X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Krzysztof Czabański: rząd Donalda Tuska rozmontował system abonamentowy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:42
– Konieczne jest szukanie innego rozwiązania na finansowanie mediów publicznych niż abonament – ocenił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. – Będzie nim najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa, jako część PKB – dodał.
Audio
  • 27.08.19 Krzysztof Czabański: wymagana zmiana finansowania mediów publicznych.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio
  • Finansowanie mediów z budżetu państwa. To prawdopodobnie nowe rozwiązanie, które zastąpi system abonamentowy
  • Zdaniem szefa Rady Mediów Narodowych wysokość dotacji mogłaby wynieść 0,2 proc. PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł
  • W kampanii wyborczej mogą pojawić się zapowiedzi dotyczące docenienia osób płacących abonament. - Chciałbym, żeby stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję - zaznaczył Krzysztof Czabański

Jednym z zadań stojących przed rządem Prawa i Sprawiedliwości, w przypadku wygrania jesiennych wyborów parlamentarnych, może być zmiana formy finansowania mediów publicznych. Wspominał o tym przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Podkreślił, że jest to wręcz nieuniknione.

czabański 1200 pap.jpg
Krzysztof Czabański: dla przedstawicieli opozycji media publiczne nie mają przyszłości

– System abonamentowy został rozmontowany przez rząd Donalda Tuska. Wszyscy o tym pamiętamy. W kończącej się kadencji, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, wymyśliliśmy nowy sposób dotowania mediów publicznych. Są na to przeznaczane bardzo poważne pieniądze. Jednak rekompensaty za utracone wpływy z tytułu abonamentu to rozwiązanie tymczasowe. Nowym projektem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa – wskazał Krzysztof Czabański.

Ustawa mogłaby określić wysokość dofinansowania

Podkreślił, że istotne, by kwota, która miałaby zostać przeznaczona na media publiczne była określona w ustawie jako część PKB. W ten sposób kolejne rządy, które ustalałyby budżet państwa, miałyby utrudnioną drogę do ewentualnego zmniejszenia wysokości finansowania.

– Każdy rząd szuka oszczędności, więc takie pokusy u ministra finansów są sprawą naturalną. Nakłady finansowe przeznaczane na media publiczne mogłyby wynosić 0,2 proc PKB, czyli ok. 3-3,5 mld zł. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały i pozwoli na ich rozwój. Musimy otrzymać mandat do dalszego sprawowania władzy. Wtedy obiecuję, że odpowiednie reformy zostaną przeprowadzone – wskazał Krzysztof Czabański.   

Docenienie wkładu Polaków płacących abonament

Rogoyski1200.jpg
Andrzej Rogoyski: Tomasz Zimoch chciałby likwidacji Polskiego Radia. To niebezpieczne dla kultury

Na antenie Polskiego Radia 24 szef Rady Mediów Narodowych zaznaczył, że należy uszanować i wynagrodzić tych, którzy nie bacząc na różne destrukcyjne apele płacili abonament.

– Doceniali w ten sposób rolę mediów publicznych. Uważali, że to ich obywatelski obowiązek. Pewne pomysły, jak uhonorować takie osoby, pojawią się zapewne już w kampanii wyborczej. Będę chciał, by stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję – wyjaśnił.

Rząd Donalda Tuska jako dewastator systemu abonamentowego

Krzysztof Czabański przypomniał, że w 2007 roku ówczesny premier Donald Tusk, w imieniu rządu, de facto wezwał do niepłacenia abonamentu. Mówił, że to niepotrzebna danina ze strony obywateli, którą należy zlikwidować.

 Rząd Donalda Tuska skutecznie zniszczył system abonamentowy. Nie ma do niego powrotu. Stąd konieczność szukania innego rozwiązania. Jako prezes zarządu Polskiego Radia napisałem list otwarty w obronie mediów publicznych przeciwko premierowi. Twierdziłem, że chce on doprowadzić do ich marginalizacji – powiedział.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych w swoim liście wyraził przekonanie, że Donald Tusk "odpowie za niszczycielskie działania wobec mediów publicznych przed Trybunałem Stanu".

czabański 1200 pap.jpg
Krzysztof Czabański: postawiliśmy na media publiczne

Media publiczne mecenasem kultury

Krzysztof Czabański zauważył, że media publiczne mogą i powinny sprawować mecenat nad kulturą. W jego opinii media komercyjne nastawione są na zysk i inny rodzaj wartości.

– Media publiczne mają szansę ocalić kulturę i pewne standardy. Są w interesie obywateli po to, by życie społeczne było na cywilizowanym poziomie – dodał.

Z Krzysztofem Czabańskim rozmawiała Agata Woźniak.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 16:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański: obecny system abonamentowy jest niewydajny i niesprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 09:47
Obowiązujący abonament radiowo-telewizyjny to system niewydajny i niesprawiedliwy - płaci go tylko 8 proc. gospodarstw domowych - podkreślił w poniedziałek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, media publiczne "równoważą rodzaj przekazu" na rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Znamy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 12:40
Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka, Słowo. Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, aby po jedenastu latach wznowić przyznawanie nagród osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej.
rozwiń zwiń