Jadwiga Emilewicz: budżet jest ambitny, ale całkowicie realistyczny

2019-08-28, 09:45

Jadwiga Emilewicz: budżet jest ambitny, ale całkowicie realistyczny
Jadwiga Emilewicz. Foto: PR24/AK

- Pomimo konsekwentnie realizowanych obietnic obniżania podatków, budżet jest zrównoważony – powiedziała w audycji "Rządy pieniądza" w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Posłuchaj

Jadwiga Emilewicz: budżet jest ambitny, ale całkowicie realistyczny (Rządy pieniądza/PR24)
+
Dodaj do playlisty

W audycji "Rządy pieniądza" dyskutowano o założeniach nowego budżetu zaprezentowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego. Minister przedsiębiorczości i technologii, odnosząc się do głosów krytyki, że propozycja jest zbyt optymistyczna, podkreśliła, że każdy może przeczytać cały dokument.

Ambitny budżet 

- Budżet jest złożony, można się z nim zapoznać. Jest budżetem ambitnym, ale całkowicie realistycznym – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. - Nawet w momencie spowolnienia gospodarczego, którego jesteśmy świadkami, Polska gospodarka ma się ciągle dobrze – dodała. Wymieniła sukcesy między innymi w kwestii inwestycji publicznych oraz obniżania podatków. Zaznaczyła, że potrzeba zbilansowanego wzrostu we wszystkich sektorach.

Jak podkreśliła minister, rząd ma do wykonania pracę edukacyjną. - W Polsce dzisiaj bardzo trudno jest, nawet nie ma, przyzwolenia społecznego, by administracja zarabiała więcej. Mówimy "tanie państwo", ale z drugiej strony, gdy np. organizujemy nabory na stanowiska eksperckie, ponawiamy je, ponieważ dobrzy kandydaci nie przychodzą. To wyzwanie, które przed nami stoi – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w perspektywie dobrego budżetu kolejnego roku, także administracja powinna zobaczyć poprawę swojej kondycji.

Deglomeracja

- Zamówiliśmy raport na temat przenoszenia funkcji centralnych poza stolicę. Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że nie ma potrzeby, by ponad 90 proc. funkcji centralnych było ulokowanych właśnie w stolicy – powiedziała minister. Wyjaśniła, że zgłoszony program deglomeracji ma nieść dwustronne korzyści – potencjalnie dla miast, w których takie instytucje się znajdą, oraz dla administracji, by łatwiej pozyskać pracowników.

- To co już robimy, to przenosimy poszczególne części urzędów. Kilka miesięcy temu Komenda Główna Policji przeniosła centrum, gdzie wystawia się mandaty. Jeśli przekroczymy prędkość dostaniemy mandat wystawiony w Nysie – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej