X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W PKW wylosowano numery list komitetów wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:00
W Państwowej Komisji Wyborczej wylosowano numery list wyborczych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy w więcej niż jednym okręgu wyborczym do Sejmu. "Jedynka" przypadła KW PSL-Koalicja Polska, "dwójka" KW Prawo i Sprawiedliwość, a "trójka" KW SLD. "Czwórkę" wylosował KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, a "piątkę" KKW Koalicja Obywatelska-PO-Zieloni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Losowanie w PKW było podzielone na dwie części. W pierwszej wylosowano komitety ogólnopolskie, czyli takie, którym udało się zarejestrować listy wyborcze do Sejmu w całym kraju. Mowa o pięciu komitetach. Są to KW: PSL-Koalicja Polska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość, a także KKW: Koalicja Obywatelska-PO-Zieloni. Wylosowały one numery odpowiednio od jednego do pięciu. 

Po zakończeniu losowania w PKW, przedstawiciele ogólnopolskich komitetów wyborczych zgodnie podkreślali, że wylosowane numery nie mają znaczenia, ale jednocześnie wyrażali zadowolenie z cyfr, jakie przydzielił im los. Piotr Zgorzelski z PSL wierzy, że wynik losowania i "jedynka", jaka przypadła jego komitetowi, przełoży się na wynik wyborów.

- Pierwsi na starcie, pierwsi na mecie. Fortuna sprzyja najlepszym. Oczywiście bardzo się cieszymy, to jest swoiste zobowiązanie i będziemy starali się temu sprostać - powiedział po głosowaniu portalowi PolskieRadio24.pl Piotr Zgorzelski z PSL.

Zadowolony z wyniku losowania był także przewodniczący komitety wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, który uznał wylosowaną przez PiS "dwójkę" za dobry prognostyk. - Losowanie jak losowanie, nie przywiązujemy do tego wagi. To urok kampanii wyborczej. Jest to dobra wróżba na drugą kadencję - ocenił Sobolewski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Dziennikarze pytali też Sobolewskiego o kandydata PiS w wyborach do Sejmu z okręgu katowickiego Leszka Piechotę, który jeszcze przed piątkowym losowaniem w PKW zamieścił na swoim plakacie wyborczym numer listy i miejsce. Podany przez niego numer listy, czyli 2, zgadzał się z wynikiem losowanie w Komisji.

- Jak widać ktoś ma zdolności i widzi w przyszłość. Chętnie porozmawiam z panem senatorem, kandydatem, skąd wiedział o numerze listy, przyda się na przyszłość takie przewidywanie - zaznaczył Sobolewski.

Ustatysfakcjonowani wynikiem losowania byli również przedstawiciele Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Julia Zimmermann z Partii Razem, która wchodzi w skład z KW SLD mówi, że jej komitet liczył na wylosowanie trójki. - Trzy pokolenia lewicy, trzy partie, które razem startują. Idealny numer, dokładnie na to liczyliśmy - mówi Ziemmermann. 

Witold Tumanowicz z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że cieszy się z wylosowania "czwórki", bo dzięki temu jego komitet znalazł się przed Koalicją Obywatelską. - Jesteśmy w tym momencie przed Koalicją Obywatelską. Jeśli będziemy mieli wynik większy niż Koalicja Obywatelska, to bardzo dobrze - mówi Tumanowicz, który zarazem dodaje, aby nie przywiązywać dużej wagi do wylosowanych cyfr. - To jest taka astrologiczna zabawa, której nie ma sensu poświęcać dużo czasu, ponieważ najważniejsze jest to, co będzie 13 października, czyli wynik wyborczy - wyjaśnia Tumanowicz.

Z kolei Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej porównuje wylosowane numerki do szkolnych ocen. - Bardzo dobra ocena w szkole i bardzo dobry numer i dobra prognoza na najbliższe wybory. I gdyby ją zestawiać z "dwóją" w szkole, w tej wrześniowej, szkolnej poematyce, to możemy się bardzo cieszyć - mówił Witczak. 

Dziś wylosowano również numery dla komitetów, które nie zarejestrowały list we wszystkich okręgach. Mowa o czterech komitetach. KW Prawicy przypadła "szóstka", "siódemkę" wylosowała Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, "ósemkę" los przydzielił Bezpartyjnym Samorządowcom, a "dziewiątkę" Skutecznym Piotra Liroya-Marca. ​Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak