X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Powstaną centra usług społecznych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 16:00
Prezydent podpisał w piątek ustawę dotyczącą centrów usług społecznych. - Nasze państwo staje się coraz nowocześniejsze, a usługi społeczne będą robione lepiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Andrzej Duda: chcemy odczarować element stygmatyzacji, który jest związany z korzystaniem z pomocy społecznej (PR24)
Prezydent Andrzej Duda (w środku), minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński (z prawej) oraz wiceminister rodziny Kazimierz Kuberski (z lewej)
Prezydent Andrzej Duda (w środku), minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński (z prawej) oraz wiceminister rodziny Kazimierz Kuberski (z lewej)Foto: PAP/Paweł Supernak

W piątek prezydent podpisał ustawę o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych.

CUS-y mają być nową jednostką organizacyjną gminy i zarazem nową instytucją lokalnej polityki społecznej, służącą rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.

"Odczarowanie stygmatyzacji"

Prezydent podkreślał potrzebę usprawniania procesów świadczenia usług społecznych, aby działały one w sposób nowoczesny, dobrze koordynowany, zintegrowany i jak najbliższy obywatelowi.

Zwracał także uwagę na potrzebę "odczarowania elementu stygmatyzacji, który jest związany z korzystaniem z pomocy społecznej". 

Prezydent zaznaczył, że ustawa powstała "przy współpracy z ministerstwami", a także parlamentem, "bo głosowanie nad tą ustawą było absolutnie głosowaniem ponad podziałami politycznymi". - Nie miała żadnych problemów (...) ani w Sejmie w lipcu, ani w Senacie na początku sierpnia - zaznaczył. Podziękował za parlamentarne dyskusje i sejmowe poprawki podczas wprowadzania inicjatywy w życie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
prezydent Duda PAP 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: zależy nam na umieszczeniu usług w jednym systemie

"Powstała dobra ustawa"

- Idziemy tą ustawą absolutnie w awangardzie trendu europejskiego. To mają być usługi społecznie użyteczne, to ma być forma służenia obywatelom, forma budowania, także integrowania społeczeństwa i budowania tym samym społeczeństwa obywatelskiego, z włączaniem w to wolontariuszy, ze stwarzaniem nowych możliwości, z otwieraniem się na obywatela (...), przez samorządy gminne – powiedział prezydent.

Ocenił, że "powstała dobra ustawa, która powoduje, że nasze państwo staje się państwem coraz nowocześniejszym, że to co jest tak ważne, czyli usługi społeczne, a więc to, co samorząd powinien robić dla obywateli, będzie robione u nas dzięki temu lepiej"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] 24 mld zł na 100 programów dla polskiej wsi. Jednym z nich są centra usług społecznych

Możliwość, nie obowiązek, samorządów

Utworzenie centrum będzie możliwością, a nie obowiązkiem samorządów. Gminy będą mogły je otworzyć według dwóch trybów. Pierwszy zakłada przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, wówczas centrum będzie funkcjonowało na obszarze jednej gminy, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej. 

- Ustawa jest tak skonstrowana, żeby zostawić samorządom swobodę, jeżeli chodzi o tworzenie centrów usług społecznych. To nie jest obligatoryjne - powiedział prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję na to, że "dobre przykłady realizacji tej ustawy wpłyną na to, że tych centrów usług społecznych będzie coraz więcej", a kolejne jednostki "będą widziały, że sprzyja to poprawie dostępności usług społecznych, sprzyja funkcjonowania samorządu" oraz "optymalizuje koszty świadczenia" takich usług.

Współpraca z gminnymi ośrodkami

CZYTAJ RÓWNIEŻ
muller 1200.jpg
Rzecznik rządu ujawnił, kiedy zostaną ogłoszone propozycje programowe

>>>[POLSKIE RADIO 24] "Kwadratura kultury". Sposoby powrotu do społeczeństwa

Drugi tryb zakłada utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin, wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi. 

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.

msze, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak