X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łukasz Szumowski: trzeba poprawić dostęp do specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:15
- Ta kadencja była pod znakiem inwestowania w ludzi, w kadry, to była jedna z najważniejszych potrzeb na teraz, chociaż efekty tego zobaczymy za dziesięć lat. Jednak gdybyśmy tego nie zrobili, to za dziesięć lat służby zdrowia by nie było, nie miałby kto nas leczyć czy opiekować się nami – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Audio
  • 06.09.2019 Łukasz Szumowski: każdego roku wydajemy na służbę zdrowia więcej niż zakłada ustawa
Łukasz Szumowski
Łukasz SzumowskiFoto: PR24/AK

Projekt budżetu na 2020 r zakłada, że wydatki na służbę zdrowia będą na poziomie przekraczającym 5 proc. PKB. - To podjęcie wyzwania w polskim systemie ochrony zdrowia przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Do 2024 r. mamy  osiągnąć wydatki rzędu 160 mld zł, przy tegorcznych nakładach w wyskości 100 mld zł. Ta ścieżka dojścia jest systematycznie przekraczana, każdego roku wydajemy więcej niż zakłada ustawa, to pokazuje, że jesteśmy wiarygodni, nie tylko w tym co uchwalmy jako obowiązujące prawo, ale że wykraczając poza minimalne ustalenia – podkreślał gość audycji

- Trzeba poprawić dostęp do specjalistów, do jest bolączka polskiej służby zdrowia. Można to zrobić przez poprawę finansowania tych obszarów i zwiększenie liczby specjalistów. Bez kształcenia lekarzy nie będzie miał kto przyjmować pacjentów - mówił Łukasz Szumowski.

Konstanty Radziwiłł 1200.jpg
Konstanty Radziwiłł: kolejki do lekarzy efektem niedoboru kadry lekarskiej

Straty gospodarki z powodu chorób i absencji pracowników to około 53 mld zł rocznie.

- W przyszłym roku będzie więcej możliwości zarówno na kontynuowanie inwestycji w kadry, ale i na inwestycje w nowe leki i terapie oraz poprawę warunków leczenia. Starty gospodarki z powodu chorób i absencji pracowników to około 53 mld zł rocznie. To są gigantyczne koszty, jeżeli wydamy więcej pieniędzy wprowadzając programy profilaktyczne  i lecząc, to nie tylko Polacy będą szczęśliwsi i zdrowsi, ale zyska też gospodarka - zapowiadał minister zdrowia.

Gość audycji nawiązał też do rozszerzenia listy leków refundowanych. – Do listy zostało dodane 116 produktów. To co było najbardziej oczekiwane to leki onkologiczne, np. parę lat temu mieliśmy dwa leki na raka piersi, w tej chwili jest ich jedenaście z odpowiednikami – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Magdalena Złotnicka.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 06.08.2019

Godzina emisji: 10:33

 

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: kolejki do lekarzy efektem niedoboru kadry lekarskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:10
– Jednym z powodów kolejek do lekarza jest niedobór kadry lekarskiej. Dlatego jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem jako minister zdrowia, było zwiększenie naboru na studia medyczne. Nie oznacza to rozwiązania problemu juz zaraz, ale w perspektywie ok. 10 lat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, senator IX kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: narracja o braku leków w Polsce nie ma nic wspólnego z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 17:15
- Od paru dni mamy do czynienia ze zjawiskiem kuli śniegowej, powtarzania przez wielu dziennikarzy, czegoś, co nie zostało przez nich sprawdzone – mówił o doniesieniach dotyczących braku leków w Polsce senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię ws. dostępności leków

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:51
- Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 - można dowiedzieć się, w której aptece jest do kupienia lek potrzebny pacjentowi - zapowiadał w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń