X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Sejm wysłuchał sprawozdania z działalności KRS w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 00:20
Sejm wysłuchał w środę późnym wieczorem informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2018 r. - Był to pierwszy rok działania KRS powoływanej przez Sejm - podkreślił przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur.
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur (C) w Sejmie, wieczorem 11 bm. przedstawia informację z działalności KRS w roku 2018
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur (C) w Sejmie, wieczorem 11 bm. przedstawia informację z działalności KRS w roku 2018Foto: PAP/Leszek Szymański

Sprawozdania z działalności KRS przedstawił jej szef - sędzia Leszek Mazur. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że "rok 2018 był pierwszym rokiem działania KRS powoływanej według nowego trybu".

17 posiedzeń

Z przedstawionego raportu wynika, że KRS w 2018 r. odbyła 17 posiedzeń plenarnych. W tym czasie Rada rozpoznała 1302 zgłoszenia do pełnienia urzędu sędziowskiego. KRS przedstawiła prezydentowi 322 wnioski o powołanie sędziów, w tym 168 kobiet i 154 mężczyzn. Najwięcej - 166 wniosków dotyczyło powołań do sądów okręgowych.

Zespoły KRS odbyły też 181 posiedzeń w celu przygotowania spraw indywidualnych w konkursach nominacyjnych. Rada wydała też 43 uchwały ws. przeniesienia sędziów w stan spoczynku.

Sędzia Mazur podkreślił, że w 2018 r. KRS została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Mazur zaznaczył przy tym, że istnieje jednak możliwość odnowienia współpracy w ramach tej organizacji.

"Orzeczenie sądu kończy sprawę"

Mazur pytany przez posłów o kwestię jawności list poparcia kandydatów do KRS ocenił, że "ostatnie słowo do powiedzenia miał tu Naczelny Sąd Administracyjny". - Orzeczenie sądu kończy sprawę. Stoję na stanowisku, że te listy winny zostać upublicznione. (...) Jednak w pierwszej kolejności powinny zostać zakończone postępowania prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył Mazur.

Podczas debaty nad sprawozdaniem klub PiS pozytywnie ocenił informację przedstawioną przez sędziego Mazura. Kazimierz Smoliński (PiS) przedstawiając stanowisko klubu, zaznaczył, że przedstawiona informacja jest rzetelna.

W ocenie Smolińskiego dobrze, że w składzie KRS znajdują się obecnie sędziowie sądów rejonowych. - Wcześniej ta praktyka nie była stosowana - mówił. - Dobrze też, że do zawodu sędziowskiego coraz więcej zgłasza się chętnych spoza bezpośrednio zawodu sędziowskiego - zaznaczył. Dodał, że są to adwokaci i radcowie prawni, a także prokuratorzy.

Jak podkreślił, obecna KRS jest bardziej transparentna, a jej obrady są transmitowane.

Krytyka opozycji

Poseł Arkadiusz Myrcha (PO-KO) zaznaczył, że "jak się czyta to sprawozdanie z działalności KRS w 2018 roku, to można odnieść wrażenie, że to był kolejny taki normalny rok Rady, z tym, że to nie był normalny rok". - To był rok rewolucyjny, który doprowadził do największego w historii tej instytucji kryzysu - dodał.

- Okazuje się, że mamy do czynienia ze zniszczeniem instytucji, która stoi na straży niezależności, niezawisłości sądownictwa. Pytanie, czy to jest wypadek przy pracy, czy ten cel przyświecał państwu od samego początku - mówił, zwracając się do posłów PiS.

Z kolei w ocenie posła PSL Krzysztofa Paszyka, który przedstawił stanowisko ludowców, działalność obecnej KRS "uwłacza profesjonalnym standardom".

- Decyzje obecnej Rady zależą od subiektywnych ocen jej poszczególnych członków, a nie analizy kandydatów wedle obiektywnych kryteriów. Osoby, które same zgłaszają swoje kandydatury, opiniują osoby na stanowiska sędziowskie, a statystyki są zatrważające, okazuje się bowiem, że brakuje sędziów, brakuje asesorów, brakuje referendarzy - powiedział Paszyk. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA krs Sejm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak