X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Katowice: Święto Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 07:00
Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, organizowanych w Katowicach. Jak powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski, nie bez powodu stolica Górnego Śląska stanie się w pewnym sensie stolicą całego kraju. 
Audio
  • Andrzej Duda weźmie udział w Święcie Wojska Polskiego w Katowicach - relacja Karola Darmorosa (IAR)
  • W Katowicach odbędzie się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Antonio Nardelli/Shutterstock
  • W Katowicach odbędą się coroczne obchody Święta Wojska Polskiego
  • W obchodach udział weźmie prezydent Andrzej Duda
  • Prezydent wręczy nominacje generalskie i admiralską, a także przyjmie defiladę
  • Miejsce defilady jest związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą Powstań Śląskich
defilada wojskowa 1200 shutterstock.jpg
W czwartek ulicami Katowic przejdzie Defilada Wojska Polskiego

Zaplanowano tam uroczystości, które zwykle, co roku 15 sierpnia, odbywają się w Warszawie.

Msza święta w intencji ojczyzny

Przed południem w katowickim kościele garnizonowym prezydent weźmie udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny.Następnie złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Andrzej Duda wręczy też nominacje generalskie i admiralską a także odznaczenia państwowe. O 13:40 przyjmie defiladę wojskową "Wierni Polsce". 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowi generałowie i admirał. Prezydent awansował 5 oficerów. Nominacje podczas Święta Wojska Polskiego

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podkreślił, że w wystąpieniu Andrzeja Dudy nie zabraknie nawiązań do historii. 

- Przesłanie prezydenta będzie związane z faktem, iż wielka defilada Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach, w roku, w którym wspominamy Powstania Śląskie. To część obchodów wielkiego jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, więc ten wymiar historyczny, nawiązanie do historii budowy Niepodległej będzie jednym z elementów prezydenckiego wystąpienia - tłumaczył Wojciech Kolarski. 

Perspektywa finansowania polskiej armii

Prezydencki minister dodał, że Andrzej Duda skupi się również na stanie polskiej armii. Jak zapewnił, aktualna jest ubiegłoroczna deklaracja prezydenta, by jeśli pozwoli na to sytuacja gospodarcza, nakłady na obronność osiągnęły 2,5 procent PKB już w 2024 a nie 2030 roku. 

- Pan prezydent oczywiście podtrzymuje te słowa, które padły w zeszłym roku. To jest długofalowa perspektywa prowadzenia przez państwo polskie polityki, która ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w świecie pełnym napięć i konfliktów - stwierdził.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MON: 15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski, losy Europy

Prezydencki minister zwrócił też uwagę na politykę zagraniczną Andrzeja Dudy w zakresie bezpieczeństwa. - Tutaj oczywiście na pierwszy plan wysuwa się sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i ważne decyzje, które zapadły w czasie wizyty prezydenta w Waszyngtonie, wiążą się one z jeszcze większym zaangażowaniem USA w obecność w Polsce i we wzmocnienie wschodniej flanki NATO - zaznaczył Wojciech Kolarski. 

Deklaracja ściślejszej współpracy Polski i USA

Czerwcowa deklaracja podpisana przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych o zakłada zwiększenie o co najmniej tysiąc liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. Dokument potwierdza także stacjonowanie w naszym kraju 4,5 tysiąca amerykańskich wojskowych i zapowiada ulokowanie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce. 

W piątek w Katowicach dalszy ciąg obchodów stulecia Powstań Śląskich z udziałem prezydenta. Z tej okazji Andrzej Duda wygłosi między innymi przemówienie na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowy z USA podpisane. Prezydent: ogromne podziękowania, wspaniała robota

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:59
"Ogromne podziękowania dla całej polskiej ekipy, która przygotowała grunt pod wszystkie umowy i porozumienia zawarte z USA" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. W środę w Waszyngtonie podpisana została m.in. deklaracja o współpracy obronnej między Polską a USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Polski i USA podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:56
W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych – Andrzej Duda i Donald Trump – podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Jak przekaz, który płynie zza oceanu wpłynie na naszą krajową politykę i zbliżające sie wybory parlamentarne? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki": prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda przedłużył do końca roku polskie misje wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 17:43
Prezydent RP i jednocześnie Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, podpisał sześć postanowień o przedłużeniu do 31 grudnia 2019 r. okresu użycia Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) poza granicami państwa - podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Chodzi konkretnie o Polskie Kontyngenty Wojskowe: Łotwa, Rumunia, Afganistan, Irak, KFOR i Sophia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mijają cztery lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:26
Dziś mijają cztery lata od objęcia urzędu Prezydenta RP przez Andrzeja Dudę. W przedostatnim roku prezydenckiej I kadencji Andrzej Duda dwukrotnie składał oficjalną wizytę w Białym Domu, zawetował jedną ustawę, dwie skierował do TK i złożył w Sejmie kilka własnych projektów.
rozwiń zwiń