X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: kwestia zadośćuczynienia czymś normalnym w cywilizowanym świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:32
- Prezydent Niemiec przyznał, że to nie naziści, tylko Niemcy są odpowiedzialni za zbrodnie w okresie II wojny światowej - stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak. - Jeżeli ktoś popełnił coś złego, to oczywiście najpierw przyznaje, że popełnił - i tak się stało wczoraj zarówno w Wieluniu, jak i w Warszawie - a potem jest kwestia zadośćuczynienia - mówił minister.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Minister obrony narodowej Mariusz BłaszczakFoto: Unia Europejska, 2019
  • Wystąpienia Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce były niezwykle istotne, pokazujące prawdę - ocenił szef MON
  • Słowa prezydenta Niemiec pokazują, że to Niemcy, nie naziści, byli katami
  • Sprawa reparacji nie jest zamknięta, to jest naturalna konsekwencja - stwierdził Mariusz Błaszczak
  • Zadośćuczynienia nie było po II wojnie światowej
1200_Stein_PAP.jpg
Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

Mariusz Błaszczak komentował w poniedziałek w TVP Info wystąpienia polityków podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości w Warszawie mówił, że "II wojna światowa była niemiecką zbrodnią".O niemieckiej odpowiedzialności i pamięci, prezydent Niemiec mówił też podczas porannych uroczystości w Wieluniu. Tam Steinmeier, najpierw w języku niemieckim, a następnie po polsku oświadczył: "Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń, chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie".

Słowa, pokazujące prawdę

Zdaniem szefa MON, były to niezwykle istotne wystąpienia, pokazujące prawdę. - Pokazują, że to Niemcy, a nie naziści byli katami, że to Niemcy byli agresorami, że ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie, a zbrodnie były olbrzymie. Okupacja niemiecka była okrutna, wiązała się np. z łapankami ludzi na ulicach Warszawy, z wywożeniem ludzi do obozów koncentracyjnych, z wymordowaniem 6 mln obywateli polskich. To są okrucieństwa, które trudno porównywać w skali dziejów - wskazywał.

- I właśnie prezydent Niemiec przyznał, że to nie naziści, tylko Niemcy są odpowiedzialni za te zbrodnie w okresie II wojny światowej - zauważył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jan Parys: strona niemiecka cały czas czerpie zyski z II wojny światowej

Szef MON odniósł się także do kwestii reparacji za II wojnę światową. - Sprawa reparacji nie jest zamknięta, dlatego, że jest to naturalną konsekwencją. Jeżeli ktoś popełnił coś złego, to oczywiście najpierw przyznaje, że popełnił - i tak się stało wczoraj zarówno w Wieluniu, jak i w Warszawie - a potem jest kwestia zadośćuczynienia - mówił o tym premier (Mateusz) Morawiecki na Westerplatte. Jest to czymś zupełnie naturalnym w cywilizowanym świecie - przekonywał Błaszczak.

1200_Błaszczak_TT.jpg
Szef MON: należy pamiętać kto był katem, a kto ofiarą. Okupacja niemiecka była okrutna dla Polaków

Nie było zadośćuczynienia

- Tego zadośćuczynienia nie było po II wojnie światowej, dlatego, że Polska była zdominowana przez Rosję i w związku z tym, to Rosja taką decyzję podjęła, Polska nie była suwerenna w tej decyzji. Zresztą ta decyzja dotyczyła tylko wschodnich Niemiec, nigdy nie była związana z całością Niemiec - powiedział szef MON. - Te rozmowy są prowadzone, nam zależy na tym, żeby osiągnąć cel, a nie na tym, żeby tylko o nim mówić - dodał.

Błaszczak komentował też słowa, jakie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wypowiedziała podczas niedzielnej debaty "Solidarność i pokój. Miasto jako europejska wspólnota" w Europejskim Centrum Solidarności. Prezydent Gdańska określiła zagranicznych prelegentów mianem "egzotycznych" gości, wśród nich był burmistrz Londynu, muzułmanin pakistańskiego pochodzenia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Debata w ECS. Aleksandra Dulkiewicz do zagranicznych prelegentów: egzotyczni goście

- To, co zrobiła prezydent Gdańska, pokazuje, jaki jest stan umysłu pani, która rządzi jednym z większych miast w Polsce. W ten sposób nazwanie burmistrza Londynu, to świadczy o braku podstawowych, elementarnych kompetencji - ocenił Błaszczak.

Prezydent się tłumaczy

W niedzielę Dulkiewicz wytłumaczyła się ze swoich słów. - Dziękuję uczestnikom debaty w ECS. Ich obecność w mieście wolności, równości i solidarności była symboliczna. Za przejęzyczenie osobiście przeprosiłam. Niefortunne słowo oboje przyjęli z uśmiechem. Szacunek, różnorodność i tolerancja - niech te przesłania płyną od nas w świat - napisała na Twitterze prezydent Gdańska.


IAR, TVP Info/ mbl

Czytaj także

Szef MON: nowa dywizja na wschodzie z powodu zagrożenia z tego kierunku

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:55
- Nowa dywizja wojsk operacyjnych będzie działać na wschodzie Polski, ponieważ z tego kierunku płynie dziś zagrożenie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Macierewicz o II wś: Niemcy są głównym ośrodkiem propagandy antypolskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:47
– To tam ukazuje się najwięcej informacji o "polskich obozach śmierci", to tam robi się filmy, które oskarżają Armię Krajową o faszyzm – mówił na antenie Jedynki były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń