X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Centra Zdrowia Psychicznego działają już w 27 ośrodkach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 13:16
- W ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków - podkreślił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
  •  Minister Łukasz Szumowski mówił, że "w ciągu roku udało się wprowadzić pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w 27 ośrodkach i objąć opieką blisko 3 mln Polaków".
  • Przekonywał, że do takiego ośrodka "pacjent może przyjść "z ulicy", porozmawiać z koordynatorem
  • - W Centrum Zdrowia Psychicznego uzyska pomoc, a jeśli sprawa jest pilna, to w ciągu 72 godzin otrzyma poradę lub świadczenie z dziedziny psychiatrii - mówił minister

W 27 Centrach Zdrowia Psychicznego na terenie całej Polski dostępna jest, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, szybka, bezpłatna, przystosowana do potrzeb, bliska domu i w miarę możliwości bez konieczności hospitalizacji opieka środowiskowa. W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomione zostały Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, gdzie pomoc udzielana jest także osobom bez ubezpieczenia w NFZ. Dyżurują tam psychologowie, terapeuci zajęciowi oraz pielęgniarki psychiatryczne.

MZ deklaruje, że jeśli specjalista przyjmujący w takim punkcie uzna, że ma do czynienia z pilnym przypadkiem, to pomoc powinna rozpocząć się w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Termin ten jest nieprzekraczalny i zawarty w rozporządzeniu ministra zdrowia o pilotażu.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Łukasz Szumowski: kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej

Obecnie 27 centrów obejmuje swoim działaniem około 10 proc. mieszkańców. Szumowski zauważył, że część z nich poszerza obszary odpowiedzialności. - Do programu wciąż przyłączają się kolejne placówki - podkreślił.

Zdaniem pełnomocnika ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marka Balickiego, ta forma pomocy sprawdza się. Podkreślił jednocześnie, że potrzeba "około 5-10 lat, żeby doprowadzić do tego, by około 80 proc. mieszkańców miało dostęp do takiej opieki". Dodał, że "im szybciej będziemy rozszerzać ten program w kolejnych województwach, tym łatwiej będzie nam przyspieszać działania".

Mapa Centrów Zdrowia Psychicznego

Mapę Centrów Zdrowia Psychicznego można znaleźć na stronie czp.org.pl. Pomoc w centrach dostępna jest bez zapisów, niepotrzebne jest skierowanie. Od poniedziałku do piątku w centrach działają punkty koordynacyjno-zgłoszeniowe, w których na pierwszą konsultację przyjmują specjaliści: lekarz psychiatra, psycholog, psychoterapeuta lub pielęgniarka psychiatryczna. Ich zadaniem jest wysłuchać, wydać wstępną diagnozę, opracować wstępny plan leczenia, a jeśli uznają, że przypadek jest pilny sprawienie, by pomoc ruszyła nie później niż w ciągu 72 godzin.

>>>CZYTAJ TAKŻE<<< Ministerstwo Zdrowia: nabór wniosków o granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej 

Plan leczenia w centrach układany jest tak, by jak najlepiej pasował do osoby doświadczającej kryzysu. Mogą to być regularne konsultacje z lekarzem, terapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, praca w tzw. nurcie otwartego dialogu, wizyty domowe pielęgniarki środowiskowej albo wsparcie od asystenta zdrowienia, czyli osoby, która przeszła kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu i stażu w szpitalu służy pomocą innym.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak