X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Utracony w czasie wojny obraz wrócił do Polski. Piotr Gliński: możemy spodziewać się kolejnych sukcesów

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:01
Do warszawskiego Muzeum Narodowego przekazano obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" XIX-wiecznego malarza Marcina Zaleskiego. Obraz zaginął w czasie drugiej wojny światowej.
Audio
  • Prof. Piotr Gliński: czekamy już wiele lat na odpowiedź ze strony Rosji ws. zwrotu dzieł zrabowanych podczas wojny (IAR)
Minister kultury Piotr Gliński (pierwszy z prawej) przy obrazie Wnętrze Katedry w Mediolanie. Z lewej Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie
Minister kultury Piotr Gliński (pierwszy z prawej) przy obrazie "Wnętrze Katedry w Mediolanie". Z lewej Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Na stanie dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie znalazł się obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie"
  • Obraz autorstwa Marcina Zaleskiego zaginął w czasie II wojny światowej, zdeponowano go w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu
  • Prof. Piotr Gliński poinformował, że przedstawiciele resortu kultury poszukują dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny, m.in. w Rosji i w Niemczech

W uroczystym przekazaniu dzieła do zbiorów MNW uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzy Miziołek oraz prezes Stowarzyszenia "Przyjaciele MNW" Paweł Kastory. Od 10 września - w Galerii XIX wieku w Sali Klasycyzmu i Romantyzmu - praca Marcina Zaleskiego będzie dostępna dla zwiedzających.

Gliński lekyt 1200.jpg
Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie

- Zawsze przy takiej okazji trzeba zacząć od podziękowań, dzięki którym w Polsce działa system odzyskiwania dzieł sztuki. To jest po prostu praca systemowa i systematyczna, praca dobrze zorganizowana, praca, która się opiera na profesjonalizmie bardzo wielu instytucji - podkreślił wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że obecnie jest prowadzonych ok. 80 wniosków restytucyjnych, więc - jak mówił minister kultury - "możemy spodziewać się kolejnych sukcesów".

"Nie ma dialogu z Rosją"

Wicepremier i minister kultury podkreślił, że przedstawiciele ministerstwa ciągle poszukują dzieł sztuki zrabowanych w Polsce w czasie wojny. Piotr Gliński dodał, że władze Rosji przez wiele lat nie rozpatrzyły polskich wniosków o zwrot takich dzieł.

- Złożyliśmy tam dziesięć wzorcowych wniosków restytucyjnych. Czekamy na odpowiedź już wiele lat. Swego czasu rozmawiałem nawet z przedstawicielami administracji Federacji Rosyjskiej na ten temat, ale tu nie ma dialogu - przyznał minister kultury.

Wicepremier Gliński dodał, że w grudniu ubiegłego roku zaproponował szefowej niemieckiego Urzędu do spraw kultury opublikowanie wspólnego apelu do niemieckiego społeczeństwa i instytucji kultury. Miał on wzywać do spojrzenia na niemieckie zasoby kulturalne pod kątem tego, czy nie ma tam dzieł zagrabionych w czasie wojny. Apel do dziś nie został ogłoszony. 

Dzieło zdeponowano w Wiedniu

Obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej znajdował się w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i w Niemczech.

Losy dzieła Marcina Zaleskiego pozostawały nieznane do stycznia 2018 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane, że obraz został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Działania ministerstwa zmierzające do jego odzyskania wsparło Stowarzyszenie "Przyjaciele MNW".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wytrop zaginione i zrabowane dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 12:14
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat szuka zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. Teraz będziemy mogli mu pomoc każdy z nas. Dzięki sherlockowej aplikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowa wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie. 30 prac Picassa ze zbiorów własnych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:14
30 prac Pabla Picassa można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. To inauguracja cyklu, w ramach którego muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich własnych magazynów.
rozwiń zwiń