X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Lewica przedstawiła program. M.in. świeckie państwo, legalizacja aborcji, edukacja seksualna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 16:02
Świeckie państwo i renegocjacja konkordatu, legalizacja aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół zamiast religii, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i środowiska - to niektóre postulaty programowe formacji startujących pod hasłem "Lewica", w ramach KW SLD.
Audio
  • W. Czarzasty na konwencji Lewicy: Zapewnimy godne wynagrodzenie w sektorze publicznym (IAR)
  • A. Zandberg na konwencji Lewicy: Wielu ludzi dzisiaj patrzy z nadzieją i z ciekawością na lewicę. Mówię do was: chodźcie z nami (IAR)
  • A. Zandberg na konwencji Lewicy: Podniesiemy nakłady na publiczną ochronę zdrowia (IAR)
Liderzy Lewicy startującej jako KW SLD na konwencji wyborczej w Warszawie
Liderzy Lewicy startującej jako KW SLD na konwencji wyborczej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Lewica, startująca z list KW SLD, przedstawiła w sobotę w Warszawie program wyborczy
  • Wśród głównych punktów programowych dominują sprawy ideologiczne, m.in. legalizacja aborcji, świeckie państwo i edukacja seksualna
  • Zwrócono uwagę na problemy systemu oświaty oraz zapowiedziano zwiększenie środków na służbę zdrowia
  • Zapowiedziano wprowadzenie "zielonej" energii na poziomie pozwalającym na niezależność od gazu zza granicy

- Jestem polityczką, w Sejmie będę odważną posłanką, która zgłasza niewygodne projekty i nie zadowala się szkodliwymi kompromisami. [...] Zgniłe kompromisy, to nie są żadne kompromisy. My chcemy pełni praw - mówiła podczas warszawskiej konwencji "Lewicy" Marcelina Zawisza, liderka Lewicy Razem, która będzie "jedynką" na listach KW SLD w Opolu.

Konwencja Lewicy w Warszawie. Komentarze publicystów
lewica_1200.jpg
Konwencja Lewicy w Warszawie. Komentarze publicystów

Lewica przedstawia swój program. Ochrona zdrowia, legalna aborcja

Marcelina Zawisza mówiąc o swoim programie zapewniła, że będzie "głośno mówić" o braku lekarzy ginekologów w Polsce. Podkreśliła, że państwo powinno "natychmiast" zwiększyć finansowanie ochrony zdrowia do wysokości 6,8 proc. PKB, "dla naszego dobra".

Kierując swoje słowa do kobiet zapowiedziała projekt liberalizujący prawo aborcyjne. - Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcję do 12. tygodnia (ciąży - PAP) na żądanie kobiety - podkreśliła.

Dodała, że będzie też walczyć o zlikwidowanie klauzuli sumienia. Podkreśliła, że postulaty, które wymieniała, są wspólne dla idących razem do wyborów SLD, Lewicy Razem i partii Wiosna.

Przemawiający później lider Lewicy Razem Adrian Zandberg powiedział, że Polska wymaga odbudowy. Jak mówił, aby tak się stało, należy połączyć siły. - Wielu ludzi dzisiaj patrzy z nadzieją i z ciekawością na lewicę. Mówię do was: chodźcie z nami, zróbmy to wspólnie, bo Polska nie jest skazana na rządy prawicowych fanatyków, możemy odsunąć ich od władzy - przekonywał.

Dodał, że lewica chce władzy po to, by rozwiązać problemy zwykłych ludzi, na przykład w kwestii zdrowia. - Podniesiemy nakłady na publiczną ochronę zdrowia do normalnego europejskiego poziomu, 7 proc. PKB, to te pieniądze których dziś brakuje w służbie zdrowia żeby skrócić kolejki do specjalistów,żeby były bardziej dostępne badania, żeby ludzie nie umierali na choroby, które przecież umiemy wyleczyć - mówił Adrian Zandberg

Anna Maria Żukowska przedstawia problemy oświaty

Anna Maria Żukowska z SLD, która będzie "dwójką" na warszawskiej liście "Lewicy" poruszyła temat edukacji w polskich szkołach. Zapowiadała, że lewica będzie chciała, by szkoły były dla wszystkich "szkołami równych szans". Dlatego - jak mówiła - lewica będzie chciała wprowadzić do szkół "zajęcia antydyskryminacyjne, by każde dziecko czuło się w swojej szkole bezpiecznie".

Inną propozycją programową przedstawioną przez przedstawicielkę SLD jest wprowadzenie do szkół zajęć z cyberbepieczeństwa, po to, by dzieci wiedziały, jak ochronić się w internecie. Kandydatka zapowiedziała też zmniejszenie liczebności dzieci w klasach, po to by nauka w nich była bardziej efektywna. - Szkoła powinna też odejść od "testomanii" i uczyć krytycznego myślenia - mówiła Anna Maria Żukowska.

Zapowiedziała również darmowe dojazdy do szkół dla dzieci, darmowe posiłki oraz przywrócenie opieki stomatologicznej i pielęgniarskiej w szkołach. Opowiedziała się też za Kartą Nauczyciela i godnymi zarobkami dla nich.

Nowy sondaż: duża przewaga PiS nad opozycją
pispis-1200-tw.jpg
Nowy sondaż: duża przewaga PiS nad opozycją

Także przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wymieniał postulaty zjednoczonej lewicy, w tym gospodarcze i socjalne. - Zapewnimy godne wynagrodzenie w sektorze publicznym w wysokości 3,5 tys. złotych, minimalną emeryturę i rentę obywatelską w wysokości 1600 złotych - deklarował.

Poparcia lewicy w wyborach parlamentarnych udzielił Aleksander Kwaśniewski. Przemówienie byłego prezydenta zostało zaprezentowane na telebimie. Aleksander Kwaśniewski wyraził pogląd, że wspólny start lewicy w wyborach parlamentarnych to wielkie wydarzenie i nadzieja na przyszłość.

- To nadzieja na Polskę demokratyczną, tolerancyjną, sprawiedliwą, w pełni europejską. Taka Polska będzie potrafiła rozwiązywać problemy wszystkich ludzi, nie będzie dzieliła ale starała się łączyć - mówił.

Zamiast religii w szkołach - edukacja seksualna

Mówiąc o lekcjach religii prowadzonych w szkołach, a finansowanych przez państwo, Anna Maria Żukowska podkreśliła, że idzie na ten cel 2 mld zł. - Te pieniądze powinny być przeznaczone na naukę języka angielskiego i my to zrobimy - mówiła.

Dodała, że religia powinna być nauczana poza systemem szkolnym, "w salach katechetycznych". W szkole natomiast - jak przekonywała - powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

- Nie bójmy się mówić dzieciom o seksualności człowieka. Człowiek jest z natury istotą seksualną, a nie bezpłciowym aniołem - stwierdziła. Podkreśliła, że dzieciom należy się rzetelna wiedza i fakty, o tym, "co dzieje się z ich ciałami" w okresie dorastania, a nie "zaczerwieniona katechetka". Polityk podkreśliła też, że edukacja seksualna pomoże dzieciom w wielu przypadkach uchronić się przed przemocą seksualną.

Ciekawe pojedynki "jedynek" w wyborach do Sejmu. Partie odsłoniły karty
kolarz jedynek z warszawy 663.jpg
Ciekawe pojedynki "jedynek" w wyborach do Sejmu. Partie odsłoniły karty

Świeckie państwo, renegocjacja konkordatu i eko-energetyka

Beata Maciejewska z Wiosny, "jedynka" na listach lewicy w Gdańsku, podkreśliła, że formacje lewicowe startujące ze wspólnej listy chcą świeckiego państwa, renegocjacji konkordatu, wyprowadzenia religii ze szkół i ukarania winnych pedofilii w Kościele.

- Tylko lewica gwarantuje dziś świeckie państwo - mówiła. - Będziemy tworzyć Polskę otwartą, Polskę tolerancyjną, Polskę, która potrafi z każdym rozmawiać - dodała.

Stwierdziła też, że lewica chce dopuścić do głosu "tych, którzy go na co dzień nie mają". - Mówimy jako lewica: "Dzieci i ryby mają głos". Dlatego, że musimy stanąć po stronie [...] środowiska i przyszłych pokoleń, których jeszcze nie ma, a które będą brały (na siebie - PAP) konsekwencje skutków tego, jak dzisiaj prowadzimy naszą gospodarkę, jak rujnujemy ziemię, jak niszczymy środowisko - stwierdziła.

W tym kontekście podkreśliła znaczenie rozwijania "zielonej energetyki", "czerpanie energii ze źródeł odnawialnych", a także ochronę czystości powietrza.

Ostatni zabrał głos lider Wiosny Robert Biedroń, którego wystąpienie przerwał na chwilę alarm przeciwpożarowy. W tym momencie zarządzono ewakuację całej sali, ale zanim wszyscy ją opuścili, alarm odwołano.

Robert Biedroń zaczął swoje wystąpienie od początku. Mówił, że "dzisiejsza Polska to ludzie oddychający trującym powietrzem".

- Każdego roku aż 45 tys. z nas umiera tylko dlatego, że politycy nie mieli przez ostatnie lata odwagi podjąć trudnej, ale koniecznej decyzji. My tę decyzję podejmiemy, bo my mamy odwagę. Oczyścimy powietrze. Do 2035 r. większość energii pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii. Zakażemy importu fatalnej jakości trującego węgla i uniezależnimy się od gazu z importu - zapowiedział.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lewica się jednoczy. Jakub Majmurek: nie jest to małżeństwo z rozsądku, tylko z przymusu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 13:00
- Lewica jest w bardzo ciężkiej sytuacji. SLD zostało wypchnięte z Koalicji Obywatelskiej, Wiosna przeżyła w eurowyborach twarde lądowanie, a Razem nigdy nie przekroczyło dwóch procent poparcia - powiedział Jakub Majmurek, publicysta Krytyki Politycznej. Gośćmi Polskiego Radia 24 byi również Miłosz Lodowski i prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 10:55
Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem - polityczni koalicjanci SLD - nie chcą startować z list tego ugrupowania. Sama formuła koalicji z kolei jest ryzykowna ze względu na konieczność osiągnięcia 8 proc. Liderzy SLD chcą więc zmienić nazwę partii na Lewica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał Komitet Wyborczy Lewica. Adrian Zandberg wyjaśnia wspólny start z SLD

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 17:06
- Dla mnie w polityce chodzi o cele. Nie chodzi o to, żeby pielęgnować swoją tożsamość, tylko o to, żeby zmieniać rzeczywistość - powiedział Adrian Zandberg, lider partii Razem w Polskim Radiu 24. Polityk komentował decyzję o wspólnym starcie w wyborach z Wiosną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie wspólny komitet wyborczy SLD, Wiosny i Razem - KW Lewica

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 16:23
Liderzy SLD, Wiosny i Razem oświadczyli na konferencji prasowej, że pójdą do wyborów jako Komitet Wyborczy Lewica. Bazą do startu mają być struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował Adrian Zandberg z Lewicy Razem. 
rozwiń zwiń