X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Jan Żaryn: napadli na nas Niemcy, a nie naziści

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 18:30
- W języku międzynarodowym jako sprawcy II wojny światowej utrwaleni są naziści, a nie Niemcy. W Polsce nigdy nie damy sobie wmówić, że napadli na nas naziści - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

"Jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Przed 80 laty moja ojczyzna napadła na swoich sąsiadów, Polskę. Moi rodacy dokonali wojny, która pochłonęła ponad 50 mln ludzi. Ta wojna była niemiecką zbrodnią" – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego w Warszawie. 

Steinmeier PAP.jpg
Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

Jan Żaryn w Polskim Radiu 24 podkreślił, że dziś mamy zupełnie inne relacje z Niemcami i zupełnie inne - z Rosją. - A obydwa kraje w przeszłości podpisały tajny układ, który umożliwił Hitlerowi napaść na Polskę 1 września. A potem wbito nam nóż w plecy 17 września, co było wcześniej zaplanowane. Obecnie dialog polsko-niemiecki jest na tym poziomie, że jesteśmy w stanie wypowiedzieć w sposób godny i właściwy wszystkie nasze opinie dotyczące odpowiedzialności Niemców za II wojnę światową. Dwie strony ewidentnie do siebie się zbliżają - zaznaczył profesor.

Jego zdaniem prezydent Niemiec bierze odpowiedzialność "historyczną i obecną - jako Niemcy współczesne - za 1939 rok". - Te słowa prezydenta Niemiec są szalenie ważne. Ale Frank-Walter Steinmeier nie użył niestety sformułowania, że od 1 września 1939 roku zbrodnia ludobójstwa towarzyszyła działaniom wojsk niemieckich na terytorium Polski. Także ludność cywilna niemiecka weszła w tę zbrodnię ludobójczą, nadając charakter tej wojnie. W wypowiedzi niemieckiego prezydenta zabrakło również kwestii zadośćuczynienia. Ono nie jest należne nam przede wszystkim dlatego, że chcemy na tragicznym doświadczeniu dziś zarobić. Chodzi o to, co powiedział Andrzej Duda: że w innym przypadku będzie wygrywała bezkarność - podkreślił Jan Żaryn.

"Sprawca musi wiedzieć, że nie ma bezkarności"  

Historyk stwierdził, że "ważne jest to, aby sprawca, także przyszłych zbrodni, wiedział, że nie ma bezkarności". - To dotyczy także odpowiedzialności kolejnych pokoleń. Niech to będzie nauką. Jeżeli dziś Niemcy zdają sobie sprawę, że zadośćuczynienie Polakom jest uwarunkowane faktem, że w 1939 roku nastąpiła wojna, to inny barbarzyńca, który będzie dziś próbował napadać na kogokolwiek ma świadomość, że za 80 lat ktoś mu to wypomni - wyjaśniał. 

- Ja sam bym nie był na tym świecie, gdyby nie Niemiec, który uratował moją matkę z obozu pracy. Nie przeżyłaby zapewne obozu. Przypadki jednostkowe bohaterstwa czy ludzkiego charakteru Niemców w czasie II wojny światowej nie przysłaniają jednak charakteru tej wojny - dodał profesor.

andrzej duda free shut 1200.jpg
Andrzej Duda w "Bildzie": Polska i Niemcy to wzór pojednania

Gościem drugiej części audycji był politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Bartłomiej Biskup, który mówił m.in. o relacjach polsko-niemieckich i sytuacji w Polsce przed wyborami parlamentarnymi.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/Robert Bartosewicz

-----------------------

Data emisji: 01.09.2019

Godzina emisji: 17.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: może nie byłoby wojny, gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 13:03
– Może nie byłoby w ogóle wojny 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi. (...) Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć, że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń