X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: żołnierze z 1920 r. dobrze zasłużyli się Polsce, pamięć o nich będzie wieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:44
- Bitwa Warszawska, która powstrzymała bolszewicką nawałę, była jednak zwycięska dzięki postawie całego narodu - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak pod Pomnikiem Poległych w 1920 r.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Poległych w 1920 r., na warszawskich Powązkach
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Poległych w 1920 r., na warszawskich PowązkachFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Błaszczak, który w przeddzień Święta Wojska Polskiego wziął udział w uroczystościach związanych z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych, podkreślił, że "99 lat temu Polska stanęła na drodze ekspansji bolszewickiej Rosji, a nasi pradziadowie uchronili naszą niepodległość zagrożoną przez bolszewicką Rosję, ale uchronili też Europę przed bolszewicką nawałą".

- Bitwa Warszawska była jedną z bitew decydujących o losach świata. To była zwycięska bitwa dzięki postawie całego narodu - powiedział szef MON, podkreślając, że obok żołnierzy Wojska Polskiego wzięli w niej udział ochotnicy, uczniowie, studenci i kapłani. - To właśnie jedność narodu dała nam gwarancję zwycięstwa, obrony naszej wolności - zaznaczył Błaszczak.

Dodał, że Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale - jak zauważył - "cała ta opatrzność była rzeczywiście życzliwa dla Polski i Polaków, dlatego że została wyproszona", a bitwa - świetnie przygotowana przez wojskowych i dobrze dowodzona. Wspomniał także o kluczowej roli polskiego wywiadu, który "zebrał informacje niezbędne do tego, żeby przewidzieć ruchy wojsk nieprzyjaciela".

- Żołnierze z 1920 roku dobrze zasłużyli się Polsce, chwała o nich i pamięć będą wieczne - podkreślił szef MON.

W czasie uroczystości przed pomnikiem poległych w 1920 r. minister odczytał również list, który do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki.

"Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża"

"W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej pochylamy głowy nad mogiłami poległych w bojach o suwerenność w latach 1919-1920 i deklarujemy, że pozostaną na zawsze w naszych sercach. Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo naszej narodowej jedności" - napisał szef rządu.

Jak zaznaczył Morawiecki, od 13 do 15 sierpnia 1920 r. "ważyły się losy naszej odrodzonej ojczyzny, ale też Europy, zagrożonej ekspansją bolszewickiej rewolucji". Przypomniał też, że Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z 20 przełomowych batalii w historii świata.

"Dziś z dumą wspominamy te wydarzenia, oddajemy hołd polskim żołnierzom i tysiącom ochotników, którzy na przedpolach Warszawy bronili niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił premier w swoim liście.

Apel poległych, który odbył się w środę wieczorem, na warszawskich Powązkach Wojskowych jest częścią centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego. W czasie uroczystości przed pomnikiem poległych w 1920 r. na grobach żołnierzy poległych w walkach polsko-bolszewickich na wojskowych Powązkach zapłonęły znicze, a przed upamiętniającym ich pomnikiem złożono kwiaty. Orkiestra wojskowa odegrała hymn Polski. Żołnierze oddali też salwę honorową.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MON: szef resortu ogłosi zmiany ułatwiające rekrutację do Wojsk Specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:13
Szef MON Mariusz Błaszczak w sobotę, w Poznaniu spotka się uczestnikami projektu rekrutacyjnego "Wojskowe Wyzwania", ogłosi także zmiany w prawie ułatwiające rekrutację do Wojsk Specjalnych dla osób o odpowiednich predyspozycjach - poinformował resort obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: defiladą w Katowicach oddajemy hołd powstańcom śląskim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 07:01
Zakończyła się próba generalna w Katowicach przed zaplanowaną na 15 sierpnia defiladą "Wierni Polsce".  - Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego organizowana w tym roku w Katowicach to hołd dla Ślązaków – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na defiladę Wierni Polsce. "2600 żołnierzy, 185 pojazdów"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:12
15 sierpnia o godz. 14 w Katowicach rozpocznie się defilada Wierni Polsce, w której udział weźmie 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, a nad głowami gości przeleci ponad 60 statków powietrznych
rozwiń zwiń