MPWiK: badania potwierdzają - warszawska kranówka zdatna do spożycia

2019-09-01, 15:46

MPWiK: badania potwierdzają - warszawska kranówka zdatna do spożycia
Ścieki wpływające do Wisły po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Foto: PAP/Piotr Nowak

Warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powołując się na wyniki badań jakości wody. Zdatność wody potwierdza także inspektorat sanitarny.

Warszawskie wodociągi, w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" i spuście części nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły, opublikowały na swojej stronie internetowej wyniki badań z soboty, które potwierdzają, że jakość wody dostarczanej warszawiakom przez MPWiK spełnia określone wymogi.

Powiązany Artykuł

Most pontonowy warszawa PAP-1200.jpg
Michał Dworczyk: wojsko bardzo sprawnie sobie radzi z budową mostu pontonowego

MPWiK: warszawska kranówka jest zdatna do spożycia

Badania dotyczą obydwu stacji uzdatniania wody MPWiK - SUW "Filtry" i SUW "Praga". Zgodnie z wynikami, pod względem żadnego z parametrów (coli, Ecoli, mętności i odczynu PH) woda nie przekracza obowiązujących norm.

Jak zapewniło MPWiK, parametry warszawskiej kranówki są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. - MPWiK posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody - podała spółka.

Sanepid także kontroluje jakość wody

Kontrole jakości wody w Warszawie prowadzi także sanepid, którego komunikat z soboty przedsiębiorstwo dołączyło do informacji na swojej stronie.

Jak czytamy w piśmie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie, Jadwigi Mędelewskiej, "woda w sieci wodociągu warszawskiego jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców". Przebadane próbki pobrano w piątek.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Minister podał przyczynę wycieku nieczystości do Wisły

Jednocześnie PPIS w stolicy przypomniała, aby nie stosować wody z Wisły do pojenia zwierząt, podlewania warzyw, trawy ani do innych celów gospodarczych. Mędelewska wskazała, aby unikać bezpośredniego kontaktu z wodą i nie łowić ryb od miejsca zrzutu ścieków (na wysokości Mostu Marii Skłodowskiej Curie) w kierunku północnym.

- Ponadto PPIS w m. st. Warszawie informuje, iż badania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi będą kontynuowane, a informacja o ich wynikach będzie na bieżąco przekazywana - zapewniono w komunikacie.

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie

Powiązany Artykuł

dw 1200.jpg
Szef KPRM: robimy wszystko, by zakończyć zrzut ścieków do Wisły

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Zakład "Czajka" oczyszcza ścieki z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin, a od 2012 roku także te z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej. Awarii uległy tylko kolektory przesyłające nieczystości z dzielnic na lewym brzegu Wisły.

Zrzut ścieków, przeprowadzany z dawnego kanału ściekowego przy moście im. Marii Skłodowskiej Curie, dotyczy Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włoch oraz części Mokotowa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Rafał Trzaskowski zapewnia o współpracy z rządem. "Ścieki płynące do Wisły są oczyszczane"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w sobotę, że rozpoczęty został proces ozonowania ścieków. Chodzi o to, aby w ściekach trafiających do Wisły było jak najmniej bakterii i zarazków.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej