X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: przewidujemy wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 6 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 15:18
Jak powiedział szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, wynagrodzenia nauczycieli w 2020 r. mają wzrosnąć o 6 proc. - Niedługo wyraźnie wskażemy, od którego momentu - powiedział.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska wzięli udział w obradach Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska wzięli udział w obradach Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego Foto: PAP/Radek Pietruszka

Minister edukacji pytany był w czwartek na konferencji prasowej, czy prawdą jest, że w styczniu przyszłego roku nie będzie podwyżek dla nauczycieli, a jeśli będą, to kiedy i w jakiej wysokości.

Wzrost wynagrodzeń od września

"Prawdą jest to, że przewidujemy w przyszłym roku kolejną turę wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 6 proc. Niedługo wyraźnie wskażemy, od którego momentu" - zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Szef MEN dopytywany o tę podwyżkę powiedział: "Jeszcze raz przekażę to, co już mówiłem kilkakrotnie. Zgodnie z planami rządu podwyżka w styczniu 2020 r. miała wynosić 5 proc". - Ona na skutek podpisania porozumienia z Solidarnością została przesunięta na wrzesień (2019 roku - przyp. red.), czyli tak naprawdę styczniowa podwyżka jest konsumowana teraz, we wrześniu. Przypomnę, że zgodnie z ustawą, do 30 września samorządy są zobowiązane do tego, aby wypłacić zwiększone wynagrodzenie - wskazał.

Podwyżki dla nauczycieli

- Ta podwyżka, o którą państwo pytają, już jest realizowana teraz, we wrześniu. A oprócz tego, oprócz tych podwyżek planowanych przez rząd, wcześniej dodatkowo będzie jeszcze wzrost wynagrodzeń o 6 proc., ale trudno, żeby był on od stycznia, ponieważ ta podwyżka już jest realizowana. A więc w ciągu roku planujemy podwyżkę o 6 proc. - wskazał minister edukacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
piontkowski_1200_krynica.jpg
Dariusz Piontkowski: nazywanie reformy edukacji "deformą" to alternatywna rzeczywistość

W 2017 r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przyspieszona - obowiązuje od września tego roku, została też podniesiona do poziomu 9,6 proc.

>>>[JEDYNKA] Dariusz Piontkowski: nie obawiam się "przeludnienia" klas pierwszych

Edukacyjne Okrągłe Stoły

Szef MEN uczestniczył w czwartek w Wojewódzkim Okrągłym Stole Edukacyjnych w Warszawie. Od 26 sierpnia odbywają się one w kolejnych województwach. Ich organizatorami są wojewodowie i kuratorzy oświaty.

- Jesteśmy w trakcie realizacji obrad okrągłego stołu we wszystkich województwach naszego kraju. W większości województw już takie spotkania odbyły się. Z tych spotkań na razie wynika po pierwsze duża potrzeba rozmowy na temat tego, co dzieje się w polskich szkołach - powiedział minister edukacji przed rozpoczęciem obrad w Warszawie.

"Uczniowie mówią o potrzebach nauczycieli"

Według Dariusza Piontkowskiego, podczas obrad ich uczestnicy zgłaszają "różne rozwiązania dotyczące kwestii często bardzo, bardzo szczegółowych".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dariusz Piontkowski: próbuje się obciążyć rząd za to, co robią samorządy

- Widzimy też, że większość ludzi dobrze odbiera te zmiany, które się w polskiej szkole dokonały dotyczące zmian strukturalnych, programowych. Bardzo dużo pozytywnych głosów odbieramy na temat zmian w szkolnictwie zawodowym i konieczności promocji tego typu szkół - zaznaczył szef MEN.

"Bardzo dobry odbiór spotkań"

Dodał, że pojawiają się także często głosy mówiące o potrzebie wzrostu roli rodziców w szkołach. - Dosyć aktywni są też sami uczniowie. Coś, co może część z państwa zaskoczy, to jest to, że uczniowie mówią o potrzebach nauczycieli, dostrzegają pewną specyfikę ich pracy - wskazał minister.

>>>[TRÓJKA] Dariusz Piontkowski: ze spokojem możemy obserwować zmiany w polskim szkolnictwie

- Na razie mamy bardzo dobry odbiór spotkań i być może trzeba będzie powtórzyć podobne spotkania za jakiś czas - podkreślił Dariusz Piontkowski.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak