Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

2019-08-26, 15:59

Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa
Przewodniczący komisji ds. VAT Marcin Horała. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Skala zjawiska godziła w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa; osoby, na których ciążyły konstytucyjne obowiązki z sposób rażący ich nie dopełniły - powiedział szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS), kończąc w poniedziałek prezentację projektu raportu z jej prac. 

Posłuchaj

Marcin Horała: Polska była zieloną wyspą dla oszustów podatkowych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

komisja-VAT-pap-1200.jpg
Raport komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz i J. Rostowskiego

Horała podkreślał, że z jednej strony jest odpowiedzialność karna za np. niedopełnienie obowiązków, i komisja skierowała do prokuratury szereg zawiadomień. Ale z drugiej strony odpowiedzialność konstytucyjna też powinna być zastosowana - ocenił, uzasadniając propozycję postawienia przed Trybunałem Stanu dwojga byłych premierów i dwóch ministrów finansów. 

- Doprowadzono do stanu faktycznego, w który przestępstwa wyłudzeń podatkowych były zagrożone śmiesznie niskimi karami. Ten cały system spowodował, że Polska była naprawdę zieloną wyspą dla oszustów podatkowych" - ocenił poseł. 

"Zielona wyspa dla oszustów"

- Polska była "zielona wyspą dla oszustów podatkowych" - zaznaczył szef komisji śledczej ds. VAT. Marcin Horała powiedział, że w okresie badanym przez komisję (2007-15) nastąpiło po pierwsze "wmontowanie dodatkowych luk do systemu podatkowego", a po drugie "niezwykle opieszałe i nieskuteczne, fragmentaryczne usuwanie tych luk". Przewodniczący dodał, że bardzo często w ustawie, która coś uszczelniała, jednocześnie rozszczelniała coś innego, jakby - co zaznaczył Horała - chodziło o to, aby zostawić jakąś możliwość działania podatkowych grup przestępczych. 

Horała mówił też, że jego zdaniem "ułatwianie życia przedsiębiorcom w warunkach recesji i kryzysu światowego" prowadziło jedynie do "wypompowania miliardów z gospodarki" i do zafałszowania statystyk. To uszczelnienie systemu podatkowego sprzyja gospodarce, bo więcej pieniędzy w budżecie to, jak mówił, "więcej działań prospołecznych, inwestycji, a ludzie mają te pieniądze w kieszeniach". 

pg

Polecane

Wróć do strony głównej