X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Sejmowa komisja negatywnie o wotum nieufności wobec Z. Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 20:11
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobro. Wniosek trafi teraz na salę plenarną - tam odbędzie się debata i decydujące głosowanie.
Audio
  • Borys Budka: w sprawie "grupy kasta" nie usłyszeliśmy żadnych rzeczowych wyjaśnień (IAR)
  • Sebastian Kaleta do posłów opozycji: wielkie afer były plagą Waszych rządów (IAR)
Zbigniew Ziobro w Sejmie
Zbigniew Ziobro w SejmieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Sejmowa komisja sprawiedliwości wydała negatywną opinię ws. wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro
  • Z takim wnioskiem wystąpili posłowie PO-KO
  • Argumentowali m.in. tym, że Zbigniew Ziobro upolitycznił sądownictwo i zablokował dostęp do funkcji publicznych posłom opozycji
  • W ocenie obrońców Zbigniewa Ziobro, "wniosek nie ma argumentów merytorycznych"
  • Wniosek o wotum nieufności będzie teraz dyskutowany i głosowany na sali plenarnej
ziobro 1200 pap.jpg
Cios w kartele narkotykowe. Z. Ziobro: zabezpieczyliśmy 1,4 mld zł

O odwołanie Zbigniewa Ziobro wnioskuje klub Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. Bezpośrednim powodem była sprawa "grupy kasta", opisywana w ostatnich tygodniach przez media. - Nie usłyszeliśmy w tej sprawie żadnych rzeczowych wyjaśnień - mówił poseł PO Borys Budka. - Usłyszeliśmy stek niespójnych, nieprawdopodobnych tłumaczeń, w których minister sprawiedliwości odcina się od swojego zastępcy - dodał Budka.

Opozycja: upolitycznienie sądownictwa, wydłużenie postępowań

W uzasadnieniu wniosku posłowie krytykowali też działania wymiaru sprawiedliwości w ostatnich latach - ich zdaniem doszło m.in. do upolitycznienia sądownictwa, wydłużenia czasu trwania postępowań czy zablokowania dostępu do niektórych informacji publicznych posłom opozycji.

Odpowiedź na wniosek opozycji przedstawili wiceministrowie sprawiedliwości i prokurator krajowy. W ich opinii, PO-KO "nie ma merytorycznych argumentów" i "szuka pretekstu politycznego" do atakowania Zbigniewa Ziobro.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prokuratura skieruje do sądu akt oskarżenia wobec 13 osób ws. reprywatyzacji

Według przedstawicieli ministerstwa, resort w ostatnich latach odniósł szereg sukcesów - w tym walka z wyłudzeniami VAT, pedofilią, dziką reprywatyzacją czy mafią lekową. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta przekonywał, że opozycji na walce z tymi aferami nie zależy. - Wielkie afery były plagą waszych rządów - zwrócił się do posłów opozycji.

Wniosek złożony w "symbolicznym momencie"

Głos zabrał również Zbigniew Ziobro, który odpowiadał na pytania posłów. Polityk zaznaczał, że "moment złożenia wniosku jest symboliczny", bo w tym samym czasie prokuratura "zabezpieczyła od przestępców" na poczet przyszłych kar 1,4 mld złotych. Łącznie, w tym roku, wartość zajętego mienia podejrzanych ma wynosić ponad 3 mld złotych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zbigniew Ziobro o aferze w Inowrocławiu: kradzież mienia publicznego

Tymczasem, według ministra sprawiedliwości, w ostatnim roku rządów PO-PSL było to "niecałe 200 mln". Zbigniew Ziobro przekonywał, że poprzedni rząd "nie reagował" na okradanie państwa, podczas gdy teraz organa państwowe otrzymały narzędzia do walki z przestępczością.

Media donoszą o hejcie

Portal Onet kilka tygodni temu opisał sprawę organizowania hejtu internetowego na sędziów krytycznych wobec reformy sądownictwa. Mieli w to być zaangażowani sędziowie i urzędnicy związani z ministerstwem sprawiedliwości, w tym wiceszef resortu, Łukasz Piebiak. W efekcie wiceminister podał się do dymisji, artykuły Onetu nazwał jednak "oszczerstwem".

Głosowanie nad wnioskiem nieufności wobec Zbigniewa Ziobro będzie jednym z ostatnich punktów obrad Sejmu przed wyborami.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PO-KO chce wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Minister: chętnie poddam się ocenie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 18:06
Posłowie PO-KO złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry; zarzucają mu m.in. niedopełnianie obowiązków oraz przekraczanie uprawnień ws. afer w SKOK oraz KNF, a także działanie zmierzające do wyprowadzenia Polski z UE. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek o przerwaniu posiedzenia Sejmu: wszystko jest zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:21
- Nie będzie żadnych zmian w harmonogramie prac Sejmu na 15 i 16 października, nie będą wprowadzone żadne nowe propozycje, nie będziemy niczego nagle wprowadzać, trzymamy się harmonogramu - zadeklarowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń