X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: zrobimy wszystko, by polska armia była doskonale uzbrojona

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:30
- Nasi wspaniali bohaterowie z Bitwy Warszawskiej powstrzymali komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż. Obroniliśmy wtedy całą Europę, wpłynęliśmy na losy świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • Przemówienie Mateusza Morawieckiego na defiladzie w Katowicach (PolskieRadio 24)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/Twitter
  • Premier wziął udział w defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego w Katowicach
  • Przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia naszych ojców, marzenia naszych dziadów, którzy rysowali granice Polski swoja krwią - mówił premier
  • Jako premier chcę obiecać, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska była doskonale uzbrojona, a proces jej modernizacji postępował jak najszybciej - zapewniał Mateusz Morawiecki 

W przemówieniu inauguracyjnym paradę przypomniał, że 100 lat temu Polacy chwycili za broń żeby walczyć o wolność. - Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski. Dzięki tamtemu bohaterstwu dzisiaj cieszymy się wolną Polską - zaznaczył premier.

Jak dodał, "nasi wspaniali bohaterowie z bitwy warszawskiej sprzed 99 lat powstrzymali "czerwoną zarazę", komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż".

- Obroniliśmy wtedy całą Europę, wpłynęliśmy na losy świata - oświadczył premier.

- Patrząc na ich ofiarę, jesteśmy dziś zobowiązani żeby tamto dzieło wykorzystać. Żeby skorzystać z czasu pokoju, który został nam dany - dodał Morawiecki.

duda-kato-twit-premier-1200.jpg
Prezydent wręczył nominacje generalskie. "To niezwykle ważna chwila awansu do elity" [RELACJA]

"Polska armia ma być dobrze uzbrojona"

 Jako premier chcę obiecać, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska była doskonale uzbrojona, a proces jej modernizacji postępował jak najszybciej - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w Katowicach przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego.

- Dziękując panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zwierzchnikowi sił zbrojnych za dbałość o armię polską, chcę też obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe - mówił Morawiecki.

- Dlatego modernizacja polskiej armii obejmuje również te dziedziny, które właśnie polegają na najnowocześniejszym uzbrojeniu, na walce w cyberprzestrzeni i mamy tutaj coraz lepsze osiągnięcia, coraz doskonalsze sprzęty i broń - dodał premier.

"Niezywkłe bohaterstwo"

- Sto lat temu Polacy chwycili nie tylko za biało-czerwone flagi, ale chwycili też za broń. Z bronią w ręku ukształtowali granice odradzającej się Polski, odradzającej się Rzeczpospolitej - mówił też premier.

- Tych granic strzegli, bronili. I dzięki tamtemu bohaterstwu cieszymy się wolną Polską. Nasi przodkowie sto lat temu tutaj na Śląsku, którzy walczyli o polskość Śląska, stanęli z bronią w ręku i tę polskość wywalczyli – dodał.  

Zaznaczył, że to nasi wspaniali bohaterowie – żołnierze, ale i gimnazjaliści, studenci, chłopi, robotnicy, studenci z bitwy warszawskiej, którzy powstrzymali „czerwoną zarazę” – komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż. Obroniliśmy całą Europę. Wpłynęliśmy na losy świata – mówił.

Zaznaczył, że polscy żołnierze wykazywali się niezwykłym bohaterstwem - wspomniał m.in. Westerplatte czy bitwę pod Zadwórzem (tzw. polskie Termopile).

"Mogą spełnić się marzenia naszych ojców"

Przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia naszych ojców, marzenia naszych dziadów, którzy rysowali granice Polski swoja krwią; mogą spełnić się ich marzenia o budowie silnej, sprawiedliwej, solidarnej Rzeczypospolitej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. 

Morawiecki dziękował służbom, które w tym roku brały udział w usuwaniu skutków katastrof. Jak podkreślił, to ich służba w czasie powodzi - zarówno wojsk obrony terytorialnej, jak regularnych jednostek wojskowych "bardzo pomogła ludności w bardzo wielu miejscach w kraju". 

Wyraził wdzięczność "za znakomitą organizację i gotowość do służenia w każdej chwili". 

- Dzisiaj przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia naszych ojców, marzenia naszych dziadów, którzy rysowali granice Polski swoja krwią, mogą spełnić się ich marzenia o budowie silnej, sprawiedliwej, solidarnej Rzeczypospolitej. To było także marzenie wyrażane w owym czasie przez Wojciecha Korfantego, i jesteśmy dzisiaj na dobrej drodze do wypełnienia ich dziedzictwa, ich testamentu. Niech Bóg ma w opiece Polskę, polską armię i polskiego żołnierza" - powiedział szef rządu.

"Pokazujemy jedność Polski"

Defiladą w Katowicach pokazujemy jedność Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dziś strzegące granic kraju i służące na misjach zagranicznych wojsko polskie idzie w ślady powstańców śląskich.

Premier w Katowicach mówił, że w latach II Wojny Światowej wojsko polskie "zaznaczyło się nieprawdopodobnym bohaterstwem, nieustępliwością". Mówił w tym kontekście m.in. "o garstce żołnierzy polskich na Westerplatte, którzy przeciwstawili się niemieckiej nawale".

- Hart ducha naszych żołnierzy pokazał jak Polscy cenią wolność, jak cenią niepodległość. To nasze umiłowanie wolności, sprzeciw przeciw tyranii, nasze umiłowanie praworządności i demokracji wpłynęło na losy świata - ocenił.

Premier podkreślił też, że w Dniu Święta Wojska Polskiego "trzeba szczególną czcią otoczyć wszystkich żołnierzy z przeszłości". - Ale też podziękować naszym żołnierzom, którzy strzegą granic Polski dzisiaj, w Rzeczpospolitej, ale także na wszystkich misjach pokojowych, stabilizacyjnych, w Bośni i Hercegowinie, w Kosowie, w Iraku, w Afganistanie i w innych miejscach rozsiani na całym świecie - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Wiemy, że idziecie w ślady wiernych Polsce powstańców śląskich, bo jest wielkim wspaniałym symbolem, że ta defilada Wojska Polskiego odbywała się właśnie tutaj, w sercu Górnego Śląska, w Katowicach. Jestem przekonany, że w ten sposób pokazujemy jedność Polski - zaznaczył. 

PAP/IAR/PolskieRadio24.pl/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowi generałowie i admirał. Prezydent awansował 5 oficerów. Nominacje podczas Święta Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 14:31
Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta 15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń