X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Narodowe Czytanie 2019. Wspólna lektura ośmiu polskich nowel

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:02
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą będą polskie nowele. Para prezydencka zainauguruje akcję w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Audio
  • Mariusz Cieślik o zaproszeniu pisarzy do czytania nowel (IAR)
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie
Para prezydencka zaprasza na Narodowe CzytanieFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Nowele będą interpretować między innymi Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha.

Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu między innymi Adama Struga, Jana Emila Młynarskiego, Agi Zaryan i Moniki Borzym.

>>>[CZWÓRKA] Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Udział dziennikarzy Polskiego Radia

Na scenie po raz pierwszy pojawią się też w rolach komentatorów młodzi pisarze - Justyna Bargielska, Wojciech Engelking i Katarzyna Puzyńska, z którymi będzie rozmawiał wicedyrektor radiowej Trójki Mariusz Cieślik.

Obok pary prezydenckiej oraz gwiazd polskiego aktorstwa fragmenty nowel przeczytają też zwycięzcy konkursu Trójki i Narodowego Centrum Kultury "I Ty możesz poczytać Polakom".

Reżyserem wydarzenia jest Bolesław Pawica. Całość poprowadzi wicedyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Utwory na 8. Narodowe Czytanie. Teksty do pobrania

CZYTAJ RÓWNIEŻ
litwa wilno free 1200.jpg
Narodowe Czytanie także w Wilnie. Polskie teksty przedstawią artyści, zaplanowano konkursy

Prus, Shulz, Konopnicka, Orzeszkowa...

Do tegorocznego narodowego czytania para prezydencka wybrała osiem nowel. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

Prezydent w specjalnym liście napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

"Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" - napisał Andrzej Duda.

Zaczęło się od "Pana Tadeusza"

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było czytane na wszystkich kontynentach - również na Antarktydzie, w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach.

Polskie Radio jest partnerem medialnym akcji.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak