Prof. Z. Krasnodębski: ws. reparacji Niemcy mają twarde stanowisko

2019-08-21, 09:00

Prof. Z. Krasnodębski: ws. reparacji Niemcy mają twarde stanowisko
Prof. Zdzisław Krasnodębski. Foto: PR24/MS

- Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w Polsce mówił ciepłe słowa. Mówił o swoim wstydzie za to, co zrobili Niemcy. Ale w kwestii prawdziwego zadośćuczynienia za straty wojenne, strona niemiecka jest bardzo twarda - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Posłuchaj

21.08.19 Gość PR24: prof. Zdzisław Krasnodębski
+
Dodaj do playlisty

Niemiecki dziennik "Die Welt" uważa, że żądania reparacyjne Polski służą rządowi PiS do odświeżania antyniemieckich stereotypów. Sugeruje też, że Warszawa podważa w ten sposób powojenny ład, w tym przebieg granicy na Odrze i Nysie.

- Sprawa reparacji jest trudna dla Niemiec. Nie tylko Polska wysuwa takie żądania, robi to także Grecja i robi to o wiele bardziej energicznie od Polski. Potomkowie dwóch plemion w Namibii wystąpili natomiast do sądu amerykańskiego w sprawie ludobójstwa – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski.

Jego zdaniem, choć szef niemieckiej dyplomacji mówił w Polsce o wstydzie za to, co w Polsce podczas II wojny światowej zrobili Niemcy, to polityka naszego zachodniego sąsiada w kwestii reparacji wojennych jest niezmienna i bardzo twarda. Według Berlina ta sprawa jest zamknięta.

- Oczywiste jest, że kraj, który poniósł największą ofiarę w czasie II wojny światowej, nie dostał de facto żadnych reparacji, podczas gdy Niemcy wypłaciły i Francji, i innym krajom pieniądze. Myśmy mieli dostać te reparacje za pośrednictwem Związku Radzieckiego – podkreślił gość PR24.

Powiązany Artykuł

jacek czaputowicz free 1200.jpg
Szef MSZ: Polska była dyskryminowana ws. wypłacania przez Niemcy reparacji

"Zwolennicy żądań reparacyjnych w Polsce twierdzą, że kraj poniósł względnie najwięcej ofiar w czasie II wojny światowej, bowiem zginęło od 200 do 230 na 1000 mieszkańców. Liczby te zgadzałyby się, gdyby liczyć wszystkie ofiary: polskich Żydów oraz etnicznych Białorusinów i Ukraińców żyjących na ówczesnym terytorium Polski. Ponadto powołują się na prawie całkowite zniszczenie dużych polskich miast, takich jak Warszawa. Mówi się, że szkody materialne da się oszacować" – wskazuje "Die Welt" w komentarzu opublikowanym w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/bartos

------------------

Data emisji: 21.08.2019

Godzina emisji: 7.36

Polecane

Wróć do strony głównej