X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Można już składać wnioski o 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:23
– Od poniedziałku można już składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – poinformowała w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze tego typu świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej
500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze tego typu świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowejFoto: MRPiPS
  • 500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze tego typu świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej
  • Jesteśmy zaledwie miesiąc przed wejściem w życie ustawy dotyczącej świadczenia – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa
  • Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób

Minister Bożena Borys-Szopa uczestniczyła w zorganizowanej w Zabrzu konferencji nt. przygotowań ZUS do realizacji tzw. dodatku 500+ dla osób niesamodzielnych. – Jesteśmy zaledwie miesiąc przed wejściem w życie ustawy dotyczącej świadczenia. Uprawnionych do niego w skali całego kraju będzie ok. 850 tys. osób. Skierowany do nich transfer finansowy to ok. 4,5 mld zł – mówiła minister na briefingu w trakcie konferencji.

PAP Mateusz Morawiecki premier 1200.jpg
Budżet 2020. Premier: mamy zabezpieczone środki na programy społeczne

– To ważna ustawa, wprowadzająca nieznane do tej pory świadczenie, skierowane do osób najbardziej zapomnianych, najbardziej potrzebujących. (…) Przez całe lata nie widzieliśmy tego problemu. Cieszę się bardzo, że będziemy tę rewolucyjną zmianę wprowadzać – zadeklarowała szefowa MRPiPS.

Omawiając przedstawione w poniedziałek informacje przedstawicieli ZUS nt. stanu przygotowań do wdrożenia świadczenia Borys-Szopa zaznaczyła, że jest w tej kwestii "spokojną optymistką". – Czuwamy nad dzisiejszym uruchomieniem wniosków na stronach internetowych. Bezpiecznie przeprowadzimy tę ważną z punktu widzenia społecznego reformę – dodała.

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – najważniejsze informacje

1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o ten dodatek. 500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze takie świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej, czyli osób niesamodzielnych, wymagających pomocy i wsparcia osób trzecich w pełnieniu funkcji życiowych.

ZUS shutterstock 1200.jpg
Prezes ZUS: planujemy terminową wypłatę 500+ dla osób niesamodzielnych

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister rodziny: coraz więcej wniosków o świadczenia jest składanych online

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 13:24
- Od 1 lipca do końca października tego roku złożono online 2 mln 374 tys. wniosków świadczenia 500+ i 300+ - poinformował w niedzielę na Twitterze wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ na pierwsze dziecko. Sprawdź, kiedy rusza składanie wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:52
- Od 1 lipca będzie można składać online wnioski o świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: w ramach 500+ do rodzin trafiło ponad 74,4 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 21:06
Od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500+" skierowaliśmy do rodzin ponad 74,4 mld zł, z tego 10,8 mld trafiło do rodzin z woj. mazowieckiego – poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa podczas wizyty w Otwocku. Minister rodziny wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedzili w Otwocku rodzinę wielodzietną w ramach kampanijnego objazdu kraju "PiS-busem".
rozwiń zwiń