Łukasz Szumowski o proteście lekarzy: sytuacja będzie monitorowana. Będziemy reagować

2019-08-22, 15:26

Łukasz Szumowski o proteście lekarzy: sytuacja będzie monitorowana. Będziemy reagować
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Foto: MZ/Twitter

Porozumienie Rezydentów OZZL ponownie rozpoczyna akcję protestacyjną polegającą na wypowiadaniu klauzuli opt-out pozwalającej na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski obiecuje monitorowanie sytuacji i reagowanie tam, gdzie będzie to konieczne.

Posłuchaj

Ł. Szumowski: Będziemy monitorowali dostępność świadczeń i będziemy reagować
+
Dodaj do playlisty

Minister Łukasz Szumowski ma nadzieję, że ograniczenie czasu pracy lekarzy nie wpłynie na dostęp pacjentów do świadczeń. W ten sposób szef resortu zdrowia odniósł się do akcji protestacyjnej "Zdrowa Praca" organizowanej przez Porozumienie Rezydentów OZZL, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, przy poparciu Naczelnej Izby Lekarskiej.

Powiązany Artykuł

Łukasz Szumowski  twitter 1200.jpg
Łukasz Szumowski o proteście rezydentów: nie będę nikogo namawiać do pracy ponad siły

Lekarze rezydenci wracają do akcji protestacyjnej. Będą wypowiadać klauzule opt-out

Akcja będzie polegać na wypowiadaniu przez lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala pracować powyżej 48 godzin tygodniowo (aż do 78 godzin). W wielu placówkach opieki medycznej wypowiedzenie tej klauzuli przez lekarzy jest równoznaczne z niemożliwością obsadzenia wszystkich dyżurów przez lekarzy.

Minister Szumowski mówił dziennikarzom, że resort będzie monitorował sytuację i będzie sprawdzał, czy gdzieś dostęp do świadczeń nie jest utrudniony oraz w razie potrzeby reagował na bieżąco.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Centra Zdrowia Psychicznego działają już w 27 ośrodkach

Ł. Szumowski: nie można wymagać pracy ponad siły

Minister Szumowski zaznaczył jednocześnie, że nie można wymagać od ludzi, żeby pracowali ponad swoje siły. - Tutaj należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wtedy, kiedy to jest konieczne dla dobra pacjenta, to wiadomo, że siedzimy przy pacjencie dłużej, kiedy nie ma takiej konieczności, to każdy ma prawo korzystać ze swoich uprawnień - podkreślił minister.

Zdaniem organizatorów protestu wypowiadanie przez lekarzy klauzuli opt-out ma zwrócić uwagę rządzących na problemy służy zdrowia i skłonić do spełnienia postulatów. Chodzi między innymi o wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6,8 procent w ciągu 3 lat, likwidację kolejek, biurokracji oraz rozwiązanie problemu braku personelu medycznego.

To kolejna akcja protestacyjna. Poprzednia zakończyła się porozumieniem

Poprzednio w październiku 2017 roku lekarze rezydenci zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów przy OZZL rozpoczęli strajk. Na początku próbowali zwrócić uwagę na problemy służby zdrowia za pomocą głodówki. Potem zmienili formę protestu właśnie na wypowiadanie klauzuli opt-out.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Łukasz Szumowski: kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia klauzulę opt-out wypowiedziało wówczas około 3,8 tys. lekarzy, zdaniem rezydentów - nawet 5 tys. W lutym 2018 roku między protestującymi a MZ doszło do porozumienia. Dziś lekarze ponownie nawołują do protestu twierdząc, że resort nie wywiązuje się ze złożonych w 2018 roku obietnic.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej