gromadzimy się tutaj, w "mieście męczenników", że on właśnie chce wlać w nasze serca nadzieję, otuchę, pewność, że razem z nim potrafimy przez Krzyż dojść do triumfu życia i zmartwychwstania - mówił Polskiemu Radiu bp Wiesław Mering. 

Spotkanie modlitewne "Polska pod Krzyżem" zgromadziło ponad 60 tys. ludzi. "Polska pod Krzyżem" to zaproszenie wszystkich Polaków do osobistego nawrócenia i powrotu do Boga. Wydarzenie patronatem medialnym objęło Polskie Radio. Od północy do godz. 3.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyemitowana została specjalna audycja, w której znalazły się m.in. relacje z nocnego czuwania.

czabański krzysztof-4 1200x660.jpg
K. Czabański o udziale mediów publicznych w akcji "Polska pod Krzyżem": ukoronowanie zmian

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polska pod Krzyżem". Ks. Dominik Chmielewski: to wołanie do Boga o miłosierdzie

Wypełnienie testamentu Jana Pawła II

Zgromadzeni wierni wysłuchali też archiwalnej homilii św. Jana Pawła II, wygłoszonej we Włocławku w 1991 roku. - Jeżeli zaś, przy pomocy Ducha, uśmiercać będziecie popędy ciała, żyć będziecie. A siły Ducha są w człowieku. Działa też w sercach ludzkich miłość, która jest z Ducha Świętego - mówił wówczas św. Jan Paweł II.

Homilia św. Jana Pawła II wygłoszona we Włocławku w 1991 r.

Jednym z najbardziej poruszających momentów nabożeństwa była Droga Krzyżowa. Przewodniczył jej bp Mering. Wśród niosących drewniany trzymetrowy krzyż byli m.in. organizatorzy z Fundacji Solo Dios Basta. Wierni mieli ze sobą świecie oraz krzyże – różnej wielkości, które trzymali w dłoniach bądź mieli zawieszone na szyjach.

Poruszające świadectwo ojca

Jedną z osób, która złożyła świadectwo podczas drogi krzyżowej, był ojciec 12-letniej Zuzi, która urodziła się w 25. tygodniu ciąży i była wielkości jego dłoni. - 25. tydzień ciąży – wszystkie możliwe powikłania – a potem długie miesiące spędzone w szpitalu. Cały czas balansowanie na krawędzi życia i śmierci. Przyjmujemy ten krzyż, ale nie bez buntu. Pytamy, dlaczego, po co, czemu zawiniło to małe dziecko, w jakim to wszystko celu. Ten krzyż jest coraz cięższy, pojawiają się nowe diagnozy – Zuzia nie będzie chodzić, nie będzie mówić, nie będzie widzieć, nie będzie samodzielnie jeść, zdana całkowicie na nas, czasem się uśmiechnie, czasem pocieknie jej łza po policzku. Po kilku latach okazuje się, że nie będzie samodzielnie oddychać, potrzebny jest respirator i urządzenia monitorujące funkcje życiowe. Nasz dom zamienia się oddział intensywnej terapii – mówił wyraźnie wzruszony ojciec dziewczynki.

Dodał, że dziś Zuzia ma 12 lat. - Po ludzku beznadziejna sytuacja, ale nie dla Boga. Może czasem trzeba wejść w rzeczywistość cierpienia i śmierci, żeby zyskać życie. My dzięki Zuzi doświadczamy tego na co dzień – stwierdził.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Polska pod Krzyżem". L. Dokowicz: całe narody podejmują decyzję o apostazji

Swoje świadectwo przedstawił także mężczyzna, który miał wypadek i utracił czucie w nogach, stał się zależny od innych. Kolejne stacje drogi krzyżowej przyniosły świadectwa m.in. alkoholika, kobiety, która poroniła, mężczyzny, którego rodzice się rozwiedli, porzuconej przez męża kobiety, pani, która dokonała aborcji, mężczyzny, który został wykorzystany seksualnie przez księdza, a także zabójcy.

Testament św. Jana Pawła II

Organizatorami "Polski pod Krzyżem" są diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. "Różaniec do granic" i "Wielką pokutę". Wydarzenie ma być wypełnieniem testamentu duchowego św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony krzyża "od Tatr aż do Bałtyku".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Polska pod Krzyżem". Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II

Główne uroczystości odbyły się na lotnisku pod Włocławkiem. Akcja modlitewna "Polska pod Krzyżem" odbywała się także w 1258 parafiach w całej Polsce i za granicą. Ostatnimi akcentami akcji była nocna adoracja Najświętszego Sakramentu i msza święta, która została odprawiona o 3.00 nad ranem.

Pielgrzymi dla Boga

Ci, którzy przyjechali uczestniczyć w popołudniowym nabożeństwie, podkreślali, że są tu dla wiary i dla Boga.


Z wiernymi, którzy uczestniczą w "Polsce pod Krzyżem", rozmawiał Przemysław Goławski.

Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:52
Dzisiaj, 19 października mija 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Polska pod Krzyżem". Łączność duchową zapewnia Bazylika Grobu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:14
Coraz więcej diecezji w Polsce włącza się w modlitwę planowaną w ramach akcji "Polska pod Krzyżem" - przekazali organizatorzy wydarzenia. O łączności duchowej zapewnia Kalwaria i Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, gdzie 14 września o godzinie 15.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek poparł akcję "Polska pod Krzyżem": wypraszajcie dar zwycięstwa dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 12:11
Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej odniósł się do akcji ewangelizacyjnej "Polska pod Krzyżem" i poparł inicjatywę Fundacji Solo Dios Basta. Wezwał on również Polaków, by modlili się o zwycięstwo dobra nad złem.
rozwiń zwiń