X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: może nie byłoby wojny, gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 13:03
– Może nie byłoby w ogóle wojny 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi. (...) Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć, że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • Andrzej Duda: trudno sobie wyobrazić kataklizm II wojny światowej (IAR)
  • Prezydent o potrzebie pamięci w 80. rocznicę wybuchu wojny (IAR)
  • A. Duda: ludzkość wyciągnęła za mało wniosków z II wojny światowej (IAR)

1200_Niemcy_IIWŚ_PAP.jpg
Prezydent Niemiec: chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii

– Ludzkość za mało wyciągnęła wniosków z tamtej straszliwej lekcji. Wciąż zdarzają się czystki etniczne, ludobójstwo. Po to właśnie pamiętamy, żeby już nigdy nie dochodziło do takich zdarzeń, takiego cierpienia, bestialstwa – mówił prezydent. – II wojna światowa była dla nas cały czas walką, nigdy się nie poddaliśmy jako naród, choć Polska zniknęła z mapy, gdy po ataku hitlerowskich Niemiec, 17 września zdradziecko zaatakował nas ZSRR – mówił prezydent.

Andrzej Duda: cześć kombatantom

– Czcimy i składamy wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił również o "poniżeniu przez Niemcy". – Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady. Ale dziś jesteśmy jej depozytariuszami, opiekujemy się nią po to, aby dawała światu świadectwo – podkreślał A. Duda.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

– Polska zniknęła z mapy, rozpoczęła się niemiecka okupacja, poddano cały naród absolutnemu terrorowi, a polscy obywatele narodowości żydowskiej zostali zamknięci w gettach, traktowani jak nieludzie i poddani zbiorowej eksterminacji – mówił prezydent. – Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami, tymi, którzy polegli i tymi którzy przeżyli, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda.

Powrót tendencji imperialistycznych

– Mamy w ostatnim czasie do czynienia, nawet w Europie, z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą, z napadami na inne państwa, z zabieraniem ziemi, z niewoleniem obywateli – wymieniał prezydent podczas przemówienia.

"Pamięć i przestroga" – to motto głównych uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. W ceremonii na placu Piłsudskiego wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Znamy nazwiska gości

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 16:06
Znane są już kolejne nazwiska polityków, którzy wezmą udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Polski prezydent zaprosił na niedzielne ceremonie przywódców z krajów Unii Europejskiej, NATO oraz Partnerstwa Wschodniego. Zaproszenia nie otrzymała Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent USA w Warszawie. Weźmie udział w obchodach na pl. Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:59
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence przybył do Warszawy. Polityk będzie reprezentował swój kraj w czasie rozpoczynających się w południe w stolicy uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń