X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Defilada "Wierni Polsce", pikniki i uroczystości w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:44
Wielka defilada "Wierni Polsce", która była głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego, przeszła ulicami Katowic. Uczestniczyło w niej ok. 2,6 tys. żołnierzy, pojazdy, samoloty i śmigłowce. W całym kraju odbywają się dziś uroczystości i pikniki. W Ossowie kilka tysięcy widzów obejrzało rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej.  
Audio
 • Ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy wzięło udział w defiladzie “Wierni Polsce”. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
 • Prezydent Andrzej Duda: dla mnie taka nominacja to zobowiązanie (IAR)
 • Wojskową defiladę będą podziwiać nie tylko katowiczanie (IAR)
 • Święto Wojska Polskiego: szef MON złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza - relacja Sylwii Białek (IAR)
 • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę Polsce. W Katowicach trwają uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego (IAR)
 • W uroczystości przy pomniku wzięły udział władze lokalne miasta, przedstawiciele sejmu oraz mieszkańcy Radzymina. Przy poniku złożono kwiaty i wieńce (IAR)
Żołnierze podczas defilady Wierni Polsce w Katowicach
Żołnierze podczas defilady "Wierni Polsce" w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Obchody święta rozpoczęły się uroczystą zmianą warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. W katowickim kościele garnizonowym odbyła się masza święta, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Prezydent wręczył też nominacje generalskie i admiralską, a także medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Tak relacjonowaliśmy obchody Święta Wojska Polskiego:

17.00

16.51

W podwarszawskiej wsi Ossów z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyła się rekonstrukcja jednej z jej ważniejszych batalii z 14 sierpnia 1920 roku. W widowisku wzięło udział około 150 członków grup rekonstrukcyjnych, w tym odziały konne. 

16.40

Dzisiejsza impreza, która odbywa się w Katowicach cieszy sie ogromnym zainteresowaniem. Przygotowane atrakcje przyciągnęły mieszkańców całego regionu. Święto Wojska polskiego to m.in. okazja do porozmawiania z żołnierzami NATO z kilku krajów.

16.30

W Radzyminie, przy pomniku Wincentego Witosa odbyły się uroczystości związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Pomnik upamiętnia premiera rządu Obrony Narodowej, jego pobyt wśród żołnierzy polskich w okopach pod Radzyminem.

Gospodarz miasta i gminy Radzymin Krzysztof Chaciński powiedział, że Wincenty Witos jako pierwszy premier Rzeczpospolitej Polskiej miał duży wpływ na odradzającą się Polskę.

16.18

Rosomak w nietypowym malowaniu. Tylko dzisiaj można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tym pojazdem. W stolicy Górnego Śląska możemy też zobaczyć między innymi sprzęt wojsk specjalnych oraz porozmawiać z "specjalsami".

16.10

bitwa rekonstrukcja 1200 pap.jpg
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Kilka tysięcy widzów

Święto Wojska Polskiego to także okazja do licznych pikników i imprez towarzyszących. Np. w Katowicach wszyscy chętni mogą z bliska obejrzeć wojskowy sprzęt, a nawet wejść do pojazdów. Nie mogło zabraknąć także słynnej wojskowej grochówki.

16.00

W Ossowie kilka tysięcy widzów obejrzało rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 roku. 99 lat temu doszło tu do kluczowego starcia Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, które zakończyło się zwycięstwem Polaków, a bolszewików zmusiło do odwrotu. W inscenizacji wzięło udział 150 rekonstruktorów.

15.53

Mimo, że główne obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w tym roku w Katowicach w Warszawie nie brakuje miejsc, w których można świętować. Jednym z nich są Łazienki Królewskie. Tutaj odbyła się parada i pokaz kawaleryjski. Zaprezentowano umiejętności we władaniu szablą i piką oraz w jeździe konnej.

O godzinie 14.00 rozpoczął się koncert pieśni patriotycznej a także plener malarski. Łazienki odwiedziły dziś tłumy warszawiaków i przyjezdnych z dziećmi.
Wydarzenie zorganizowało Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenie Jazdy RP.

15.50

- Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Nawiązał w ten sposób do uczestników powstań śląskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził przekonanie, że rząd jest zdeterminowany, by zmodernizować polską armię.

Właśnie w powodu setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego to w Katowicach – a nie jak zwykle w Warszawie - odbywają się główne uroczystości Święta Wojska Polskiego, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 r.

15.46

15.40

- Awanse na wyższe stopnie wojskowe i nagrody resortowe wręczono w czwartek także w centrum Białegostoku podczas obchodów Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Złożono również kwiaty, mieszkańcy oglądali defiladę żołnierzy.

15.37

Defiladę obserwował premier Mateusz Morawiecki. - Chcę obiecać jako premier, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska była doskonale uzbrojona, żeby proces modernizacji postępował jak najszybciej - podkreślił w swoim wystąpieniu

15.35

15.33

Podczas defilady maszerowali także... górnicy

15.31

Kilkaset metrów od Spodka przy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbywa się wojskowy piknik

15.27

Defilada "Wierni Polsce", która przeszła już ulicami Katowic była głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego

15.21

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerowali też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

15.20

Samoloty podczas defilady "Wierni Polsce" Samoloty podczas defilady "Wierni Polsce"

Pokazy lotnicze i przelot maszyn to jedna z większych atrakcji podczas Święta Wojska Polskiego

15.10

W defiladzie bierze udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi goście zobaczą ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

15.00

- Wierzę głęboko, że polski rząd pod wodzą premiera Mateusza Morawieckiego jest absolutnie zdeterminowany, aby realizować program modernizacji Wojska Polskiego, aby zwiększać wydatki na obronność i wzmacniać naszą siłę militarną i sojuszniczą - mówił prezydent Andrzej Duda w Katowicach.

14.50

Mieszkańcy Katowic i przyjezdni tłumnie oglądają defiladę


14:45

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za ich codzienną służbę Polsce. W Katowicach trwają uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. W przemówieniu przed defiladą "Wierni Polsce" szef MON przypominał, że obchody święta wojska przypadają w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Minister mówił, że bitwa ta zmieniła dzieje Europy i Świata.

14:30

Przelot zespołu akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry". W sumie na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych. M.in. myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. 


14:20

14.15

Nasi wspaniali bohaterowie z "Bitwy Warszawskiej" powstrzymali komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż; obroniliśmy wtedy całą Europę, wpłynęliśmy na losy świata - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

14.05

W defiladzie wezmą też udział żołnierze, którzy w ramach misji NATO służą w Polsce - Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni.

Żołnierze podczas defilady "Wierni Polsce" w Katowicach Żołnierze podczas defilady "Wierni Polsce" w Katowicach

14.00

Ruszyła wielka defilada wojskowa. Przez centrum Katowic przejdzie i przejedzie ponad 2.5 tysiąca żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

13.44

Prezydent Andrzej Duda wizytuje pojazdy sił zbrojnych przed defiladą.

13.40

Mjr. Magdalena Busz, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w PR24: defiladę rozpocznie zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Zaprezentuje się na siedmiu samolotach Iskra. Zobaczymy też śmigłowce na wyposażeniu sił powietrznych, na niebie pokażą się też samoloty służace do transportu VIP-ów: Boeing i Gulfstream - mówiła mjr Busz w Polskim Radiu 24. 

13.37

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego rozpocznie się o 14. W Katowicach trwają ostatnie przygotowania.

13.32

Wojciecha Korfantego wspominał w homilii mszy świętej inaugurującej centralne obchody Święta Wojska Polskiego taże biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.  - Gen wolności i polskości przekazywany był z pokolenia na pokolenie w rodzinach. Potwierdza to życiorys Wojciecha Korfantego, jednego z najwybitniejszych synów i orędowników przyłączenia Śląska do Polski. Patriotyzm, przywiązanie do języka polskiego oraz wychowanie w chrześcijańskiej wierze wyniósł z rodzinnego domu – mówił hierarcha.

13.27

W Katowicach, nie tylko przy okazji stulecia powstań śląskich i Święta Wojska Polskiego, ale także na codzień, pamięta się o Wojciechu Korfantym. 

13.19

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest także w Gdyni - sercu polskiej Marynarki Wojennej. Z pokładu ORP Błyskawica oddano salwę honorową. 

12.46

Prezydent Andrzej Duda: Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie podpiszę ustawy obniżającej uposażenia emerytalne dla żołnierzy. Nie ma takich planów. Plotki o tym to pomówienia, apeluję, by takimi argumentami się nie posługiwać. 

12.45

Prezydent Andrzej Duda: to wielki dzień dla śląskiej ziemi, dla wszystkich, którzy tutaj żyją i mieszkają, których pradziadkowie odważnie walczyli o Polskę, ale na codzień nie broń w ręku trzymali, a kilof. Chwała powstańcom śląskim! 

12.39

Prezydent Andrzej Duda: cieszę się także z tego, że mogliśmy dokonać tego w Katowicach, w sercu Górnego Śląska, w tym tak bardzo ważnym dla Górnego Śląska i całej Polski momencie - w dniu Święta Wojska Polskiego, w 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której polskie wojska przeważyły szalę zwycięstwa na rzecz Rzeczypospolitej, w stulecie powstań śląskich. 

12.37

Prezydent Andrzej Duda: taka nominacja to dla mnie zawsze zobowiązanie. - Oczekuję tego, że teraz będzie jeszcze więcej. Choć do tej pory służyliście Panowie wzorowo, to liczę, że traz będziecie służyli z jeszcze większymi siłami - mówił Andrzej Duda. 

12.36

Prezydent Andrzej Duda: gratuluję tego niezwykle ważnego momentu odebrania nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych. - To niezwykle ważna chwila w życiu każdego żołnierza, wstąpienia do korpusu generalicji i admiralicji Rzeczypospolitej Polskiej, awansu do elity Wojsk Polskich - mówił prezydent. 

12.28

Prezydent wręczył żołnierzom odznaczenia za wybitne zasługi w służbie wojskowej, a zasłużonym dla Ziemi Śląskiej medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

12.27

12.25

Nominacje na stopień generała dywizji odebrali:

 • generał brygady Sławomir Kowalski – Dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowódca Komponentu Lądowego
 • generał brygady Krzysztof Radomski – Dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej

Nominacje na stopień generała brygady odebrali:

 • pułkownik Artur Jakubczyk – Zastępca Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej
 • pułkownik Krzysztof Walczak – Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego

Nominację na stopień kontradmirała odebrał:

 • komandor Piotr Nieć – Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

12.15

Polskie Radio przygotowało specjalną transmisję ze Święta Wojska Polskiego. Można ją śledzić na PolskieRadio24.pl. 

12.12

Następuje przekazanie flag polskich kontyngentów wojskowych w misjach zagranicznych. Flagi trafią potem do Kancelarii Prezydenta.

Flagi polskich kontyngentów za granicą Flagi polskich kontyngentów za granicą

12.06

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Bolesława Chrobrego przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

12.04

Prezydent Andrzej Duda odebrał meldunek o gotowości do wręczenia nominacji generalskich. Meldunek złożył dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

11.45

Delegacja polskich władz z prezydentem Andrzejem Dudą na czele złożyła kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. 

11.42

Wojskowa defilada oznacza także utrudnienia dla kierowców - niektóre ulice w centrum Katowic będą wyłączone z ruchu. 

11.41

Koleje Śląskie także uruchomiły specjalne pociągi do Katowic. 

11.40

O godzinie 14 w centrum Katowic odbędzie się defilada polskich i sojuszniczych sił zbrojnych. W związku z tym wydarzeniem, górnośląski Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił bezpłatne linie autobusowe. 

11.30

Zakończyła się msza święta odprawiona w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Liturgia była częścią centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego. 

11.19

Uroczystości Święta Wojska Polskiego odbywają się także na Placu Zamkowym w Lublinie. Dowódca Garnizonu Lublin ppłk Mariusz Brodalka mówił, że "kultywowanie tradycji wojska polskiego zawsze było i jest jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniających jej więzi ze społeczeństwem". - Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszej historii - mówił pułkownik Brodalka

11.00

Abp Józef Guzdek: budujmy przyszłość narodu na fundamencie twardych wartości. Bądźmy ludźmi wolnego serca i samodzielnej myśli. Uczmy się od innych, ale pozostańmy wierni sprawdzonym wartościom.

10.59

Abp Józef Guzdek: Kościół jest stróżem wolności. To przesłanie warto przypominać w naszych czasach, kiedy stawia się pytania o jej dwa fundamenty  - rodzinę i wiarę.

10.54

Abp Józef Guzdek: pragniemy pamiętać o uczestnikach powstań śląskich. Bitwa Warszawska miała wpływ na ustalenie granicy wschodniej, powstania śląskie zaś - zachodniej. Na śląsku patriotyzm przekazywano z pokolenia na pokolenie. Rodzina i Kościół były tu bastionami polskości.

10.49

Abp Józef Guzdek: centralne Uroczystości SWP obchodzimy nie w stolicy, ale w Katowicach. - Chcemy dziękować Bogu za wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy pokonali armię bolszewicką na przedpolach stolicy - mówił hierarcha. 

10.40

Transmisję mszy świętej z udziałem przedstawicieli Sił Zbrojnych RP prowadzi radiowa Jedynka: http://player.polskieradio.pl/-1

10.32

Uroczystej liturgii w Święto Wojska Polskiego przewodniczy bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. - W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wspominamy 99. rocznicę Cudu nad Wisłą i 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego - mówił abp Guzdek. 

10.30

Rozpoczęła się msza święta w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. W nabożeństwie uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, oraz przedstawiciele Wojska Polskiego. 

10.26

Święto Wojska Polskiego kontynuuje tradycję Dnia Żołnierza ustanowionego w 1923 roku (także 15 sierpnia) na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W latach 1947-1990 - zamiast Dnia Żołnierza - 12 października obchodzono Dzień Wojska Polskiego. W latach 1990-1992, to święto obchodzono 3 maja. W1992 roku przywrócono obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. 

10.10

Pułkownik Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: defilada jest zapięta na ostatni guzik. - Przygotowania trwały od kilku tygodni. Żołnierze trenowali na lotnisku w Katowicach (Muchowcu - przyp. red.). Całkowicie nowe miejsce było dużym wyzwaniem, ale bardzo nam zależało na tym, by pokazać się na Śląsku - mówiła płk. Joanna Klejszmit w Polskim Radiu 24. 

10.08

Około godz. 14.40 meldunek o gotowości wojska do defilady złoży prezydentowi, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, gen. broni Rajmund Andrzejczak.

10.02

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc: defilada wojskowa, która przejdzie ulicami miasta, to zwrócenie uwagi na wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla Górnego Śląska i całej Polski. - To wydarzenie wyzwoliło aktywność Górnoślązaków jeszcze bardziej. Nie tylko pielęgnowali oni polskość, ale w momencie, gdy trzeba było jasno się opowiedzieć za Polską, w niepewnej i niestabilnej sytuacji chwycili za broń - podkreślał abp Wiktor Skworc.

9.56

Pukownik Andrzej Kupis, główny koordynator dowództwa generalnego rodzaju Sił Zbrojnych: defilada Wierni Polsce, która przejdzie ulicami Katowic z okazji Święta Wojska Polskiego to okazja do szkolenia praktycznego wojsk.

9.36

Najlepsze życzenia polskim Siłom Zbrojnym złożyła ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

"Wszystkiego najlepszego dla Polskich Sił Zbrojnych z okazji święta Wojska Polskiego! Cieszę się, że jesteśmy sojusznikami i że nasze wojska służą i ćwiczą ramię w ramię" – napisała Mosbacher na Twitterze. 

9.30

W Radomiu na pikniku Wierni Polsce m.in. samolot PZL-130 Orlik i czołg Leopard 2A5

9.25

Szef MON, Mariusz Błaszczak: dziś także w wielu miejscach w Polsce odbędą się pikniki wojskowe. Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami, zachęcam, żeby być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami. 

9.17

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: "Bezpieczeństwo dla Polski wczoraj, dziś i jutro – to WojskoPolskie". "100 lat temu podczas I Powstania Śląskiego, czy w czasie Bitwy Warszawskiej żołnierze przelali krew za wolność Polski i kolejnych pokoleń Polaków. Chwała Bohaterom!" – napisał marszałek Senatu na Twitterze.

9.00

Przypominamy, że dziś, z uwagi na defiladę, Koleje Śląskie uruchomiły specjalne pociągi do Katowic. 

8.40

Obchody Święta Wojska Polskiego nie tylko w Warszawie i w Katowicach, także w Gdyni. Na ORP Błyskawica podniesiono wielką galę banderową. 

8.20

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: - Starania o szczególne uczczenie 100-lecia Powstań Śląskich trwały od dawna. Czymś niesamowitym była decyzja szefa MON o przeniesieniu defilady w Święto Wojska Polskiego do Katowic - mówił Jarosław Wieczorek w Radiu Katowice. 

8.00

W Katowicach trwają ostatnie przygotowania do wojskowej defilady. 

7.29

Mariusz Błaszczak złożył wieńce przed pomnikiem Józefa Piłsduskiego i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. 

7.15

Szef MON złożył kwiaty przed mogiłą Grobu Nieznanego Żołnierza

Szef MON, Mariusz Błaszczak, składa kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza Szef MON, Mariusz Błaszczak, składa kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

7.10

Mariusz Błaszczak podkreślił, że to Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce szczególne. - Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom, którzy walczyli z nawałą bolszewicką - mówił. 

7.09

- To była jedna z największych bitew w dziejach świata. Spowodowała, że zachowana została chrześcijańska tożsamość Polski i Europy. Pamiętamy o ich poświęceniu - zaznaczył Mariusz Błaszczak. 

7.08

- Dzisiejsze święto to także Święto Wojska Polskiego. Obowiązkiem rządu jest, by Wojsko Polskie było jak najliczniejsze, miało najnowocześniejszy sprzęt, by było mocno osadzone w realiach paktu NATO. Dziękuję za Waszą służbę - podkreślił szef MON. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na defiladę Wierni Polsce. "2600 żołnierzy, 185 pojazdów"

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie defilada, która zorganizowana zostanie w Katowicach. Defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda. 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej Cudem Nad Wisłą. 


Polskie Radio 24, PAP, IAR/mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowi generałowie i admirał. Prezydent awansował 5 oficerów. Nominacje podczas Święta Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 14:31
Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta 15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojsko zamawia 24 wozy artyleryjskie. Szef MON: ta umowa nie jest ostatnią

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 15:05
Jeszcze w trzecim kwartale tego roku możliwe jest zawarcie umowy na kolejne samobieżne moździerze Rak – powiedział we wtorek w Hucie Stalowa Wola szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że zawsze, kiedy to możliwe, stara się, aby wojsko zamawiało produkty krajowego przemysłu zbrojeniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: 15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski, losy Europy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 22:30
- Postawa żołnierzy z 1920 r. jest postawą żołnierzy obecnych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak, który w Ossowie uczcił 99-lecie Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń