X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ministerstwo rodziny: coraz więcej żłobków i klubów dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 16:30
Jak poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, do końca 2019 r. powstanie ok. 27,6 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Dodatkowo, dofinansowanych zostanie niemal 75 tys. już istniejących miejsc opieki.
Żłobek. Zdjęcie ilustracyjne
Żłobek. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Zaykov/Shutterstock.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w 2015 r. w Polsce było ok. 3 tys. placówek zapewniających ok. 84 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Z prognoz resortu wynika, że do końca 2019 r. dzięki programowi "Maluch plus" w całym kraju będzie ok. 169,9 tys. miejsc dla maluchów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
krzysztof_michałkiewicz1200.jpg
Krzysztof Michałkiewicz: Polacy nareszcie mogą znaleźć dobrą i ambitną pracę w Polsce

Najwięcej na Mazowszu

- Najwięcej, bo ponad 5,5 tys. miejsc, powstanie w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu z wynikiem blisko 4,5 tys. jest województwo pomorskie, a na trzecim – Małopolska – 3,2 tys. miejsc – wskazuje szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

W sumie w 2019 r. ma powstać w Polsce niemal 27,6 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, a dofinansowanych zostanie 74,6 tys. już istniejących, w tym 734 przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych.

Na tworzenie i funkcjonowanie wszystkich tych miejsc w tegorocznej edycji programu "Maluch plus" przeznaczono 375,8 mln zł. Ministerstwo zaznacza, że w 2019 r. do dofinansowania zakwalifikowano 112 gmin, w których do tej pory nie było żadnego samorządowego żłobka lub klubu dziecięcego.

Resort ocenia, że rozbudowa sieci żłobków i klubów dziecięcych pozwala rodzicom wrócić na rynek pracy i łatwiej godzić życie zawodowe z rodzinnym.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bożena Borys-Szopa: do końca roku bezrobocie w Polsce w granicach 5,2-5,4 proc.

- Dzięki programowi "Maluch plus" wskaźnik dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (z uwzględnieniem niań) wzrósł od 2015 r. o prawie 60 proc. – z 12,4 proc. do 19,3 proc. na koniec 2018 r., a zgodnie z prognozami, pod koniec 2019 r. wyniesie 22,4 proc. – podała Bożena Borys-Szopa.

Mniejsze opłaty za żłobki

W tegorocznej edycji programu podniesione zostało dofinansowanie dla samorządów na utworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w gminach, gdzie takich instytucji utworzonych przez samorządy jeszcze nie ma. To wzrost z 20 tys. zł do 30 tys. zł. W przypadku inwestycji samorządów na terenie gmin, w których działają już takie instytucje, dofinansowanie na utworzenie nowego miejsca wzrosło z 20 tys. zł. do 22 tys. zł.

Ministerstwo zaznacza, że dzięki programowi "Maluch plus" rodzice mniej płacą za miejsce w żłobku lub w klubie dziecięcym. To realna oszczędność, szczególnie w przypadku korzystania z placówek publicznych.

"Z danych MRPiPS wynika, że średnia opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku czy klubie dziecięcym, jaką ponoszą rodzice, jest obecnie o 419 zł niższa w porównaniu do opłat w placówkach prywatnych. To jednak nie wszystko – spada także wysokość opłat za miejsca w żłobkach i klubach prywatnych, które skorzystały z dofinansowania z +Malucha plus+" - wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

Łatwiejsze zakładanie żłóbków

W tegorocznej edycji kwota dofinansowania, o którą obniżono miesięczną opłatę rodziców, wyniesie 100 zł w podmiotach niepublicznych.

Resort przypomina, że w minionym roku wprowadzono szereg zmian, które mają ułatwić zakładanie i prowadzenie żłobków. Zniesiono m.in. wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci.

Ile rodzin korzysta z Kart Dużej Rodziny?

Wprowadzono także normy żywieniowe oraz obowiązek odbywania przez opiekunów i wolontariuszy cyklicznych szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Rozszerzono też katalog podmiotów mogących zakładać żłobki i kluby dziecięce, a także katalog osób mogących zostać lub zatrudniać dziennych opiekunów.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MRPiPS: zniżki w ramach "Karty Dużej Rodziny" oferuje już ponad 5,8 tys. firm

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 11:13
- Zniżki posiadaczom Karty Dużej Rodziny oferuje już ponad 5,8 tys. firm i instytucji w ponad 23,5 tys. lokalizacji - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa. W środę resort podpisał umowę ze Związkiem Dużych Rodzin "Trzy Plus" na pozyskiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny.
rozwiń zwiń